Reklama

Je losos taký úžasný, ako sa hovorí?

losos čerstvý

Ak si neviete rady s otázkou či jesť lososa alebo nie, tak čítajte… Nie je ryba ako ryba a preto si vyberajte len to najlepšie! Jemnučké a lahodné mäso, kto ho ochutná, tak si ho zamiluje! Losos je najchutnejší druh ryby, ale čo za účinné látky obsahuje, aké pozitíva má na naše zdravie, je vôbec pravidelná konzumácia lososa vhodná a aké lahodné recepty sa dajú z tejto ryby vykúzliť??? Predstavuje sa Vám losos.

O rybe losos

Losos je dravá morská ryba, ktorá však nemá problém žiť časť svojho života aj v sladkej vode. Losos je typický oranžovou až červenou farbou mäsa. Lososy sú známy aj vďaka tomu, že vo voľnej prírode plávajú aj tisíce kilometrov, aby priviedli na svet ďalšie potomstvá. Ryba lososa je nabitá dobrými tukmi (omega 3 a omega 6 kyselinami) a taktiež a inými látkami (viď nižšie).

Aké látky v sebe má ryba losos?

Losos nie je vôbec plný tuku, má v sebe množstvo účinných látok…

Bielkoviny, tuk, sacharidy, fosfor, draslík, horčík, vápnik, železo, zinok, sodík, selén, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, E, K, cholín, kyselina listová a kyselina pantoténová.

Nutričná hodnota – varený losos (100g)

KJ–  848,4  Kcal– 202  Bielkoviny– 23 g  Sacharidy– 0,1 g

Tuk –  12 g  Vláknina – 0 g  Voda – 65 mg

Varený losos obsahuje minerály – 100 g

Draslík 390 mg Železo 0,5 mg
Fosfor 265 mg Zinok 0,7 mg
Horčík 28 mg Sodík 65 mg
Vápnik 22 mg Selén 50 ug
Omega 3 kyseliny 2 190 mg Omega 6 kyseliny 680 mg

Varený losos obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín A 55 IU Vitamín B12 4 ug
Vitamín B1 0,5 mg Kyselina pantoténová 1,9 mg
Vitamín B2 0,2 mg Vitamín C 5 mg
Vitamín B3 9 mg Kyselina listová 39 ug
Vitamín B6 0,9 mg

lososy na stole

Nutričná hodnota –losos surový (100g)

KJ–  882  Kcal– 210  Bielkoviny– 19 g  Sacharidy– 0,05 g

Tuk –  14 g  Vláknina – 0 g  Voda – 66 mg

Losos surový obsahuje minerály – 100 g

Draslík 375 mg Železo 0,2 mg
Fosfor 220 mg Zinok 0,5 mg
Horčík 24 mg Sodík 61 mg
Vápnik 8 mg Selén 19 ug
Omega 3 kyseliny 2 400 mg Omega 6 kyseliny 920 mg

Losos surový obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín A 48 IU Vitamín C 5 mg
Vitamín B1 0,25 mg Vitamín E 4 mg
Vitamín B2 0,3 mg Vitamín K 1 ug
Vitamín B3 10 mg Kyselina listová 29 ug
Vitamín B6 0,8 mg Kyselina pantoténová 2,2 mg
Vitamín B12 5 ug Cholín 85 mg

Najznámejšie druhy lososa

Losos atlantický – sladkovodná ryba, ktorá 2-3 roky žije v sladkej vode (rieke) a až potom sa presunie do mora. Lososovi atlantickému sa najviac darí v oblasti Škótska, Írska, Kanady a Nórska. Losos atlantický máva hmotnosť 0,3 – 4 kilogramy a dorastá do 50 – 100 centimetrovej dĺžky.

Losos nerka – tento druh lososa býva označovaný a menom červený, pre svoje sfarbenie. Tento losos je najgurmánskejším druhom, ktorý sa používa hlavne údenie. Dorastá do dĺžky okolo 50 – 60 centimetrov a váži približne 2,5 kilogramu. Tomuto druhu sa najviac darí v oblasti Kanady, Aljašky a Ruska.

Losos keta – tento druh lososa rastie do dĺžky približne 70 centimetrov a váži aj okolo 8 – 9 kilogramov. Losos keta býva označovaný aj psí losos a je známy svojou ostrou až agresívnou reakciou na rybárov. Lososovi keta sa najviac darí v oblasti Aljašky, Kanady a Japonska.

Losos gorbuša – tento druh lososa je ten najmenší a „najslabším“ druhom. Dosahuje dĺžku približne 45 centimetrov a váhu okolo 2 kilogramov. Tento druh sa loví predovšetkým na zamrazenie. Najviac sa vyskytuje v Kanade a Aljaške.

lososy v rieke a medvede

Aké zdravotné pozitíva má losos?

 • Podporuje imunitný systém
 • Chráni bunky pred voľnými radikálmi
 • Prevencia proti niektorým druhom rakoviny
 • Podporuje správnu funkciu štítne žľazy
 • Podporuje trávenie a metabolizmus
 • Pozitívny vplyv na nervový systém
 • Odstraňuje nespavosť a zlepšuje koncentráciu
 • Eliminuje vysoký cholesterol a krvný tlak
 • Prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení
 • Podporuje zdravé srdce a cievy
 • Podporuje dobrý stav pokožky, vlasov a nechtov
 • Pozitívny vplyv na pevné a zdravé kosti a kĺby
 • Prevencia vzniku Osteoporózy

Je vhodný losos pri chudnutí?

Losos má pomerne viac tuku, ale tento tuk je tuk dobrý (omega 3 a omega 6 mastné kyseliny), čo je aj pri chudnutí veľmi dôležité. Nemôžete zdravo chudnúť bez tuku, to by bola taká istá chyba, ako chudnúť bez sacharidov. Počas chudnutia konzumujte lososa 1 – 2 krát v týždni na obed (ako hlavné jedlo) 100 g, so zeleninovou prílohou.

Zdravá konzumácia lososa – koľko jesť lososa?

Ak máte prístup ku tejto kvalitnej rybe, tak najlepšie by bolo konzumovať lososa 2 krát do týždňa, po 100 – 150 gramov. Lososa konzumujte ako hlavné jedlo na obed, alebo na večeru. Ako prílohu zvoľte varené alebo pečené zemiaky, prípadne zeleninový šalát.

Rybia farma alebo oceán, čo je lepšie?

Odpoveď je jasná každému. Dostať sa ku lososovi, ktorý bol chytený v oceáne, to je umenie (menej dostupnejší a drahší). Možno sa Vám to podarí a práve tento voľne žijúci losos má menej tuku, vyšší pomer účinných látok a celkovo je lepší. Ale na druhej strane, neviete v akej oblasti oceánu bol odchytený a aká kvalita vody tam je… Losos z rybej farmy má trochu viac tuku, ako voľne žijúci, ale stále ostáva zdravou formou ryby, ktorú je dobré pravidelne konzumovať (ak ku nej máte prístup). Losos či už voľne žijúci, alebo z chovnej stanice je výbornou a zdravou možnosťou príjmu dobrých tukov a ostatných cenných látok.

Chutné recepty z lososa, kto by si nedal?

lososa grilovaný na tanieri

Recept na lahodného grilovaného lososa

Ku tomuto lahodnému lososu sa ako príloha hodia varené alebo opekané zemiaky a syrová omáčka.

Potrebujete: 400 g lososa (filet), 4 PL olivový olej, 1 ČL morská soľ, korenie na ryby (grilovacie korenie).

Z olivového oleja, soli, korenia si pripravte marinádu, ktorou potrite z každej strany lososa a nechajte postáť v chladničke (ideálne 1 – 2 hodiny). Poznámka: ak je grilovacie korenie so soľou, tak soľ nepridávajte. Filety lososa potom dajte na rozpálený gril a grilujte ich približne 3 minúty z každej strany. Lososa však sledujte. Jeho hotové mäso má byť lahodné a jemné. Ku grilovanému lososu si dajte zemiaky a omáčku.

Recept na chutného lososa so špargľou

Tento luxusný recept nepotrebuje komentár, stačí ho už iba vyskúšať!

Potrebujete: 3 – 4 ks filetu lososa, 0,5 kg špargle, soľ, čierne mleté korenie, biele víno, petržlenová vňať, olivový olej a citrónová šťava.

pečený losos so šparglou

Najprv si pripravte lososy. Filety lososa nasoľte, okoreňte, pokvapkajte olivovým olejom a citrónovou šťavou a pokropte trochou bieleho vína. Takto pripravené lososy dajte do chladničky na 2 – 5 hodín, aby sa chute spojili a dostali do mäsa. Pokojne ich môžete pripraviť aj deň dopredu. Špargľu očistite a vložte do hrnca s vriacou vodou, štipkou soli a olivového oleja. Špargľu varte 2 minúty, aby sa nerozvarila. Potom tohto lososa dajte na panvicu s rozpáleným olivovým olejom a opekajte z oboch strán, kým nebude pekne „chrumkavý“ a ku koncu prilejte deci bieleho vína a dopečte ho asi 1 – 2 minútky. Upečeného lososa podávajte so špargľou a ak chcete, tak pridajte aj varené zemiaky.

Recept na chlebíčky s údeným lososom

Tak s týmto chutným receptom potešíte každú návštevu! Keď si chcete „šplhnúť“ u návštevy, tak im určite pripravte tento recept. Jednoduchá príprava, ale luxusná chuť.

Potrebujete: celozrnné chlebíky, cottage cheese, mleté čierne korenie, rukola a plátky údeného lososa.

celozrnný chlebík s cottage a údeným lososom

Tento recept je veľmi jednoduchý, ale za to veľmi chutný. Na celozrnné chlebíky natrite tenkú vrstvu cottage cheesu, naň poukladajte plátky údeného lososa a vrch vyzdobte rukolou.

Zhodnotenie ryby losos – jesť, nejesť?

Lososovi povedzte určite áno! Pravidelnou konzumáciou si nie len potešíte chuťové bunky, ale aj svoje zdravie. Cenné látky, ktoré táto ryba obsahuje určite stoja za to. Pomerne vyššia cena tejto ryby nesmie byť prekážkou.

Všetky dôležité informácie o rybom oleji nájdete tu! Čo obsahuje tento olej, aké má pozitíva, aké negatíva a…

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz ku mne do FB skupiny a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Super tipy, inšpirácie, výsledky... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme