Rybí olej – je to pomocník alebo záškodník???

rybi olej

Nechutí „dvakrát“ najlepšie ale liečivý v rozumných dávkach určite je! Ako u väčšina zdravých vecí, nechutí ale lieči. Rybí olej bol v minulosti častým pomocníkom pre naše zdravie a v dnešnej dobe sa mu opäť prichádza „ na chuť“… Čo tento pomocník obsahuje, čo všetko na Vašom zdraví zlepší a koľko ho konzumovať??? Rybí tuk je (ne)chutná pomoc pre zdravie, určite sa nenechajte odradiť kvôli jeho chuti…

O rybom oleji

Rybí olej je produktom z rýb. Tento zdravý produkt je silným koncentrátom v ktorom sa nachádza vysoký pomer omega 3 mastných kyslín, vitamínu A, vitamínu D a menší pomer omega 6 mastných kyslín. Tento zdravý tuk má záber na imunitný, nervový a kardiovaskulárny systém, na kvalitu pokožky, kĺbov a aj trávenie… Nenechajte sa odradiť jeho chuťou, dnes si viete zakúpiť aj rybí olej bez rybej chute, alebo rovno s nejakou príchuťou, aj keď prichuteným rybím olejom by som sa vyhla. V prichutených olejoch sú už ďalšie „prímesy“ a látky. Jedna polievková lyžica rybieho oleja a budete sa cítiť a vyzerať lepšie… Rybí olej vyberajte vždy v tej najvyššej kvalite, to znamená od certifikovaných predajcov a na obale oleja by malo byť spomenuté aj čistý produkt.

Čo obsahuje rybí olej – účinné látky

omega 3 kyseliny plody mora ryby

Rybí olej je tuk, ktorý má účinné látky vo vysokom množstve, preto ho stačí málo…

Tuk, omega 3 kyseliny, omega 6 kyseliny, vitamín A, vitamín D a cholesterol.

Nutričná hodnota rybí olej (100g)

KJ– 3 710,5  Kcal– 905  Tuk –  100 g

Rybí olej obsahuje – 100 g

Omega 3 kyseliny 19 650 mg Omega 6 kyseliny 920 mg
Vitamín A 100 050 IU Cholesterol 550 mg
Vitamín D 10 000 IU

Rybí tuk účinky na zdravie – pozitívne účinky

Rybí tuk konzumovaný v doporučených dávkach má pozitívne účinky, viď aké. Neprekročte však jeho doporučenú konzumáciu…

  • Silne posilňuje imunitný systém, prevencia vzniku rôznych druhov rakoviny
  • Účinne znižuje vysoký cholesterol a vysoký krvný tlak
  • Posilňuje srdce a cievy, prevencia a liečenie vzniku kardiovaskulárnych ochorení
  • Podporuje trávenie, vylučovanie žlče a pravidelnú stolicu
  • Podporuje zdravé kĺby a kosti, prevencia vzniku Dny a bolesti kĺbov
  • Prevencia vzniku Cukrovky, Aterosklerózy a Osteoporózy
  • Upokojuje a podporuje nervový systém, mozog, pamäť a koncentráciu
  • Podporuje zdravú a pevnú pokožku, hojenie rán a dezinfekciu rán
  • Eliminuje kožné ochorenia (akné, psoriáza, ekzém)
  • Upravuje menštruáciu, zmierňuje bolesti, kŕče a silné krvácanie

Rybí olej negatívne účinky

Môže prispieť ku vyššiemu cholesterolu – rybí olej v rozumných dávkach znižuje „zlý“ cholesterol, ale musíte presne dodržiavať doporučené dávkovania a obmedziť príjem tukov vo svojej bežnej strave. Ak konzumujete „tučné“ jedlá a k tomu pridáte aj rybí olej, tak môžete počítať so zvýšeným cholesterolom a možno aj priberaním. Rybí tuk je stále iba tuk, nezabúdajte.

Môže spôsobiť krvácanie – omega 3 mastné kyseliny a vyšší pomer zdravých tukov mierne riedi krv. Pri zvýšenom príjme, ako je doporučené, môže nastať zriedenie krvi na toľko, že rany budú viac krvácať a zrážanlivosť krvi bude horšia, preto dodržujte doporučené dávkovanie rybieho tuku.

rybi olej ryba

Rybí tuk – účinky na chudnutie

Rybí tuk je pri chudnutí povolený ako doplnok stravovania, pretože na jednu dávku raz za deň prijmete navyše iba 45 Kcal, čo nie je až tak veľa. Rybí olej Vám podporí trávenie, ak ho budete pravidelne a správne piť. Rybí tuk má aj moc rýchlejšie uvoľňovať tuky z Vášho tela ale nesmiete zabudnúť na cielenú aktivitu a správny pitný režim. Stravu počas konzumácie rybieho oleja a ešte aj chudnutia musíte správne nakombinovať, keďže rybí olej je čistý tuk.

Konzumácia rybieho oleja – ako jesť rybí tuk?

Rybí olej je čistý tuk a preto je najvhodnejšie, aby ste ho užívali počas jedenia alebo hneď po jedle, aby sa tento tuk ľahšie rozložil spolu s potravou. Keď rybí olej užijete po jedle, tak ho žalúdočné kyseliny budú brať ako súčasť stravy a spoločne to rýchlejšie rozloží. Ak by ste si dali rybí tuk pred jedlom, na lačný žalúdok, môžete si práve naopak toto trávenie spomaliť a predĺžiť, pretože lačný žalúdok nebude vedieť dobre rozložiť tento olej. Rybí olej konzumujte jeden krát za deň po raňajkách alebo po večery po 1 polievková lyžica, nie viac. Deťom 3 – 5 rokov môžete rybí olej dávkovať 0,5 – 1 kávová lyžička (KL) denne. Od 5 – 6 rokov môžete deťom dávať 1 ČL rybieho oleja denne. Konzumáciu rybieho oleja deťmi prekonzultujte však s ich lekárom. Toto dávkovanie dodržte! (viď nižšie).

Kliknite pre zväčšenie

Info rybi olej

UPOZORNENIE

Nezabúdajte, že rybí olej je tuk a preto pri jeho konzumácii treba mierne upraviť (znížiť) príjem bežných tukov vo Vašej strave. Rybí tuk je zdravý, predovšetkým pre svoj vysoký obsah omega 3 mastných kyselín, vitamínu A a D, ale dodržujte doporučené dávkovanie, aby ste sa týmito prospešnými látkami „nepredávkovali“. Fľašu s rybím olejom skladujte v chladničke a do troch mesiacov ho skonzumujte.

Najúčinnejšou látkou v rybom oleji sú práve omega 3 mastné kyseliny, spoznajte 15 potravín, v ktorých sa nachádza tejto látky najviac…

Share Button
Rybí olej – je to pomocník alebo záškodník???
3.9★- 11 Hlasov

Práve začíname a ver, že „SPOLU TO DÁME“ - pridaj sa do FB skupiny. Získaš inšpiráciu, rady, tipy a riešenia pre krajšiu postavu a zdravšie telo na základe našich 15 ročných skúseností!

Facebook skupina - Spolu to dame

Verzia stránky Klasická | Mobilná