Reklama
Reklama

Pŕhľava / žihľava dvojdomá – extra zdravá ale…

žihľava

Žihľava je „pálivá“ a zároveň liečivá. Žihľava alebo pŕhľava je veľmi silnou liečivou bylinou. Nepodceňte túto bylinu, je ľahko dostupná, tak si ju určite zadovážte, jej ohromné pozitívne účinky Vás dostanú… Veď natrhať si ju môžete už od apríla. Zo žihľavy si môžete pripraviť liečivý čaj ale aj odvar na poranenia, kožné ochorenia alebo vlasy.

O žihľave

Pŕhľava (žihľava) dvojdomá (lat. Urtica Dioica) – čeľaď pŕhľavovitá

Žihľava dvojdomá je liečivá bylina, ktorá dorastá do výšky 40 – 130 cm. Žihľava má srdcovité „chlpaté“ listy, ktoré ako sme už asi všetci zažili – pichajú. Toto pichanie a pálenie spôsobujú látky histamín a acetylcholín. Celá rastlina je posiata týmito malými pichliačikmi a preto, keď sa ju vydáte hľadať, nezabudnite na rukavice. Pŕhľava alebo žihľava dvojdomá je liečivá rastlina, ktorú v našom podnebnom pásme získame „hocikde“.

Táto liečivá bylinka nie je náročná na pestovateľské podmienky, má rada vlhko a nájsť ju môžete vo svojej záhrade, lúke, v lese či v parku. Pri zbere žihľavy dajte pozor, nezbierajte ju pri ceste alebo iných znečistených miestach (viď nižšie kde rastie a aké časti sa zbierajú). Žihľava obsahuje vysoký podiel účinných látok v boji s mnohými chorobami. Vedeli ste, že žihľava obsahuje viac vitamínu C ako napríklad špenát alebo citrón??? Žihľava by určite nemala, či už sušená alebo čerstvá, v žiadnej domácnosti chýbať. Len sa pozrite čo všetko žihľava dokáže…

Čo obsahuje žihľava – účinné látky

Vlákninu, sacharidy, bielkoviny, tuk, vodu, vápnik, horčík, draslík, železo, sodík, vitamín A, B a C

Nutričná hodnota čerstvá žihľava dvojdomá (100g)

KJ– 159,6  Kcal– 38  Bielkoviny– 2,9 g  Sacharidy– 8 g

Vláknina– 8,5 g  Tuk – 0,11 g  Voda – 79 g

Žihľava obsahuje minerály – 100 g

Vápnik 510 mg Sodík 6,2 mg
Draslík 360 mg Vitamín A 2 100 IU
Horčík 64 mg Vitamín B6 0,3 mg
Železo 2 mg Vitamín C 410 mg

Žihľava účinky na zdravie

  • Podporuje obranyschopnosť, chráni bunky, detoxikuje organizmus, odbúrava toxíny, prevencia vzniku rakoviny
  • Prečisťuje a podporuje tvorbu krvi, mierne riedi krv, prevencia proti Anémii a krvným zrazeninám
  • Podporuje trávenie, vyprázdňovanie, prečisťuje tráviaci trakt, podporuje vylučovanie žlče a zvyšuje chuť do jedla
  • Podporuje hojenie rán, kožných ochorení, rast vlasov, eliminuje lupiny, lepší lesk vlasov
  • Odstraňuje kašeľ, hlieny, podporuje čisté dýchanie, zdravé hlasivky
  • Podporuje funkciu srdca, pevné cievy, prečisťuje od tuku, normalizuje krvný tlak a hladinu cukru v krvi, prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení
  • Močopudné účinky, odvodnia organizmus, prečistia obličky, močové cesty a podporia aj funkciu pečene
  • Odstraňuje bolesti kĺbov, migrény, svalov, prevencia alebo liečenie Reumy

Žihľava v prírode

Účinky žihľavy na chudnutie

Žihľava nie je žiadnym urýchľovačom chudnutia. Jedine v čom Vám pomôže je lepšia detoxikácia tela, urýchlenie trávenia a ešte kopec ďalších pozitívnych účinkov na organizmus (viď účinky) ale nepomôže Vám spáliť viac tuku. Chudnutie musíte skúsiť cez zmenu stravovacích návykov a cieleného pohybu. Žihľavový čaj môžete užívať počas chudnutia ako doplnok pre lepšie zdravie (viď nižšie)

Kde rastie žihľava a aké časti sa zbierajú

Žihľava rastie po celej Európe, takže s jej zberom to nebude vôbec ťažké. Môžete ju nájsť v lese, v parku, v záhrade alebo inom trávnatom poraste. Pri zbere žihľavy použite rukavice alebo iný ochranný odev. Zo žihľavy sa najčastejšie zbierajú jej listy. Tieto listy sa využívajú na prípravu čaju ale použiť ju môžete aj do šalátu (viď nižšie). Žihľava (listy, stonka) sa zbiera počas celého roka, zbierajte iba vrchné (mladé) listy a môžete aj so stonkou, nie zdrevnatenú.

Užívanie a konzumácia žihľavy

Dať si žihľavovú kúru pár krát počas roka je veľmi dobrý krok ale nesmiete ju užívať dlhodobo. Dlhodobé užívanie žihľavy alebo jej vysokých dávok spôsobuje riedenie krvi, môže spôsobiť arytmiu srdca a zvýšený tlak, takže žihľavovú kúru držte maximálne 4 týždne a potom aspoň dva mesiace pauza. Zo žihľavy si môžete pripravovať čaj, odvar alebo si ju pridávať do varenia podobne ako používate špenát

Vnútorné použitie

zihlavovy-caj

Žihľavová kúra spočíva v užívaní žihľavového čaju 2 krát za deň (ráno, večer) počas dvoch týždňov, alebo užívanie 1 krát za deň po dobu jedného mesiaca. Potom je po tejto kúre potrebná aspoň 2 mesačná pauza

Recept – Žihľavový čaj

Potrebujete: 2 ČL žihľavy (sušená / čerstvá), 250 ml vody. Žihľavu zalejte vriacou vodou a lúhujte 12 – 15 minút. Potom sitko na čaj so žihľavou odstráňte a teplý čaj môžete vypiť.

Vonkajšie použitie

Žihľavový čaj alebo odvar môžete používať pri rôznych kožných poraneniach, kožných chorobách, pri lupinách, pri rednúcich alebo vypadávajúcich vlasoch alebo ho môžete aplikovať na miesta, kde prepukli bolesti kĺbov alebo svalstva.

Odvar pre krásne vlasy nájdete tu – kliknite sem

UPOZORNENIE

Žihľava sa nesmie užívať dlhodobo! Pozor nech si dajú aj ľudia s vysokým  krvným tlakom,  kardiovaskulárnymi ochoreniami a dámy počas „našich dní“. Žihľava riedi krv, mohlo by dôjsť ku silnejšiemu krvácaniu. Pre začatím žihľavovej kúry sa pre istotu opýtajte svojho lekára on pozná Vašu anamnézu najlepšie.

Žihľava je liečivá bylina pre zdravie a aj pre krásu, presvedčte sa na vlastnej koži…

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme