Zlatobyľ obyčajná nie je vôbec obyčajná… Urobte si z nej tinktúru alebo liečivý čaj!

zlatobyľ liečivá rastlina s včelou

Zlatobyľ obyčajná nie je obyčajná, vyniká pozitívnymi látkami, ktoré obsahuje… Spoznajte zlatobyľ obyčajnú a tiež jej sestru zlatobyľ kanadskú, čo obsahuje táto bylina, aké má účinky na zdravie a ako ju použiť? Plus nájdete aj recepty na zlatobyľovú tinktúru a liečivý čaj.

O zlatobyli obyčajnej

Zlatobyľ obyčajná (lat. Solidago Virgaurea) – čeľaď astrovitá

Zlatobyľ obyčajná je liečivá a trvalá rastlina, ktorá najčastejšie rastie do výšky okolo 1 metra. Zlatobyľ však pri dobrých podmienkach zvykne dorásť až do výšky 2 – 2,5 metra (v závislosti od druhu). Stonka, ktorá drží celú rastlinu vzpriamenú, je pri začiatku zdrevnatená, ale zbiera sa len mladá pri kvetoch. Zlatobyľ je typická svojím zlatým (žltým) kvetom, ktorý je aromatický. Tento kvet sa počas kvitnutia zbiera pre ďalšie použitie. Zlatobyľ má v sebe liečivé látky a preto je prínosný pre zdravie zvonka a aj zvnútra.

Čo obsahuje zlatobyľ za zdravé látky?

Zlatobyľ obyčajná je liečivá bylina pre svoj obsah týchto látok, pozitívny dosah na zdravie je citeľný…

Sacharidy, vláknina, triesloviny, flavonoidy, éterické oleje, minerálne látky, saponiny.

Pozitívne účinky zlatobyľa obyčajného sú tieto…

Nie je to len taká obyčajná rastlina, má množstvo pozitívnych účinkov, ktoré môžu pomôcť aj Vám…

zdravé obličky

 • Podporuje obranyschopnosť a preventívne chráni pred rôznymi ochoreniami
 • Antiseptické a detoxikačné účinky
 • Silnejšie močopudné účinky, odvodňuje
 • Podporuje a prečisťuje močové cesty a obličky
 • Eliminuje obličkové kamene a ťažkosti s močením
 • Podporuje zdravie pokožky a hojenie kožných chorôb
 • Dezinfikuje rany (použitie zvonka)
 • Podporuje trávenie a vylučovanie žalúdočných štiav
 • Prečisťuje hrubé črevo a eliminuje jeho ochorenia
 • Zmierňuje krvácanie konečníka
 • Eliminuje rôzne druhy bolesti
 • Podporuje zdravie dýchacích ciest a iných slizníc

Zlatobyľ kanadská (lat. Solidago Canadensis)

Patrí tiež do čeľade astrovitej. Tento druh je veľmi podobný zlatobyli obyčajnej. Tento druh už svojím názvom prezrádza kde sa mu najlepšie darí, je to rozhranie USA a Kanady, taktiež jej vyhovujú aj chladnejšie miesta. Nájdete ju však aj u nás na slnečných a mokrinatejších miestach. Najčastejšie rastie v záhradách, pri trati alebo v lesoch. Zlatobyľ kanadská rastie do výšky okolo 1,5 – 2 metrov, má tiež žltú farbu kvetu. Zlatobyľ kanadská má tiež liečivé účinky.

žlté kvety zlatobyľaKde rastie zlatobyľ obyčajná a aké časti sa zbierajú

Zo zlatobyle obyčajnej sa zbiera jej kvitnúci kvet a vňať. Zlatobyľ obyčajná rastie na slnečných miestach, ktoré sú vyššie položené. Nájdete ju na svahoch, úpätiach hor či v ihličnatých lesoch, ale môžete ju nájsť aj u Vás v záhrade. Nie je náročná na pestovateľské podmienky.

Použitie zlatobyľa obyčajného

Zo zlatobyle obyčajnej sa na zdravotné účely používa kvitnúci kvet s vňaťou, v týchto riadkoch nájdete recepty na zlatobyľový čaj a tinktúru, smelo do toho…

Recept na liečivý čaj zo zlatobyle

Tento liečivý čaj je nápomocný pri rôznych problémoch, spomenutých vyššie v účinkoch. Tento čaj pite 2 – 3 krát denne pred jedlom.

Šálka bylinného čaju so zlatobyľom

Potrebujete: 1 vetvička sušeného kvetu s vňaťou, 2 deci vody.

Vetvičku s kvetom a vňaťou pokrájajte na menšie kúsky a potom zalejte vriacou vodou. Zlatobyľový čaj lúhujte 12 – 15 minút, potom ho sceďte a teplý po dúškoch vypite.

Tinktúra zo zlatobyle – recept

Táto tinktúra je taktiež veľmi prospešná pri zdravotných problémoch. Príprava je jednoduchá. Túto zlatobyľovú tinktúru užívajte 1 – 3 krát denne po 20 kvapiek.

Potrebujete: číry alkohol napríklad vodka, voda, sušený kvet s vňaťou zlatobyle obyčajnej a uzatvárateľnú nádobu (sklenenú).

Biely alkohol ¾ a ¼ vody dajte do sklenenej uzatvárateľnej nádoby, potom do nej pridajte pokrájané kúsky sušených kvetov s vňaťou a nádobu uzatvorte. Takto nechajte zlatobyľovú tinktúru lúhovať 2 – 3 týždne na slnečnom mieste a sem-tam ju pretrepte. Potom túto tinktúru preceďte a môžete užívať.

UPOZORNENIE

 • Zlatobyľ obyčajnú by nemali užívať tehotné a kojace ženy. Ak trpíte ochorením močových ciest, tak sa pred užívaním zlatobyle poraďte so svojím lekárom.
 • Kúra so zlatobyľou obyčajnou by nemala trvať viac ako 6 týždňov, aby ste si nenarušili funkciu vylučovacích orgánov. Ideálna dĺžka zlatobyľovej kúry je 4 – 6 týždňov a potom pauza.

Kliknite pre zväčšenie

Info obrázok zlatobyľa

Repík lekársky je podobná liečivá rastlina s množstvom pozitív… Kliknite sem a dozviete sa o repíku všetko čo potrebujete.

Share Button
Zlatobyľ obyčajná nie je vôbec obyčajná… Urobte si z nej tinktúru alebo liečivý čaj!
5★- 2 Hlasov

Práve začíname a ver, že „SPOLU TO DÁME“ - pridaj sa do FB skupiny. Získaš inšpiráciu, rady, tipy a riešenia pre krajšiu postavu a zdravšie telo na základe našich 15 ročných skúseností!

Facebook skupina - Spolu to dame

Verzia stránky Klasická | Mobilná