Reklama
Reklama

Pálenie záhy

palenie zahy

Pravdepodobne ste už zažili na vlastnej koži pálenie záhy. Horká až kyslá chuť v hrdle, ktorá „rozožiera“ Vaše vnútro či tlak v hrudnej kosti… Tieto pocity sú príznaky pálenia záhy. Prečo vlastne pálenie záhy vzniká, čo je za jeho vznikom a ako sa ho dá zbaviť? Pálenie záhy je globálny problém, ktorý sa týka mladých a aj starých

Tento problém vzniká viacerými príčinami a najčastejšie ide o kombináciu rôznych faktorov. Ak Vás pálenie záhy trápi jeden, dva krát do mesiaca, tak sa zatiaľ nemusíte ničoho obávať, je to len prirodzená reakcia tela (žalúdka), najčastejšie na skonzumované nejaké jedlo (pálivé, presladené, ťažké…), pitie (alkohol, káva, sladené nápoje…) či počas stresujúceho obdobia. Ak Vás však pálenie záhy trápi viackrát každý týždeň, tak je potrebné urobiť zmeny vo Vašom životnom štýle. Čím skôr začnete so zmenami, tým skôr sa tohto problému zbavíte a vyhnete sa tak množstvu ochoreniam, ktoré pálením záhy začínajú. Pálenia záhy sa dá zbaviť ale k tomu je potrebné splniť pár zásad…

Prečo vzniká pálenie záhy

  1. Nesprávnym životným štýlom
  2. Neustálym stresom, napätím
  3. Možných ochorením v tráviacom trakte

V uponáhľanej dobe, kde sa každý snaží „mať všetko“, je dosť ťažké nájsť si čas na seba, v pokoji sa najesť, oddýchnuť si, ísť si zacvičiť a podobne. Rýchla doba a stres sú začiatkom pálenia záhy. Rýchle jedenie často krát nezdravých jedál, slabý pitný režim, žiadny cielené pohyb, vypité litre kávy za deň, aby Vás udržali na nohách a podobne… Tieto návyky „rýchleho životného štýlu“ Vás najskôr privedú ku páleniu záhy a časom možno aj ku infarktu či inému vážnemu zdravotnému problému. Vyhnúť sa týmto starostiam sa dá, ak dodržíte aspoň pár rád. Nemusíte urobiť hneď všetko naraz, zapájajte krok po kroku každý týždeň jednu zásadu a behom mesiaca sa zlepší aj Vaše trávenie a aj celkový dobrý pocit z Vášho tela

Príčiny pálenia záhy

  • Konzumácia kávy
  • Konzumácia čokolády
  • Konzumácia alkoholu
  • Konzumácia sladkých nápojov
  • Veľmi korenené jedlá
  • Fajčenie
  • Neustály stres, nervozita
  • Nepravidelné jedenie
  • Rýchle „hltanie“ jedla
  • Zlé kombinácie stravy
  • Mastné či ťažké jedlá
  • Potraviny obsahujúce vysoký podiel bieleho cukru a bielej múky

Pálenie záhy – kedy navštíviť lekára?

Navštíviť lekára by ste určite mali, ak pálenie záhy mávate 3 až viac krát do týždňa. Možno je to spôsobené iba nezdravým životným štýlom, ktorý časom upravíte ale možno je to nejaké ochorenie tráviaceho traktu, ktoré sa prejavuje práve pálením záhy. Lekár spraví potrebné vyšetrenia a povie o čo ide. Nepodceňte to…

Ako sa zbaviť pálenia záhy – rady a tipy

  1. Jesť v pokoji, pomaly
  2. Dobre stravu požuť (nasliniť)
  3. Jesť pravidelne (4 – 5 x denne)
  4. Večer sa neprejedať
  5. Konzumovať ľahšie jedlá (ryža, cestoviny, chudé mäso, zemiaky, celozrnné grahamové pečivo, acidofilné mliečne výrobky)
  6. Obmedziť pitie kávy, alkoholu
  7. Obmedziť konzumáciu sladkostí a čokolády
  8. Úplne vylúčiť pitie sladených nápojov (kupovaný džús, limonáda, kofoloviny, sýtené minerálky)
  9. Obmedziť konzumáciu mastných, vyprážaných jedál
  10. Vylúčiť biele pečivo
  11. Vymeniť citrusové plody za jablko, melón, hrušku alebo zeleninu
  12. Zapojiť do jedálnička ovsené vločky
  13. Konzumovať čerstvú zeleninu
  14. Nájdite si čas na cielený pohyb

Pálenie záhy a pomoc z prírody

Postupne zapojte niektoré z tipov a rád do svojho života a uvidíte, že čoskoro nebude o pálení záhy ani zmienky

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme