Reklama
Reklama

Bazová tinktúra z kôry, listov, kvetov alebo z plodov, ktorú si pripravíte?

bazova tinktura

Vyberte si tú správnu bazovú tinktúru a tak sa môžete zbaviť mnohých zdravotných komplikácii. Čo obsahujú bazové tinktúry, na aké zdravotné problémy sa hodia, ako sa užívajú, používajú, dávkujú a nájdete tu aj 2 recepty na bazové tinktúry z kvetov a plodov bazy.

O bazovej tinktúre

Bazová tinktúra je výluh najčastejšie z plodov, kvetov, kôry a mladých listov v alkohole. Po vylúhovaní sa časti bazy vyberajú a užíva sa po kvapkách iba alkohol z výluhom účinných látok. Nižšie si však pozorne prečítajte, ktoré tinktúry sa používajú iba zvonka, ktorá tinktúra sa môže užívať zvnútra a koľko jej dávkovať. Baza je celá rastlina účinná a plná pozitívnych zdravých látok.

Čo obsahuje bazová tinktúra za látky?

Tieto účinné látky sa nachádzajú v celej rastline bazy čiernej a v jej konkrétnych častiach. Je to množstvo zdravých látok, ktoré sa zakonzervujú v týchto tinktúrach, super!

Flavonoidy, triesloviny, rutín, silice, antokyán (fialové farbivo), sacharidy, vláknina, minerálne látky, kyseliny, vitamíny A, B, C.

kvitnuca baza

Vplyvy  bazovej tinktúry na zdravie

Bazové tinktúry sú skutočne nápomocné pri mnohých špecifických zdravotných problémoch, pozrite, ktoré sú to…

  • Podporuje imunitný systém
  • Antiseptické a antibakteriálne účinky
  • Vhodná pri chrípke, nádche alebo inom ochorení
  • Odstraňuje zdurené uzliny
  • Eliminuje bolesti kĺbov a svalov
  • Podporuje funkciu lymfatického systému
  • Odstraňuje podráždenú pokožku
  • Zlepšuje hojenie kožných chorôb

baza cierna

Dávkovanie (použitie) bazovej tinktúry

Pozorne si prečítajte, ktorá bazová tinktúra sa môže užívať vnútorne a ktoré tinktúry iba zvonka.

Bazová tinktúra z listov a kôry bazy sa používa iba na vonkajšie použitie. Bazovú tinktúru z plodov používajte pri zdurených alebo opuchnutých uzlinách, bolestiach kĺbov alebo svalov.

Bazová tinktúra z kvetov bazy sa používa na kloktanie počas nádchy, chrípky, bolesti zubov, ďasien alebo inom probléme v ústnej dutine. 1 ČL tejto tinktúry dajte do 1,5 deci vody a vyplachujte si tým ústa pokojne 3 – 5 krát denne. Vždy si pripravte kloktadlo z novej 1 ČL bazovej tinktúry z kvetov bazy.

Doporučená denná dávka bazovej tinktúry z plodov ako prevencia je 1 ČL ráno alebo večer a pri zdravotnom probléme 2 krát denne po 1 ČL.

Recept na bazovú tinktúru z plodov

Túto bazovú tinktúru môžete používať ako prevenciu alebo pri chrípke, nádche alebo inom infekčnom či bakteriálnom ochorení.

bazova tinktura

Potrebujete: 120 g čerstvých dozretých bobúľ bazy, 3,5 deci jemného bieleho alkoholu (najlepšie vodka), uzatvárateľná fľaška.

Príprava je veľmi jednoduchá ale trvá to mesiac. Do uzatvárateľnej fľaše dajte umyté plody bazy a alkohol, dobre ju uzatvorte a nechajte jeden mesiac lúhovať. Sem-tam s touto tinktúrou pohrkajte, aby sa pretrepala. Po mesiaci tinktúru preceďte a prevarte. Potom ju opať uzatvorte a dajte do chladničky.

TIP

Dozreté plody bazy čiernej sú približne od auguste do septembra a spoznáte ich tak, že stopky nad plodmi sú fialovej farby.

Recept na bazovú tinktúru z kvetov

Túto bazovú tinktúru používajte ako kloktadlo pri bolestiach ústnej dutiny, zápaloch, chrípke a podobne.

zdravy bazovy napoj

Potrebujete: 150 g sušených bazových kvetov alebo 100 g čerstvých kvetov bazy, 1 liter bieleho alkoholu (najlepšie vodka), uzatvárateľná fľaša.

Kvety bazy vložte do alkoholu a dobre uzatvorte. Túto fľašu jeden mesiac nechajte lúhovať a sem-tam zatrepte. Po mesiaci môžete tinktúru scediť, ale keď nechcete nemusíte, ak Vám neprekážajú kúsky kvetov.

UPOZORNENIE

  • Tinktúra obsahuje alkohol, takže ju neužívajte (vnútorne) pred jazdou autom.
  • Deti, tehotné alebo kojace ženy by nemali užívať túto tinktúru vôbec.

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok bazova tinktura

Keď ste úplným fanúšikom bazy, tak tu nájdete 3 recepty na prípravu bazových sirupov a dokonca aj recept na bazový likér. Kliknite sem a môžete ísť na to…

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme