Reklama
Reklama

Slnečnicový olej

Slnečnicový olej patrí asi ku najpoužívanejším druhom olejov, používate ho aj Vy? Viete na akú prípravu je vhodný slnečnicový olej? Čo obsahuje a ako ho používať, aby mal čo najblahodarnejšie vplyvy na telo???

O slnečnicovom oleji

Slnečnica ročná (lat. Helianthus Anuus) – čeľaď astrovitá

Slnečnicový olej sa vyrába lisovaním zo slnečnicových semien. Slnečnica má vyše 60 druhov. Slnečnica je typická svojím veľkým a krásny žltým kvetom. Listy sú zelené s jemnými chĺpkami. Táto rastlina má dobre vyvinutú koreňovú sústavu až do hĺbky 2 – 2,5 metra, takže jej suché pôdy nevadia, potrebnú vlhkosť vytiahne z pôdy. Slnečnica má rada teplo, slnko a je aj typická nie len svojím krásnym kvetom ale aj tým, že sa za slnkom otáča. Klasický slnečnicový olej, ak nie je určený presne na vyprážanie a vysoké teploty, by nemal byť zohrievaný nad 100 stupňov, pretože potom sa už polynenasýtené kyseliny mienia na nie príliš zdravé látky (karcinogény). Najlepšie by bolo kupovať slnečnicový olej bez chemickej úpravy (nerafinovaný), lisovaný za studena.

Čo obsahuje slnečnicový olej?

Slnečnicový olej nie je iba tuk a nič viac… V slnečnicovom oleji sa nachádzajú aj tieto potrebné látky pre naše zdravie.

Tuk, vitamín E, K, kyselinu linolovú, kyselinu olejovú, kyselinu stearovú a kyselinu palmitovú.

Nutričná hodnota slnečnicový olej na vyprážanie (100g)

Kcal – 889  KJ – 3 733,8  Tuk – 100 g

Slnečnicový olej  obsahuje – 100 g

Vitamín E 45 mg Omega 3 kyseliny 39 mg
Vitamín K 7 ug Omega 6 kyseliny 28 700 mg
Cholín 0,3 mg     

Nutričná hodnota 70 % slnečnicový olej (100g)

Kcal – 885  KJ – 3 717  Tuk – 100 g

Slnečnicový olej  obsahuje – 100 g

Vitamín E 43 mg Omega 3 kyseliny 185 mg
Vitamín K 6,5 ug Omega 6 kyseliny 3 560 mg

Vplyvy na zdravie slnečnicového oleja

Slnečnicový olej konzumovaný v rozumnej miere a nie každý deň, má pozitívne vplyvy na organizmus. Najideálnejšie by bolo slnečnicový olej striedať s inými druhmi tukov.

 • V rozumnej miere pozitívny vplyv na srdce a cievy
 • V rozumnej miere udržiava hladinu tukov v norme
 • V rozumnej miere nezvyšuje cholesterol a krvný tlak
 • Prečisťuje organizmus, podpora imunity
 • Podporuje trávenie a vyprázdňovanie
 • Pozitívny vplyv na nervový systém
 • Eliminuje stres, zlepšuje koncentráciu
 • Zvonka zlepšuje kvalitu pokožky
 • Zvonka zlepšuje kvalitu nechtov aj vlasov
 • Eliminuje lupiny a poškodené vlasy
 • Vhodný na kožu v okolí nechta 

Ak Vás zaujíma kukuričný olej, tak kliknite sem a dozviete sa viac, kliknite sem.

kukuricny olej, kukuricné vlocky

Konzumácia slnečnicového oleja

Slnečnicový olej obsahuje väčšinu polynenasýtených mastných kyselín (50 – 70%), čo v praxi znamená, že tento olej by mal byť používaný len na studenú prípravu.

Jeho tepelná “nestabilita” spôsobuje štiepenie tukov, nad teplotu 50 – 60 stupňov a tým sa do tela dostávajú nebezpečné karcinogény. Ak je slnečnicový olej určený na vyprážanie, tak je to niečo iné… Čítajte obal.

UPOZORNENIE

Častým konzumovaním slnečnicového oleja a vôbec všetkých rastlinných a aj živočíšnych tukov si môžete privodiť obezitu, kardiovaskulárne problémy, rakovinu… Každý tuk používajte minimálne a najlepšie by bolo striedať viaceré druhy: kokosový olej, bravčovú masť, olivový olej, slnečnicový…

Kliknite pre zväčšenie

Ďalší “extra” rastlinný olej je kokosový olej. Spoznajte tento olej zblízka a určite ho zapojíte do kuchyne. Kliknite sem a dozviete sa viac.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme