Reklama
Reklama

Brusnice sú „vymakané“ bobule plné… Nenechajte si ich ujsť!

cerstve brusnice

Brusnice sú známe vďaka pozitívnemu vplyvu na vylučovanie, to však zďaleka nie je všetko. Brusnice majú množstvo pozitív na zdravie a tu sa dozviete nie len to, ale aj aké látky obsahujú, aké majú nutričné hodnoty, vplyv na chudnutie, ako pripraviť zavárané brusnice a je tu aj niečo o sušených brusniciach…

O brusniciach

Brusnica obyčajná (lat. Vacinium Vitisidaea) – čeľaď vresovcovitá

Brusnica je nízky ker, ktorý dorastá do výšky približne 25 centimetrov. Plody brusnice sú malé červené bobuľky. Brusnice a čučoriedky sú si veľmi podobné aj v tvare, plodoch, pestovaní a pozitívnych účinkoch na organizmus, veď obe patria do kategórie brusníc. Brusnica nie je náročná na zálievku, potrebuje práve sucho pre svoj dobrý rast. Brusnicu si viete dopestovať aj u Vás na záhradke a jej plody môžete smelo konzumovať hocikedy.

brusnice sirup

Čo obsahujú brusnice?

Brusnice sú úžasným ovocím plným všetkého čo zdravie potrebuje…

Triesloviny, flavonoidy, kyseliny, voda, bielkoviny, sacharidy, tuk, vláknina, železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, selén, zinok, meď, sodík, mangán, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, kyselina listová a kyselina pantoténová.

Nutričná hodnota – brusnice (100g)

KJ – 222,6 Kcal – 53  Bielkoviny – 1,45 g  Sacharidy – 10,5 g

Vláknina – 15 g  Tuk – 0,2 g  Voda – 71 g

javorovy list a brusnice

Brusnice obsahujú minerály – 100 g

Železo 98 mg Zinok 2,9 mg
Vápnik 4,3 mg Meď 0,7 mg
Horčík 140 mg Omega 3 kyseliny 190 mg
Fosfor 340 mg Omega 6 kyseliny 260 mg
Draslík 820 mg Sodík 4,9 mg
Selén 11 ug Mangán 1,1 mg

Brusnice obsahujú vitamíny – 100 g

Vitamín A 2,2 IU Vitamín B6 0,2 mg
Vitamín B1 0,9 mg   Vitamín C 21,5 mg
Vitamín B2 0,35 mg   Kyselina listová 520 ug
Vitamín B3 1,9 mg Kyselina pantoténová 0,9 mg

Vplyvy brusníc na zdravie

Brusnice sú účinné nielen na močové cesty, ale aj na iné “oblasti” zdravia…

 • Podporujú imunitný systém
 • Prečisťujú organizmu
 • Regulujú nadbytočnú vodu v tele
 • Podporujú fungovanie obličiek
 • Podporujú trávenie,  urýchľujú metabolizmus
 • Zlepšujú pravidelné vyprázdňovanie
 • Odstraňujú zápchu a aj hnačku
 • Udržiavajú zdravé cievy
 • Znižujú hladinu cholesterolu a cukru
 • Upravujú pH organizmus
 • Pozitívny vplyv na nervový systém

usmieta tvár ženy s kvetinou vo vlasoch

Vplyv brusníc na chudnutie

Brusnice sú určite vhodným doplnkom stravovania počas chudnutia. Udržujú zdravé a silné telo. Podporujú odvodnenie organizmu, prečistenie, zlepšujú trávenie, urýchľujú vyprázdňovanie a určite s brusnicami schudnete viac ako bez nich, ale pozor. Táto veľká výhoda platí len ak máte zdravé, pravidelné a nutrične plnohodnotné stravovanie, dostatok vody v tele a cielený pohyb. Pri konzumácii brusníc je veľmi dôležitý dostatočný pitný režim, pretože darmo budete konzumovať brusnice, keď nebude v tele dostatok vody ktorá odstráni z tela všetky nečistoty. Toto platí o každom ovocí, ale obzvlášť pri brusniciach, ktoré majú najsilnejší účinok pri močových cestách a obličkách. Tu musíte telo naozaj poriadne zalievať vodou, aby boli pozitívne účinky brusníc uvedené do praxe. Či sa rozhodnete konzumovať čerstvé brusnice alebo brusnice v nejakom doplnku, tak aj tu platí, že čerstvé ovocie je najsilnejšie a žiadna „chémia“ naň nemá…

Recept na zavárané brusnice

Mňam, zavárané brusnice sa výborne hodia do koláčov, na puding, palacinky, ku mäsu, do smoothies nápoja alebo na dezert…

zavarane brusnice

Potrebujete: 2 kg brusnice, 1,4 kg cukor (biely/trstinový), zaváraninové poháriky.

Umyté brusnice vložte do hrnca, pridajte cukor a celú hmotu varte na miernom ohni za stáleho miešania 10 – 12 minút. Potom túto hmotu rozlejte do teplých zaváraninových pohárikov, vrch prikryte potravinárskou fóliou a odložte pod deku na 12 – 24 hodín odpočinúť. Potom môžete tieto brusnice odložiť alebo konzumovať.

Sušené brusnice

Sušené brusnice vôbec nezaostávajú so svojimi pozitívnymi vplyvmi za čerstvými brusnicami.

susene brusnice

Ich asi najväčším pozitívom je práve účinnosť v boji proti zápalu močových ciest. Ďalej sú sušené brusnice navyše aj pozitívne pri bolestivej alebo nepravidelnej menštruácii, pri hnačke, bolestiach brucha, nádche, chrípke alebo pri kardiovaskulárnych ochoreniach. Sušené brusnice môžete pridávať do rôznych najčastejšie sladkých jedál, podobne ako sušené hrozienka. Ďalej môžete sušené brusnice nechať napučať vo vode a to tak, že 1 PL sušených brusníc nechajte pučať v 1,5 deci vlažnej vody 15 – 18 minút. Potom vodu zlejte a môžete ich zjesť alebo pridať do jedla.

Kliknite pre zväčšenie

obrazok brusnice

Kliknite sem a dozviete sa viac o čučoriedkach. Brusnica čučoriedková je nabitá látkami, má množstvo pozitív a dozviete sa niečo viac aj o kanadskej čučoriedke. 

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme