Reklama
Reklama

Mučenka opletavá má nádherný kvet, no oslní aj pozitívnymi účinkami!…

kvet mucenky

Ak Vás trápi nervozita, migréna, problémy so spánkom, menštruačné bolesti, menopauza, vysoký krvný tlak, dusenie či búšenie srdca, tak si pripravte liečivý čaj z mučenky! Ako ho pripraviť, aké účinné látky obsahuje mučenka a aké sú všetky účinky???

O mučenke opletavej

Mučenka opletavá (Passiflora Incarnata) – čeľaď mučenkovitá

Mučenka opletavá je popínavá rastlina, ktorá môže dorásť do veľkosti pokojne aj 10 metrov. Pochádza zo strednej až južnej Ameriky, teda má rada teplejšie pásma. Má nádherný veľký kvet (viď foto) zafarbený do bledo modra až fialova. Farby kvetov sa menia v závislosti od druhu rastliny. Mučenka má dlhé listy, ktoré môžu mať veľkosť 10 – 18 centimetrov a tvarom pripomínajú listy javora. Plody mučenky sú guľatého tvaru a žltej farby (exotické ovocie maracuja). Na liečebné účely sa používa jej kvitnúca vňať, ktorá sa suší a potom sa z nej robí liečivý čaj (viď nižšie).

Čo obsahuje mučenka opletavá za látky?

Mučenka opletavá nie je len rastlina s nádherným kvetom, v rastline (vňati) sa nachádzajú tieto látky…

Flavonoidy, silice, triesloviny, vláknina, sacharidy, minerálne látky, kyseliny a antioxidanty.

Zdravotné účinky mučenky opletavej

Mučenka opletavá má pozitívny vplyv predovšetkým na nervový systém, ale aj na…

s nespavostou pomaha mucenka

 • Upokojuje nervový systém
 • Eliminuje stres a nervozitu
 • Zlepšuje kvalitu spánku
 • Odstraňuje migrénu a iné druhy bolestí
 • Prírodné antidepresívum
 • Zmierňuje dusenie a kašeľ
 • Eliminuje prejavy menopauzy
 • Zmierňuje menštruačné bolesti a kŕče
 • Znižuje vysoký krvný tlak
 • Zamedzuje nepravidelnému búšeniu srdca
 • Podporuje funkciu srdca

Recept na čaj z mučenky

mucenka

Tento liečivý čaj si môžete pripraviť pri bolesti hlavy, menštruačnej bolesti, menopauze, astme, dusení, búšení srdca, depresii či pri celkovej nervozite. Čaj pite 1 – 3 krát denne, ideálne večer pred spánkom (ak máte problémy so spánkom).

Potrebujete: 1 ČL sušenej vňate mučenky, 2,5 deci vody.

Mučenku dajte do sitka na čaj a zalejte vriacou vodou. Potom hrnček zakryte a nechajte ešte lúhovať 15 minút. Potom tento teplý čaj vypite.

TIP

Mučenku môžete skombinovať aj s bylinami ako sú napríklad: medovka lekárska, mäta pieporná, ľubovník bodkovaný alebo chmeľ.

Kliknite pre zväčšenie

Info obrazok mučenka

Kliknite sem a dozviete sa viac o exotickom ovocí maracuji (passion fruit). Aké pozitívne účinky má, nutričné hodnoty a či má vplyv pri chudnutí.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme