Reklama
Reklama

Aj zelené korenie má niečo do seba…

zelene korenie

Zelené korenie má jemnejšiu chuť ako klasické čierne korenie a možno práve preto by ho mohli používať, tí, ktorým nechutí pikantné jedlo. Zelené korenie má pozitívne účinky na naše telo, pretože obsahuje účinné látky… Skúste zelené korenie a možno si ho zamilujete.

O zelenom korení

Piepor čierny (lat. Piper Nigrum) – čeľaď peprovníkovitá

Zelené korenie je z tej istej rastliny, ako červené, biele a aj čierne korenie. Zelené korenie je vlastne nedozreté, ešte zelené korenie, ktoré sa nechá spariť horúcou vodou, potom sa usuší, aby si zachovalo svoju zelenú farbu. Chuť zeleného korenie je jemnejšia ako čierneho korenia. Zelené korenie sa výborne hodí na prípravu mäsových, cestovinových, ryžových jedál alebo na prípravu omáčok. Zelené korenie má pozitívne účinky na organizmus a ak Vám zachutí, môže tvoriť stálu súčasť Vašej kuchyne, vyskúšajte ho.

Čo obsahuje zelené korenie – účinné látky

Účinné látky v zelenom korení sú zárukou pohody a tiež dobrej chuti. Čo všetko toto korenie obsahuje???

Sacharidy, bielkoviny, vláknina, tuk, vápnik, železo, fosfor, horčík, draslík, zinok, meď, mangán, fluorid, sodík, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, E, K, cholín, luteín, betakarotén, kyselina listová a kyselina pantoténová.

Nutričná hodnota zelené korenie (100g)

KJ– 94,3  Kcal– 23  Bielkoviny– 0,95 g  Sacharidy– 4,9 g

Tuk –  0,1 5 g  Vláknina – 1,9 g  Voda – 91 g

Zelené korenie obsahuje minerály – 100 g

Železo 0,55 mg Zinok 0,12 mg
Vápnik 14 mg Meď 0,15 mg
Horčík 11 mg Mangán 0,2 mg
Fosfor 23 mg Fluorid 3 ug
Draslík 182 mg Sodík 4 mg
Omega 3 kyseliny 9,5 mg Omega 6 kyseliny 57 mg

Zelené korenie obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín A 390 IU Vitamín K 9 ug
Vitamín B1 0,2 mg Luteín 360 ug
Vitamín B3 0,65 mg Kyselina listová 13 ug
Vitamín B6 0,34 mg Kyselina pantoténová 0,3 mg
Vitamín C 87 mg Betakarotén 220 ug
Vitamín E 0,6 mg Cholín 7 mg

Zelené korenie – účinky na zdravie

Zelené korenie má množstvo pozitívnych účinkov na telo, ako skoro všetky koreniny, nižšie vypísané sú typické pre zelené korenie.

  • Podporuje obranyschopnosť, chráni bunky pred radikálmi
  • Podporuje trávenie, stolicu, čistí tráviaci trakt, urýchľuje metabolizmus
  • Odstraňuje migrény a rôzne druhy bolestí
  • Podporuje zdravé dýchacie cesty, odstraňuje kašeľ
  • Prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení, mierne zvyšuje krvný tlak
  • Upokojuje nervový systém, zlepšuje koncentráciu

Konzumácia zeleného korenia – použitie

Zelené korenie sa hodí na prípravu studenej kuchyne ale aj pri tepelnej úprave. Zelené korenie v studenej kuchyni dá maximum chuti. Pri príprave v teplej kuchyni sa zelené korenie pridáva až na koniec tepelnej úpravy, aby ste zo zeleného korenia dostali maximum chuti, keďže je jemnejšie, ako čierne koreni. Toto korenie môžete použiť pri príprave zeleninového šalátu, omáčky, príprave mäsa, cestovinových alebo ryžových jedál a zelené korenie sa používa aj pri zaváraní.

Kliknite pre zväčšenie

Info zelene korenie

Recept omáčka zo zeleného korenia

Túto omáčku môžete použiť napríklad na poliatie mäsa, pečených zemiakov alebo aj cestovinového či ryžového jedla.

Potrebujete: 250 ml smotany na šľahanie, 2 PL zeleného korenia v kuse alebo 1 ČL mletého zeleného korenia, 1 PL olivový olej, 1 cibuľa, 2 strúčiky cesnaku, 1 PL kremžskej horčice.

Cibuľu a cesnak očistite a nakrájajte na drobno. Na olivovom oleji opečte najskôr cibuľu, potom ku koncu mierne opečte aj cesnak, potom pridajte smotanu, horčicu, zelené korenie a miešajte. Keď bude smotana vrieť, znížte plameň na najmenší a stále miešajte. Keď omáčka prirodzene zhustne vypnite ju. Ak ste použili celé zelené korenie, tak ho sceďte z omáčky, ak ste použili mleté korenie tak máte omáčku hotovú.

Zelené korenie je z tej istej rastliny ako biele, červené čierne korenie. Vyskúšajte ich všetky a uvidíte, ktoré Vám zachutí najviac.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme