Reklama
Reklama

Vyskúšajte sestry sliviek a to chutné ringloty!…

ringloty

Ringloty poznáme ako väčšie slivky a nie ste ďaleko od pravdy… Ringloty sú väčšie od sliviek, ale sú to dva rôzne druhy… Čo obsahujú ringloty, ako vedia byť nápomocné zdraviu, ako sa pripravuje smoothies z ringlôt a ako sa pripravujú zavárané ringloty s bazou??? Keď je sezóna ringlôt treba to využiť!

O ringlotách

Ringlota (lat. Prunus Domestica) – čeľaď ružovitá

Ringlota je ovocný strom, ktorý dorastá do výšky 3 – 5 metrov, v závislosti od druhu ringloty. Jej plody sú guľaté červeno-fialovej farby. V strede sa nachádza kôstka podobne ako pri slivke. Ringloty majú radi hlinito-piesočnaté pôdy s dostatkom potrebných živín a slnečné stanovište. Mnohé odrody ringlot sú už vyšľachtené aby prežili aj prípadné mrazy, takže ani o to strach mať nemusíte. Inak nie sú náročné na vypestovanie. Ringloty sú zdravé a mierne kyselkavé ovocie, ktoré v sebe ukrýva účinné látky, ktoré si hravo poradia s mnohými zdravotnými problémami. Keď bude sezóna ringlot, určite si ich kúpte.

Rozdiel medzi slivkami a ringlotami

Slivky sú poddruhom ringlot. Teda slivky boli vyšľachtené práve z ringloty. Ringlota má väčšie plody, okrúhleho tvaru a svetlejšej farby. Slivky majú mäkšiu dužinu (plod) ako ringloty. Pri tepelnej úprave (varenie alebo pečenie) sa jadro ringloty nerozvarí.

Čo obsahujú ringloty – účinné látky

Ringloty sú nabité účinnými látkami a preto by ste ich aspoň počas sezóny mohli konzumovať.

Sacharidy, bielkoviny, vláknina, tuk, vápnik, horčík, železo, fosfor, draslík, meď, zinok, fluorid, mangán, sodík, chróm, luteín, betakarotén, kyselina listová, kyselina pantoténová, vitamíny A, B, C, E a K.

Nutričná hodnota ringloty (100g)

KJ– 180,6  Kcal– 43  Bielkoviny– 0,85 g  Sacharidy– 10 g

Tuk –  0,35 g  Vláknina – 1,7 g  Voda – 86 g

Ringloty obsahujú minerály – 100 g

Železo 0,3 mg Zinok 0,25 mg
Vápnik 8 mg Meď 0,2 mg
Horčík 8,5 mg Mangán 0,15 mg
Fosfor 17 mg Fluorid 3 ug
Draslík 166 mg Sodík 0,2 mg
Omega 6 kyseliny 49 mg Chróm 2 ug

Ringloty obsahujú vitamíny – 100 g

Vitamín A 350 IU Betakarotén 195 ug
Vitamín B3 0,6 mg Luteín 78 ug
Vitamín C 11 mg Kyselina listová 7 ug
Vitamín E 0,45 mg Kyselina pantoténová 0,2 mg
Vitamín K 8 ug

Ringloty – účinky na zdravie

Ringloty svojimi účinkami vôbec nezaostávajú za sestrami slivkami…

  • Detoxikujú organizmus od škodlivých látok a chránia bunky pred radikálmi
  • Podporujú obranyschopnosť, prevencia vzniku chrípky a nádchy
  • Podporujú trávenie, pravidelnú stolicu, prečisťujú tráviaci trakt
  • Močopudné účinky, odvodňujú a prečisťujú obličky a močové cesty
  • Upokojujú nervový systém, odstraňujú stres
  • Normalizujú cukor v krvi, uvoľňujú sa postupne
  • Zlepšujú kvalitu vlasov, nechtov a pokožky

ringlota

Ringloty a účinky na chudnutie

Ringloty sú povolené pri chudnutí pre svoju nie vysokú energetickú hodnotu. Ringloty si môžete pridávať do rôznych mliečnych jedál alebo si z nich pripraviť chutné ovocné šaláty, smoothie nápoje (viď nižšie) alebo domáci džús. Počas chudnutia môžete konzumovať ringloty aj na desiatu po 3 – 4 kusy.

Recepty z ringlôt

Recept smoothie z ringlôt a jahôd

Toto chutné jemne kyselkavé smoothie je vhodné pri chudnutí alebo len tak na osvieženie počas leta.

Potrebujete: 4 dozreté ringloty, 5 ks jahôd, 2,5 deci vody.

Umyté ringloty rozpoľte, vyberte kôstku a vložte do mixéra, pridajte aj umyté jahody, zalejte vodou a rozmixujte na hladké smoothie. Toto smoothie si môžete „dozdobiť listami mäty alebo medovky.

Recept zavárané ringloty s bazou

Potrebujete: ringloty (množstvo podľa počtu fliaš), biely alebo trstinový cukor (na jednu 7 decovú zaváraninovú fľašu 2 PL), kvety bazy, ak nemáte kvet bazy, tak použite bazový sirup.

Tieto ringloty spolu s bazou budú mať úžasnú chuť a ringlotovú zaváraninu môžete použiť na puding, kašu, len tak do jogurtu alebo na rôzne ovocné chutné koláče, zákusky alebo aj na tortu.

Toto zaváranie nie je vôbec zložité. Ringloty dobre a dôkladne umyte a prepoľte. Na dno umytej zaváraninovej fľaše dajte 1 polievkovú lyžicu cukru, potom umytý kvet bazy, potom poukladajte ringloty a na vrch pridajte opäť jednu polievkovú lyžicu cukru. Už iba zalejte vodou a dobre uzatvorte. Takto pripravené poháre zavárajte pri 85 stupňovej teplote 15 – 18 minút.

Kliknite pre zväčšenie

Info ringloty

Keď Vám nezachutili ringloty, tak si dajte aspoň klasické slivky.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme