Reklama
Reklama

Je zdravé piť sušené mlieko a aké druhy sušeného mlieka poznáme?

Práškové alebo sušené mlieko v malej miske

Je vôbec zdravé piť sušené mlieko? Aké vplyvy má konzumácia tohto mlieka na zdravie, aké druhy sušeného mlieka máme na výber, aké sú ich nutričné hodnoty a ako sa dané druhy pripravujú?

Sušené mlieko je ideálnou možnosťou rýchlej prípravy mlieka tam, kde mlieko neviete skladovať, alebo nemáte chladničku či podobne. Sušené mlieko si so sebou viete zobrať na dovolenku, turistiku a tak podobne. Sušené mlieko je dehydrované, teda zbavené vody, ale živiny v ňom ostávajú, takže keď si urobíte nápoj zo sušeného mlieka, nie je to iba biela voda. Niektorý druh sušeného mlieka využijú aj ľudia s intoleranciou laktózy, viď nižšie.

Vplvy sušeného mlieka na zdravie

Sušené mlieko má podobné vplyvy na naše zdravie, ako klasické mlieko (živočíšne alebo rastlinné), viď ktoré sú to…

detská fľaša, nádoba s detskou výživou, cumlík

  • Podporuje trávenie
  • Podporuje metabolizmus
  • Zlepšuje tvorbu a pevnosť kostného tkaniva
  • Pozitívny vplyv na pokožku
  • Dokážu upravovať hladinu tukov v tele

Kravské sušené mlieko

Sušené kravské mlieko nie je vhodné pre ľudí s intoleranciou laktózy, pretože obsahuje mliečny cukor (laktózu). Toto kravské sušené mlieko si však môžete pridávať do kávy, koktailu, smoothies nápoja, kakaa. Sušené kravské mlieko podporuje trávenie, tvorbu kostného tkaniva, zlepšuje kvalitu vlasov, nechtov, pokožky, pravidelnú stolicu a upokojuje nervový systém.

Nutričná hodnota – sušené kravské mlieko odtučnené (100g)

KJ –  1 491  Kcal – 355  Bielkoviny – 33 g  Sacharidy – 50 g

Tuk –  0,9 g  Sušina – 95 %  Vápnik – 1 250 g

Krava na lúke a pohár mlieka, sušené mlieko

Nutričná hodnota – sušené kravské mlieko plnotučné (100g)

KJ –  2 079  Kcal – 495  Bielkoviny – 25 g  Sacharidy – 36 g

Tuk –  25 g  Sušina – 95 %  Vápnik – 900 mg

Príprava kravského sušeného mlieka

6 ČL sušeného kravského mlieka zmiešajte s 2,5 deci vody a rozmiešajte. Pridať si toto sušené mlieko môžete aj do kávy a to po 1 ČL.

Sušené kozie mlieko

Kozie mlieko sa so svojím zložením najviac podobá na materské mlieko. Kozie mlieko obsahuje vitamíny A, B, C, D, E, K, minerálne látky (železo, meď, zinok, titán, kobalt, vápnik, draslík…), bielkoviny, tuk, sacharidy. Kozie mlieko podporuje imunitu, chráni bunky a regeneruje ich, podporuje aj trávenie, eliminuje a lieči kožné ochorenia, odstraňuje bolesti kĺbov, zlepšuje kvalitu kostí, kĺbov, vlasov, nechtov a pokožky. Vyše 50% ľudí s intoleranciou na kravské mlieko dobre znáša práve kozie mlieko.

koza s kvetinou, kozie mlieko

Nutričná hodnota – sušené kozie mlieko plnotučné (100g)

KJ –  2 100  Kcal – 500  Bielkoviny – 27 g  Sacharidy – 31 g

Tuk –  33 g  Sušina – 95 %  Vápnik – 1 400 mg

Príprava sušeného kozieho mlieka

2 PL prášku sušeného kozieho mlieka zmiešajte s 2 deci vody (teplá alebo studená) a dobre rozmiešajte.

Sójové sušené mlieko

Sójové mlieko sušené alebo hotový nápoj má množstvo pozitív. Tento druh rastlinného mlieka môžu piť aj ľudia s intoleranciou na laktózu. Sója a produkty z nej obsahujú vitamíny, minerály, tuky, bielkoviny, sacharidy a aj rastlinný hormón (fytoestrogén), ktorý pozitívne ovplyvňuje nie len ženské zdravie. Je účinnou pomôckou ženám počas menopauzy, kde eliminuje prejavy, eliminuje stres z tela, preventívne chráni a zlepšuje kardiovaskulárne ochorenia, zlepšuje aj tvorbu kostného tkaniva a podporuje trávenie a metabolizmus, čím je vhodný aj pri chudnutí či posilňovaní.

sójové mlieko a sójové bôby na drevenom pozadí

Nutričná hodnota – sušené sójové mlieko (100g)

KJ –  2 016  Kcal – 480  Bielkoviny – 55 g  Sacharidy – 40 g

Tuk –  4 g  Sušina – 95 %  Vápnik – 1 100 mg  Fytoestrogén – 240 mg

Príprava sójového sušeného mlieka

Príprava sójového sušeného mlieka je rýchla a jednoduchá, zvládne ju každý. Na prípravu 1 deci sójového mlieka použite 1 PL sušeného sójového prášku.

2,5 PL sušeného sójového nápoja rozmiešajte v 2,5 deci vody (teplá alebo studená).

Sušené sójové mlieko si môžete pridávať aj do varenia, pečenia, smoothies nápojov, kávy alebo ako náhradu za kravské mlieko pri intolerancii laktózy.

Zhodnotenie sušeného mlieka

Sušené mlieko nie je len zafarbená voda, uchováva si približné účinky, ako čerstvé mlieko a tým je vhodné na občasnú konzumáciu, keď nemáte k dispozícii klasické mlieko. Sušené mlieko sa dá dobre a dlho skladovať, takže ak nemáte po ruke klasické mlieko, tak smelo do toho…

Čo všetko obsahuje kravské mlieko, aké má účinky na naše zdravie, na chudnutie, recepty a nájdete tu aj plusy a mínusy konzumácie mlieka...

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme