Reklama
Reklama

Trstinový cukor – výroba, čo obsahuje a chudnutie

trstinovy cukor

Prečo každý tvrdí, že trstinový cukor je zdravší ako biely rafinovaný cukor? Čo trstinový cukor obsahuje, ako a z čoho sa vyrába a môžem ho vlastne konzumovať počas chudnutia???

O trstinovom cukre

Cukrová trstina (lat. Sacharum Oficinarum) – čeľaď tráv

Trstinový cukor sa vyrába z cukrovej trstiny. Prírodný trstinový cukor je zdravším variantom bieleho cukru, pretože obsahuje melasu, ktorá je pozitívna pre naše zdravie. Prírodný trstinový cukor obsahuje vitamín B, minerálne látky a má aj lepšiu chuť, ako klasický biely cukor. Repný cukor (biely cukor) sa vyrába z repy. Biely cukor je zbavený rafináciou všetkých účinných látok a má iba kalorickú hodnotu. Biely cukor vo veľkej miere prekysľuje náš organizmus čo je už len ďalším krokom ku mnohým ochoreniam… Z trstiny cukrovej sa vyrába aj rum, papier a používa sa aj ako stavebný materiál.

Výroba trstinového cukru

Trstinový cukor sa vyrába, ako bolo spomenuté, z cukrovej trstiny, čo je vlastne vysoká (2 metre) tráva. Trstina sa seká, následne je pomletá a odšťavená – týmto vznikne hustá lepkavá látka, ktorá sa nechá vykryštalizovať a potom vzniká trstinový cukor. Tento cukor obsahuje aj melasu (3 – 4 %), ktorá má hnedú farbu. Pri kúpe kvalitného a skutočného trstinového cukru treba sledovať obal, názov by mal byť prírodný trstinový cukor a nie iba hnedý cukor, pretože najpravdepodobnejšie bude hnedý cukor iba obyčajný biely rafinovaný cukor prifarbený karamelom. Prírodný trstinový a nerafinovaný cukor je ten zdravší variant.

Čo obsahuje trstinový cukor – účinné látky

Sacharidy, bielkoviny, vitamín B3, kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú, vápnik, cholín, železo, fosfor, draslík, horčík, sodík, mangán, selén, betaín.

Nutričná hodnota – trstinový cukor (100g)

KJ– 1 533  Kcal– 365  Sacharidy– 97 g  Bielkoviny – 0,15 g

Trstinový cukor obsahuje – 100 g

Vitamín B3 0,2 mg Draslík 150 mg
Kyselina listová 3 ug Horčík 13 mg
Kyselina pantoténová 0,24 mg Sodík 30 mg
Cholín 4 mg Mangán 0,19 mg
Vápnik 89 mg Selén 1,8 ug
Železo 0,75 mg Betaín 0,22 mg
Fosfor 6 mg

Účinky trstinového cukru na zdravie

Trstinový cukor je o niečo zdravší, ako klasický biely cukor, ale stále je to iba cukor – sladidlo. Pre zdravie nie je cukor vo všeobecnosti zdravý, no ak sa cukru nedokážete vzdať, tak trstinový cukor je voľba menšieho zla…

  • Dodáva energiu
  • Zlepšuje pozornosť a pamäť

Trstinový cukor a chudnutie

Trstinový cukor alebo hocijaký iný cukor je pri chudnutí zbytočne vysokou položkou, ktorá Vám spomaľuje celé chudnutie. Každý gram navyše pridaného cukru pridaného do pitia či jedla treba navyše spáliť spolu s energiou z jedla a ak je týchto cukrov v strave mnoho potom bude chudnutie ťažšie… Nesmiete zabudnúť, že cukor sa nachádza v rôznych formách skoro v každej potravine (ryža, ovocie, zemiaky, cestoviny, pečivo aj v mäse…) a preto si počas chudnutia strážte príjem sacharidov, aby ste si chudnutie zbytočne nespomalili. Prijímajte iba plnohodnotné potraviny vo forme ovocia, zeleniny, cestovín, orechov, mäsa a podobne ale samozrejme žiadne sladené nápoje, sladkosti a podobné „maškrty“…

trstinovy cukor

Trstinový cukor verzus biely cukor

Trstinový cukor je zdravší variant v porovnaní s bielym cukrom ale musíte si byť vedomí toho, že energetická hodnota a pomer sacharidov v oboch cukroch je približne rovnaký, takže ak si budete do každého čaju a kávy sypať trstinový cukor, lebo je o trochu zdravší ako biely, tak si vôbec nepomôžete ale môžete si opak – uškodiť. Kalorická hodnota je približne rovnaká, jediný rozdiel je v tom, že trstinový cukor má aspoň minimum vitamínu B a minerálnych látok. Ak chcete byť zdravší, tak pridávanie cukru znížte iba na nevyhnutné minimum a používajte trstinový alebo iné zdravšie sladidlo. Najideálnejšie by bolo kedy si čaj, kávu vôbec neprisladzujete, pretože sú to iba zbytočné kalórie, ktoré musíte spáliť a Váš glykemický index si na príliv sladkého veľmi rýchlo zvykne a potom nastáva začarovaný kruh závislosti na sladkom, ktorá funguje rovnakým systémom ako závislosti na iných látkach. Keď nárazovo odoberiete sladké zo svojho jedálnička, tak budete nervózny, malátny a budete mať nedostatok energie, preto sladké odstraňujte zo svojho pitia a jedenia postupne.

Záver: trstinový cukor je lepší variant ako biely rafinovaný cukor, ale cukor vo všeobecnosti používajte iba minimálne!

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme