Reklama
Reklama

Mandarínka, nielen pre Darinku…. Dáte si? Určite áno.

mandarinky cele a osupane ovocie

Čítajte a dozviete sa o tomto zdravom ovocí viac, čo obsahuje mandarínka, aké má vplyvy na zdravie, ako si dopestovať doma mandarínku a nájdete tu aj zdravé a ľahké recepty z mandarínky (koktail a ovocný šalát)…

O mandarínke

Mandarínka má aj tieto názvy: citrus reticulata (lat), mandarin/mandarine/mandarin orange (en)

Mandarínky ako prvé pestovali v Číne a Japonsku, z ktorých sa neskôr v 19. storočí dostali aj do Európy. Aktuálne sa jednotlivé odrody pestujú skoro po celom svete (Amerika, Južná Európa, Afrika, Austrália). Všetky druhy a odrody mandarínok patria do rovnakej skupiny oranžových citrusových plodov s tenkou kôrou.

Čo obsahuje mandarínka?

Mandarínka obsahuje veľké množstvo vitamínu C, ktorý nám zabezpečuje vyššiu odolnosť a podporu imunity. Vitamín C je taktiež antioxidant, ktorý zabezpečuje znižovanie dopadu škodám spôsobenými voľnými radikálmi v našom tele.

Mandarínka taktiež obsahuje aj: sacharidy, tuk, vlákninu, bielkoviny, draslík, horčík, mangán, meď, sodík, vápnik, zinok, železo, vitamíny A, B, E, C, kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú.

mandarinky na strome

Nutričná hodnota mandarínka (100g)

KJ– 184,8  Kcal– 44  Bielkoviny– 0,8 g  Tuk – 0,25 g

Sacharidy– 3,3 g  Vláknina – 1,8 g

Mandarínka obsahuje nasledovné minerály – v 100g

Draslík 154 mg Sodík 2,01 mg
Horčík 12,06 mg Vápnik 37,2 mg
Mangán 0,042 mg Zinok 0,073 mg
Meď 42 µg Železo 0,15mg

Mandarínka obsahuje nasledovné vitamíny v 100g

Vitamín A 684 IU Kyselina listová 16 µg
Vitamín B1 0,06 mg Vitamín E 0,25 mg
Vitamín B2 0,1 mg Kyselina pantoténová 0,24 mg
Vitamín B6 25,9 mg

Vplyvy mandarínky na zdravie

Taká malá a taká chutná. Mandarínky sú ľahko dostupné ovocie, ktoré sa oplatí konzumovať…

  • Podporuje obranyschopnosť, chráni bunky pred radikálmi
  • Znižuje vysoký cholesterol
  • Podporuje trávenie, pravidelnú stolicu, prečisťuje tráviaci trakt
  • Močopudné, odvodňuje a prečisťuje obličky s močovými cestami
  • Podporuje tvorbu kostného a kĺbového tkaniva
  • Podporuje zdravú pokožku, kvalitné vlasy a nechty
  • Podporuje tvorbu červených krviniek

Účinky mandarínky na chudnutie

Mandarínky majú nízky glykemický index. To znamená, že sú výborné ovocie počas chudnutia, ktoré normalizuje hladinu cukru v krvi. Taktiež ich vysoký obsah vitamínov podporuje metabolizmus a tým aj zdravé chudnutie. Mandarínky sú vhodné pri redukčných diétach ako doplnok jedálničku na chudnutie, pretože nemajú veľa kalórii, sú močopudné čo je tiež pozitívne pre dobré odvodnenie.

Pestovanie mandarínky

Čo tak vypestovať si doma mandarínku??? Tých pár kúskov ovocia nie je jedinou výhodou, mandarínka je aj „okrasná“ rastlinka, ktorá rozžiari Váš domov. Mandarínku si môžete doma vypestovať a nepotrebujete k tomu veľa, poďme na to…

Nezabúdajte, že mandarínka a citrusy všeobecne sú teplomilné rastlinky, takže ich treba mať na mieste kde bude na ne čo najviac svietiť slnko a počas zimy, kde bude aspoň 5 stupňov. Ideálne je mandarínku mať na jednom mieste, tak jej vyberte čo najlepšie a hlavne tam kde nie je prievan, mandarínka sa ťažšie adaptuje.

Zoberte si pár semienok z mandarínky (nie všetky vyklíčia) a nechajte ich pár dní naklíčiť na vlhkej vate, vrch prikryte aby mali semienka teplo. Keď Vám po pár dňoch „vyrašia“, tak ich môžete zasadiť do črepníka so substrátom. Postavte črepník na slnečné miesto, bez prievanu. Mandarínku zalievajte odstátou vodou, izbovej teploty priebežne, nikdy nesmie pôda vyschnúť ale zároveň nesmie byť premočená. Ideálne je používať na zalievanie rozprašovač. Keď už bude chladno, tak zalievajte menej, pretože voda z kvetináča sa bude aj menej odparovať, tak aby nebola mandarínka premočená. Čo sa týka hnojenia, tak mandarínku počas leta prihnojujte dvakrát v mesiaci tekutým hnojivom určeným pre citrusy (v záhradkárstve Vám doporučia). Takto Vám mandarínka bude rásť do krásy.

Recept na mandarínkový šalát

Tento jednoduchý a extra šalát môžete konzumovať na raňajky alebo na ľahšiu večeru. Tento mandarínkový šalát neobsahuje laktózu a ani lepok. Je nabitý vitamínom C, takže sa hodí aj počas chrípky.

nakrajane ovocie v miske

Potrebujete: 3 ks mandarínky, 1 ks menší pomaranč, 2 ks kivi, 1 ks banán a 0,5 KL mletú škoricu.

Očistené ovocie si nakrájajte na kocky, krúžky a vložte do väčšej misky. Pridajte mletú škoricu, prípadne aj citrónovú či limetkovú šťavu, všetko dobre premiešajte a môžete jesť. Keď necháte ovocie v chladničke, pustí šťavu.

Recept na mandarínkový koktail

Tento mandarínkový koktail je osviežujúcou, zdravou a ľahkou možnosťou, ktorá poteší každého! Tento koktail je bez laktózy a bez lepku.

Potrebujete: 4 ks mandarínky, 10 ks čerstvé jahody, 4 lístky medovky, 1 ČL citrónovej šťavy a 3 deci vody.

Očistené a umyté ovocie nakrájajte na menšie kúsky do väčšieho pohára, pridajte jahody, lístky medovky, vodu, citrónovú šťavu a všetko dôkladne premixujte. Tento koktail môžete podávať aj chladený.

Kliknite pre zväčšenie

info mandarinka

Nezabúdajte aj na väčšieho brata mandarínky a to je zdravý pomaranč, kliknite sem a dozviete sa viac.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme