Reklama
Reklama

Miso (sójová) pasta

miso shiro tradičná japonská sójová pasta

Čo za pastu je toto miso? Z čoho sa vyrába, aké sú jeho najčastejšie druhy, čo presne obsahuje a ak má nejaké účinky, tak aké? Navyše sa tu dozviete, kam sa dá použiť táto pasta a nájdete tu aj recept na miso polievku, ktorá je považovaná za najzdravšiu polievku sveta…

O sójovej miso paste

Sójová miso pasta je výrobkom, ktorý sa pripravuje z uvarených sójových bobov a živých kultúr. Táto pasta je vlastne japonské (tradičné) dochucovadlo. Miso pasty sa však zvyknú pripravovať okrem sóje aj z: ryže, jačmeňa alebo z inej obilniny. Miso pasty sú zdravé predovšetkým preto, že podliehajú fermentácii, teda kvaseniu. Druhy miso majú rôzne farby a rôzne dĺžky fermentácie (viď nižšie). Miso pasty sú predovšetkým používané v Japonsku, ale ich cesty sa rozvetvili do celého sveta, kde si táto zdravá a chutná pasta našla miesto v „rôznych kuchyniach“…

Miso pasta obsahuje tieto účinné látky:…

Miso sójová pasta obsahuje pomerne veľa účinných látok,  na to, že je to iba „dochucovadlo“, presvedčte sa sami…

Sacharidy, bielkoviny, vláknina, tuk, vápnik, horčík, fosfor, draslík, železo, zinok, sodík, selén, mangán, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, betakarotén, cholín, kyselina listová a kyselina pantoténová.

Nutričná hodnota – miso pasta (100g)

KJ–  798  Kcal – 190  Bielkoviny– 13 g  Sacharidy– 25 g

Tuk –  5 g  Vláknina – 7 g  Voda – 50 g

Miso obsahuje minerály – 100 g

Draslík 225 mg Železo 3,2 mg
Fosfor 164 mg Zinok 2,9 mg
Horčík 51 mg Sodík 3 650 mg
Vápnik 55 mg Selén 9 ug
Meď 0,55 mg Mangán 1 mg
Omega 3 kyseliny 440 mg Omega 6 kyseliny 2 720 mg

miso tradičné japonské sójové produkty sójová pasta a omáčka

Miso obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín A 90 IU Vitamín B12 0,25 ug
Vitamín B1 0,15 mg Kyselina listová 22 ug
Vitamín B2 0,3 mg Kyselina pantoténová 0,5 mg
Vitamín B3 1,2 mg Cholín 75 mg
Vitamín B6 0,35 mg Betakarotén 56 ug

Najznámejšie druhy miso pasty

Shiro miso (sladké, biele miso) – obsahuje menší pomer sójových bobov, je bledé, ale má vyšší pomer sacharidov. Toto miso sa dá považovať za náhradu masla alebo margarínu.

Kome miso (ryžové miso) – v tomto druhu miso sa škrob mení na cukor a dochádza ku rýchlej fermentácii. Tento druh zreje niekoľko mesiacov až niekoľko rokov. Používa sa pri výrobe ryžového vína, octu a krému.

Hatcho miso (tmavé miso) – tento druh miso sa vyrába tak, že sa z uvarených sójových bobov vytvarujú guličky, tie sa potom „naočkujú“ kultúrou koji a potom sa tieto gule dajú do cédrových kadí a zmiešajú sa so soľou a vodou.

Mugi miso (jačmenné miso) – tento druh misa obsahuje najviac minerálnych látok spomedzi všetkých druhov misa. Mugi miso zreje 1-2 roky. Má jemnú chuť, ktorá sa hodí do rôznych jedál.

miso pasta zo sóje, sója a sójová omáčka v miske

Účinky misa pasty na zdravie

Miso pasta nie je len „dochucovadlo“, má mnohé účinky na naše zdravie, aha…

 • Podporuje obranyschopnosť a chráni bunky pred radikálmi
 • Prevencia vzniku rakoviny a civilizačných ochorení
 • Prečisťuje krv a celý organizmus
 • Silne podporuje trávenie, metabolizmus a stolicu
 • Prečisťuje tráviaci trakt
 • Podporuje hojenie a kvalitu kože
 • Zabezpečuje dobrý stav pokožky, nechtov a vlasov
 • Eliminuje vysoký cholesterol
 • Mierne zvyšuje krvný tlak
 • Odstraňuje pocit studených končatín
 • Prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení
 • Podporuje tvorbu červených krviniek, prevencia vzniku Anémie
 • Odstraňuje bolesti kĺbov a hlavy (migrény)
 • Upokojuje nervový systém
 • Zlepšuje zdravé dýchacie cesty, prevencia vzniku alergii

Kam a ako použiť miso?

Sójová pasta miso sa hodí predovšetkým do polievky, nátierky, omáčky, marinády, prívarkov, zemiakové alebo iné kaše, dusenej či varenej zelenine.

 • Miso pasty by mali prejsť tepelnou úpravou (v závislosti od druhu) ale iba 3 – 5 minút, takže miso pasty používajte pred dovarením, alebo inou úpravou. Čím dlhšie sa miso pasty tepelne upravujú, tým viac strácajú a menia svoju chuť.
 • Pred prípravou si prečítate „návod“, pretože druhy misa majú rôzne postupy prípravy…

Vyskúšajte polievku miso, je tu recept!

Táto Japonská polievka sa vo svete považuje za najzdravšiu polievku sveta. Je zo surovín, ktoré pomáhajú udržiavať dobré zdravie, fit kondíciu a pocit mladosti. Omladnite s touto polievkou!

Potrebujete: 150 g údené tofu (môže a nemusí byť), 3 PL pasty miso, 1 ks jarná cibuľka, 1 PL sójová omáčka, 1 hrsť hríbov shitake, za hrsť rias wakame alebo kombu (sušené), 3 ks čerstvé šampiňóny, voda.

miso polievka s morskými riasami a tofuNajskôr si pripravte sušené hríby a to tak, že do hrnca s vodou (približne 2 litre), prípadne zeleninovým vývarom dajte huby kombu, shitake alebo wakame, vodu zohrejte, ale nesmie vrieť, a túto horúcu vodu (okolo 75 – 80 stupňov) udržiavajte približne 17 – 20 minút. Hríby zmäknú. Jarnú cibuľku na drobno pokrájajte, potom aj tofu na kocky a čerstvé šampiňóny na tenké plátky. Všetky tieto suroviny rovnomerne rozdeľte do misiek, kam pôjde polievka. Z hrnca, v ktorom ste pripravovali hríby, ich vyberte von a v teplom vývare rozmiešajte miso pastu a sójovú omáčku. Tento vývar rozlete do misiek a polievka miso je na svete!

Aké pozitívne látky a účinky má sója, sójové produkty a recepty z tejto potraviny nájdete tu.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme