Reklama

Používate pamajorán obyčajný???

pamajoran obycajny

Možno Vám pamajorán obyčajný nič nehovorí, ale chutné korenie, ktoré sa z neho vyrába poznáte určite je to oregano (viď nižšie). Pamajorán obyčajný je silná liečivá rastlina, ktorá obsahuje cenné a účinné látky, vďaka ktorým bude Vaše zdravšie pevnejšie… Vyskúšajte liečivú rastlinu pamajoránu a môžete sa cítiť lepšie…

O pamajoráne obyčajnom

Pamajorán obyčajný (lat. Origanum Vulgare) – čeľaď hluchavkovitá

Pamajorán obyčajný je liečivá bylina, ktorá rastie do výšky okolo 50 centimetrov. Kvitne krásnym fialovým kvetom, ktorý rastie vo viacerých súboroch. Kvet pamajoránu je podobný kvetom materinej dúšky. Pamajorán kvitne od konca mája do septembra. Z pamajoránu obyčajného sa vyrába korenie oregano, ktoré má taktiež pozitívne účinky na Váš organizmus (viď nižšie). Z korenia oregana alebo pamajoránu obyčajného si viete pripraviť liečivý čaj, ktorý polepší Vaše zdravie. Pred letom si nazbierajte túto bylinku a keď príde nejaký zdravotný problém, nižšie vypísaný, tak ju môžete použiť.

Čo obsahuje pamajorán obyčajný – účinné látky

Účinné látky, ktoré sa nachádzajú v tejto liečivej byline sú veľmi dobrou zárukou zdravia, keď ho budete potrebovať vylepšiť…

Triesloviny, éterické oleje, silice, látku tymol, vlákninu, vitamíny, minerálne látky, sacharidy, bielkoviny, kyseliny, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

Pamajorán obyčajný – účinky na zdravie

  • Celý organizmus si vďaka tejto liečivej byline príde na svoje… Pamajorán nesmie doma chýbať…
  • Podporuje imunitný systém, antiseptické a antibiotické účinky
  • Odstraňuje rôzne druhy bolestí (migréna, bolesti kĺbov, svalov, brucha)
  • Podporuje dobré zdravie dýchacích ciest, odstraňuje kašeľ, hlieny, zápaly v dých. Trakte
  • Podporuje trávenie, vylučovanie žlče, pravidelnú stolicu, odstraňuje plynatosť
  • Upokojuje nervový systém, zlepšuje kvalitu spánku, odstraňuje stres
  • Podporuje zdravú pokožku, lieči a dezinfikuje rany, kožné ochorenia, odstraňuje svrbenie postihnutej pokožky
  • Eliminuje menštruačné kŕče, silné krvácanie a tlmí bolesť

Kde rastie pamajorán obyčajný a aké časti sa zbierajú

Pamajorán má rád slnečné miesta, lúky, háje, lesy (otvorené), ale aj vo vyšších, kopcovitejších miestach (hory, skalky). Z pamajoránu sa zbiera čerstvá a kvitnúca vňať (mladé listy a kvet), tie sa potom sušia a používajú na prípravu liečivého čaju alebo listy na korenie oregano.

Použitie pamajorán obyčajný

Pamajorán alebo oregano sa dá použiť do: šalátov, mäsa, zemiakov, ryže, polievok, cestovinových jedál, paradajkových jedál… Hocikam, kde Vám bude chutiť. Najčastejšie sa pamajorán (oregano) používa do pizze.

Pamajorán (oregano) sa dá použiť, keď Vás postihne: chrípka, prechladnutie, tráviace problémy (hnačka, zápcha), dýchacie ťažkostiach (hlieny, kašeľ) alebo migréna či iný druh bolesti.

oregano

Chutné korenie oregano poznáme všetci, ale viete čo všetko toto zdravé korenie obsahuje, aké sú jeho účinky na organizmus, kde a ako ho viete použiť a navyše ako si pripraviť liečivý oreganový čaj – všetko o oregane

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz ku mne do FB skupiny a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Super tipy, inšpirácie, výsledky... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme