Morská soľ – buďte zdravá a krásna
Mám vôbec soliť a ak áno, tak čím – klasickou kuchynskou, morskou alebo himalájskou soľou??? Je morská soľ zdravšia ako klasická jodizovaná soľ? Ak je morská soľ nerafinovaná (“bez chemického” spracovania), tak potom je určite zdravšia ako jodizovaná rafinovaná kuchynská soľ. Treba však dať pozor, aby bola skutočne nerafinovaná soľ.
Takáto nerafinovaná morská soľ je oveľa ľahšie stráviteľná pre organizmus a navyše sa v tele nehromadia vo vysokých dávkach nadbytočné minerálne látky. Nadbytok minerálnych látok z morskej soli sa z tela dobre vylúči a nebudú sa tak hromadiť v tele, ako z klasickej soli. Veľké množstvá soli majú v organizme za následok zavodňovanie organizmu …
O morskej soli
Morská soľ už svojím názvom napovedá ako vzniká. Vzniká odparením morskej vody a to čo po nej zostane je práve morská soľ. Biela kryštalická látka. Pri odparovaní morskej vody je najčastejšie využitá energia slnka, tá najjednoduchšie rozpustí a odparí vodu a následne ostane čistá a suchá morská soľ. Morská soľ je rozdielna od klasickej soli tým, že má hrubšie zrná (kryštáliky), preto sa morská soľ zvykne ešte mlieť na jemnejšiu.
Morská soľ sa najčastejšie používa v kuchyni na dochucovanie jedál ale použiť sa dá aj v kozmetickom priemysle. Mnohé kozmetické prípravky (soľ do kúpeľa, krémy, masky, hydratačné krémy, šampóny…) obsahujú morskú soľ a tým dodávajú minerálne látky na a do pokožky tela. Morská soľ zlepšuje kvalitu pokožky a vlasov, vyskúšajte… Ak trpíte psoriázou, akné alebo ekzémom, tak si kúpte tú naj morskú soľ a to – soľ z Mŕtveho mora.
Čo obsahuje morská soľ?
Morská soľ obsahuje sodík a chlorid sodný čo je vlastne jeho slaná chuť, ďalej obsahuje draslík, horčík, vápnik, jód, selén a meď
Nutričná hodnota – morská soľ (100g)
Morská soľ obsahuje až 99,4 gramu Chloridu sodného
Morská soľ obsahuje minerály – 100 g
Sodík | 45 500 mg | Jód | 2 ug |
Draslík | 107 mg | Meď | 0,05 mg |
Horčík | 21 mg | Selén | 1,4 ug |
Vápnik | 25 mg |
Prečo jesť morskú soľ – účinky na zdravie
Nerafinovaná morská soľ je zdravšou náhradou klasickej soli, viete však na aké oblasti tela pozitívne pôsobí? Oplatí sa Vám ju vôbec kupovať? Ja si myslím, že určite áno, ale nezabudnite – iba morskú soľ NERAFINOVANÚ (“bez chemického” spracovania). Aké má účinky?
- Antiseptické účinky eliminujú zápaly a rôzne infekcie v organizme
- Vďaka vysokému obsahu minerálnych látok mineralizuje organizmus ale ich nadbytok sa ľahko uvoľní z Vášho tela
- Detoxikuje organizmus, zlepšuje kvalitu pokožky a vlasov, eliminuje akné a rôzne kožné ochorenia
- Pri inhalácii morskej soli udržiava zdravé a čisté dýchacie cesty a zmierňuje prejavy alergii a astmy
- Minerály nezavodňujú organizmus a teda nemajú zaťažujúci účinok na obličky a močové cesty
- Pri vonkajšom použití hydratuje pokožku a tým aj zjemňuje vrásky
- Kryštáliky soli odstraňujú lupiny a mastnú vrstvu na pokožke
Nezabúdajte však, že aj morská soľ je soľ. Takže to so solením nepreháňajte, pretože potom by Vaše zdravie mohla prekvapiť odvrátená stránka morskej soli.
Použitie morskej soli pre zdravie
použitie v kuchyni – Najčastejším použitím morskej soli je pridávanie do jedál. Morská soľ je zdravšia ako klasická jodizovaná kuchynská soľ. Morskú soľ používajte v množstvách, na aké ste zvyknutý pri klasickej soli.
Použitie morskej soli pre krásu
morská soľ patrí nielen do kuchyne ale aj do kúpeľne. Vyskúšajte niektorý zo skrášľovacích prostriedkov. Či už peeling na tvár alebo na telo, prípadne si ju pridajte do kúpeľa. Pozrite si účinky a návod ako na to.
Peelingová maska na telo z morskej soli na suchú pleť
Túto peelingovú masku na telo môžu použiť aj ľudia s precitlivenou a suchou pokožkou. Olivový alebo kokosový olej dodá pokožke tuk a živiny a tým ju aj premastí a hydratuje. Morská soľ odstráni starú a odumretú kožu a tak podporí rast novej. Tento peeling podporuje aj hojenie a regeneráciu pokožky
Potrebujete: 1 deci olivový alebo kokosový olej, 200 g morskej soli
Olivový alebo kokosový olej zmiešajte s morskou soľou a dobre lyžicou premiešajte na hladkú hmotu. Túto hmotu si potom nanášajte v hrubšej pravidelnej vrstve na nohy, ruky, brucho alebo na chrbát či dekolt. Túto masku nepoužívajte na tvár. Maximálne na dekolt. Masku nechajte pôsobiť 10 minút a potom sa osprchujte teplou vodou. Jemne sa osušte a nechajte tak pôsobiť minerály, na dané partie nepoužívajte žiadne krémy.
Peelingová maska na tvár z morskej soli
Táto maska odstráni starú pokožku, otvorí Vaše póry a dokonale ich prečistí, zároveň pokožke dodá vitamíny a minerálne látky a Vaša pleť bude žiariť. Túto masku na tvár si môžete aplikovať jeden krát do týždňa, podľa nižšie vypísaného postupu
Potrebujete: 2 PL medu, 2 PL morskej soli
Med a morskú soľ vymiešajte v miske na pravidelnú hmotu a potom lyžičkou nanášajte na tvár (líca, nos, brada, pery, kruhy pod očami, čelo a môžete aj dekolt). Túto masku nechajte pôsobiť 20 minút a potom opláchnite
Kúpeľ s morskou soľou
Tento blahodarný kúpeľ upokojuje nervový systém, zlepšuje kvalitu spánku, detoxikuje organizmus, podporuje hojenie kožných ochorení a poranení a navyše aj odstraňuje migrénu a bolesti kĺbov či svalov. Takýto kúpeľ si môžete urobiť hocikedy po náročnom dni
Potrebujete: 400 g morskú soľ vhodnú do kúpeľa (zakúpite v drogérii alebo bio shopoch), prípadne soľ z Mŕtveho mora
Do teplej vody nasypte kúpeľnú morskú soľ a môžete sa do toho ponoriť. Oddychovať v tomto kúpeli môžete pokojne aj 25 – 30 minút, ak bude voda chladnúť, tak dopustite trochu teplej. Po maximálne 30 minútach kúpeľa vypustite vaňu, dajte si teplú sprchu, aby ste zmyli čiastočky soli. Potom už len šup do postele lebo sa Vám bude vynikajúco spať
Motto: “Posypem sa morskou soľou, krásna budem bez hrboľov”