Reklama
Reklama

Medovina má množstvo pozitív, o ktorých ste možno ani nevedeli, určite ju skúste…

Sladké žlté medové víno a pohár medu medovina

Či teplá alebo studená v každom prípade je medovina chutná a zároveň aj zdravým nápoj. Spoznajte bližšie medovinu, aké druhy sú, čo medovina obsahuje, aké má účinky na naše zdravie a ešte čo si navyše… Chladné zimné večeri si môžete zlepšiť práve týmto nápojom…

O nápoji medovina

Medovina je jemný a chutný alkoholický nápoj z medu, je to vlastne medové víno, ktoré má najčastejšie okolo 13% alkoholu. Medovina vzniká za pomoci vínnych kvasiniek, ktoré pracujú v medovom roztoku a proces kvasenia trvá pár týždňov. Medovina má svoju typickú jemnú chuť, ktorá je s nádychom medu. Tento nápoj sa dá piť teplý, ale aj studený. Medovina však nie je len tak nejaký nápoj, má množstvo pozitívnych účinkov, samozrejme, že iba pri rozumnej konzumácii (viď nižšie)…

Čo obsahuje medovina za účinné látky?

Základnou zložkou medoviny je med a práve preto je tento nápoj „silákom“ nabitým množstvom účinných látok.

Sacharidy, fenoly, flavonoidy, antioxidanty, bielkoviny, vlákninu, horčík, fosfor, draslík, mangán, zinok, železo, sodík, selén, vápnik, vitamín B, C a kyselinu pantoténovú.

Najčastejšie druhy medoviny

Medovina sa vyrába z medu, vody, prípadne s použitím nejakých korenín alebo bylín. Hotová medovina potom zreje, čím získava lepšiu a silnejšiu vôňu a arómu. Najčastejšie sú však tieto dva druhy.

Svetlá – svetlá medovina sa vyrába z kvetového medu (svetlejšieho) a preto je typická svojou svetlou farbou.

Tmavá – tmavá medovina sa vyrába z lesného medu, ktorý je tmavší.

Podrobné informácie o mede nájdete tu, kliknite sem. Aké sú najčastejšie druhy medu, čo obsahuje, nutričné hodnoty medu, aké má účinky a ako vznikajú dané druhy medu…

včela na pláste so sladkým medomAké pozitívne účinky má medovina?

Že je med zdravý to vie snáď každý a podobné pozitíva má aj tento medový nápoj.

  • Podporuje imunitný systém, chráni a regeneruje bunky
  • Podporuje prirodzenú detoxikáciu organizmu
  • Má antiseptické a mierne antibiotické účinky
  • Prevencia vzniku niektorých druhov rakoviny, chrípky či nádchy
  • Upravuje pH organizmu (odkysľuje telo)
  • Podporuje trávenie a tiež pravidelnú stolicu
  • Obnovuje črevnú mikroflóru a čistí tráviaci trakt
  • Podporuje tvorbu červených krviniek, prevencia liečenie Anémie
  • Prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení
  • Eliminuje vysoký cholesterol a krvný tlak
  • Pozitívny vplyv na nervový systém, odstraňuje stres
  • Zlepšuje kvalitu spánku a celkovú pohodu

*tieto pozitívne účinky medoviny sú jedine pri rozumnej konzumácii…

Použitie medoviny

Chutnú medovinu viete jednoducho pridať do horúceho čaju, podobne ako keď robíte čaj s rumom alebo len tak vypiť za kalíšok. Keď budete piť medovinu studenú, tak by mala mať okolo 15 stupňov, aby jej chuť bola čo najvýraznejšia. Keď budete piť medovinu horúcu, tak by jej teplota nemala prekročiť 60 stupňov.

Recept na horúci pomarančový nápoj s medovinou

Tento nápoj zaručene zaboduje u každého dospeláka, keď mu bude zima! Vyskúšajte a uvidíte.

hromada škoricových tyčiniek vedľa šálky medu s drevenou lyžičkou zblízka

Potrebujete: 3 ks pomaranče, 1 ks mandarínka, 1 celú škoricu, 0,5 deci medoviny, 5 ks klinčekov, 1 ČL medu.

Pomaranče a mandarínku odšťavte, aby ste získali čistú šťavu. Tú potom dajte do malého hrnca, pridajte škoricu, klinčeky a nechajte zovrieť, po zovretí hneď odstavte a nechajte mierne vychladnúť. Keď bude medovina teplá, tak pridajte med a medovinu. Zamiešajte a teplý čerstvý nápoj priebežne pite.

História medoviny – ako to začalo?

Medovina je tradičný starý nápoj Slovanských národov… Zmienky o medovine sú však zaznamenané aj v gréckej či rimanskej kultúre. Medovina však bola na svete pravdepodobne skôr ako my a tá prvá medovina vznikala prirodzeným spôsobom. Med, ktorý včely ukladali do dutín stromov začal kvasiť za pomoci vody, ktorá do stromu napršala a potom už iba stačilo, aby ju človek objavil a okoštoval. Neskôr už človek začal medovinu vyrábať iným procesom a tá je dodnes obľúbeným nápojom, hlavne slovanských kultúr pre svoju výbornú chuť a pozitívny vplyv na zdravie.

Koľko medoviny piť?

Či už ide o konzumáciu medoviny, vína alebo piva, nesmiete zabúdať, že ide o alkoholický nápoj. Aj napriek pozitívnym účinkom medoviny sa nedoporučuje piť medovinu denne. Zdravá, zlatá stredná cesta, je maximálne 2 – 3 krát v týždni. Medovinu môžete piť teplú alebo studenú.

Kliknite pre zväčšenie

Info obrázok medovina

Ak zrovna nemáte doma medovinu, tak sa zahriať môžete aj vareným vínom. Kliknite sem a dozviete sa ako na to, čo varené víno obsahuje, plus pozitívne účinky na zdravie… 

 

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme