Reklama
Reklama

Čokoláda je tu! História, vplyvy, recept na domácu čokoládu a…

čokoláda kúsky

Nepoznám človeka, ktorý by nemiloval tento “skvost” potravinárskeho priemyslu. Je to podľa mňa najobľúbenejšia potravina sveta… Čokoláda je však aj ďalšia potravina, ktorú jedny vyzdvihujú, ako veľmi zdravú a ďalší ju zas zakazujú konzumovať…Kde je pravda a ako to s ňou je?

O čokoláde

Kakaovník (Theobroma Cacao) – čeľaď slezovitá

Prvé zmienky o čokoláde boli zaznamenané už pred vyše 2 000 rokmi. Čokoláda je finálny produkt, ktorý vzniká z kakaového masla, ktoré sa nachádza v kakaových bôboch (plod kakaovníka). Kakaovník je strom, ktorý rastie do výšky okolo 7 metrov a pôvodnou domovinou kakaovníka bola Amerika, z kade sa dostal do teplých podnebných pásiem do celého sveta. Plod kakaovníka samotný kakaový bôb môže dorásť do veľkosti až 25 centimetrov a vážiť môže až pol kilogramu.

čokoláda

Čokoláda a káva sú na podobnej úrovni obľúbenosti a konzumácie. Druhov čokolád a rôznych variácii je dnes nespočetne veľa ale tento článok chcem venovať skutočne kvalitnej a zdravotne pozitívnej čokoláde horkej a to s minimálnym obsahom kakaového masla 70%. Kvalitu čokolády odhalíte jednoducho: čím väčšie percento kakaového masla čokoláda obsahuje, tým menej cukru a tuku má a teda je zdravšia. Ak chcete tú najvyššiu kvalitu spomedzi všetkých druhov čokolád, tak si zakúpte 100% čokoládu v bio kvalite. Pozor, táto čokoláda je čisté kakaové maslo bez pridania iných surovín, konzervantov a podobne. Možno Vám na prvýkrát nezachutí, ale vedzte, že touto čokoládou si doprajete skutočne čokoládový luxus. Ak túžite po ďalšom luxuse, tak si môžete dopriať aj čokoládovú masáž tela. Čokoládová masáž má podobné účinky ako keď čokoládu konzumujete. Skrášľuje, vyživuje a napína pokožku na tele, zbavuje telo škodlivých látok, podporuje pozitívnu náladu a uvoľňuje celé telo

Čo obsahuje čokoláda?

V čokoláde sa nenachádza iba cukor a tuk, je v nej oveľa viac… 

Bielkoviny, sacharidy, tuk, vláknina, voda, kofeín, vápnik, železo, horčík, fosfor, zinok, meď, mangán, selén, draslík, sodík, vitamín A, B, K, luteín, betakarotén, omega 3 a omega 6 mastné nenasýtené kyseliny.

Nutričná hodnota – horká čokoláda 70 % kakaa (100g)

KJ – 2 352 Kcal – 560  Bielkoviny – 10,5 g  Tuk – 39 g

Sacharidy – 33 g  Vláknina – 12,6 g  Voda – 1,8 g

kakaovy prasok v miske s cokoládou a kakaovymi bobmi

Horká čokoláda obsahuje minerály – 100 g

Železo 13 mg Zinok 3,9 mg
Vápnik 79 mg Meď 1,65 mg
Horčík 240 mg Mangán 2,1 mg
Fosfor 300 mg Selén 7,4 ug
Draslík 707 mg Sodík 23 mg

Horká čokoláda obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín A 42 IU Betakarotén 22 ug
Vitamín B2 0,3 mg Omega 3 kyseliny 37 mg
Vitamín B3 1,4 mg Omega 6 kyseliny 1 210 mg
Vitamín B12 0,5 ug Luteín 28 ug
Vitamín K 9 ug Kofeín 83 mg

kakaovy prasok salka cokolady

Nutričná hodnota – mliečna čokoláda (100g)

KJ – 2 436  Kcal – 580  Sacharidy – 63 g

Vláknina – 1,8 g  Tuk – 32 g  Bielkoviny – 6,7 g

Nutričná hodnota – biela čokoláda (100g)

KJ – 2 289  Kcal – 545  Sacharidy – 61 g

Vláknina – 0 g  Tuk – 35 g  Bielkoviny – 5,2 g

Základné druhy čokolády

Čokoláda môže mať iba dve farby – biela a hnedá, pozrite sa na ne bližšie.

cokolada 3 biela horka

Mliečna čokoláda

Táto čokoláda je už o čo si lepšia ako biela, pretože obsahuje aspoň nejaké kakaové maslo. Avšak stále ostáva mliečna čokoláda iba ako chuťovka a nie liečivá potravina. Obsah kakaového masla je v mliečnej čokoláde iba okolo 18 – 25%, čo je v porovnaní s horkou kvalitnou čokoládou od 74% niečo nezrovnateľné. Mliečna čokoláda má 580 Kcal

Horká (tmavá) čokoláda

Horká čokoláda ktorá má nad 54% kakaa, tak má už aj mnohé liečivé účinky. Čím väčší obsah kakaa, tým je čokoláda zdravšia a má menej tuku a cukru

Biela čokoláda

Tento druh čokolády je iba presladená a pretukovaná maškrta. Liečivé kakaové maslo neobsahuje skoro vôbec, alebo iba minimálne a je to skôr príchuť mlieka skombinovaná s vanilkou. Táto čokoláda nemá žiadne liečivé účinky. Slúži iba ako sladkosť pre potešenie chuťových buniek no so zdravým nemá nič spoločné. Iba Vám zdvihne hladinu cukru v krvi a časom aj hmotnosť… Biela čokoláda má 545 Kcal.

kakaove maslo na bielom papieri

Vplyvy na zdravie horká čokoláda (min. 70% kakaa)

Kvalitná čokoláda nie je iba o chuti, má aj zdravotné pozitíva…

  • Zlepšuje prirodzene náladu
  • Pozitívny vplyv na nervový systém
  • Podporuje funkciu mozgu a koncentrácie
  • Mierne utlmuje bolesť
  • Prečisťuje organizmus
  • Zníženie vysokého cholesterolu
  • Podporuje pružnosť a pevnosť ciev a srdcového svalu

Vplyvy horkej čokolády na chudnutie

Horká alebo tmavá kvalitná čokoláda je pri chudnutí a aj pri udržiavaní hmotnosti povoleným „dopingom“.

čokoládové raňajky

Osvieži nie len chuťové poháriky ale aj doplní vzácne látky, ktoré sa v horkej čokoláde nachádzajú. Kvalitné čokolády majú nižšiu energetickú hodnotu, ako klasické mliečne a navyše nerobia takú „paseku“ s glykemickým indexom pre ich nižší obsah cukru. Horkú čokoládu počas chudnutia konzumujte 15 g (cca 1 pásik) 1 – 2 krát do týždňa. Z konzumácie kvalitnej čokolády si urobte doslova „rituál“ za odmenu, budete si ju viac vážiť J. Pri udržaní hmotnosti konzumujte horkú čokoládu 1 – 3 krát do týždňa po jednom pásiku. Čokoládu si môžete pridať aj do jogurtu, ovocného šalátu, nastrúhať do kaše či koktailu alebo iba tak zjesť.

Recept na domácu čokoládu

Táto čokoláda nie je tak zdravá, ako kupovaná čokoládka s obsahom 74 a viac % kakaa, ale poteší v prípade, že nebudete mať doma nič iné.

S jej konzumáciou to však nepreháňajte, táto domáca čokoláda sa dá prirovnať ku mliečnej čokoláde, ale aspoň viete čo a koľko ste do nej dali. Bude bez konzervantov (tým je cukor) a “kadejakých” príchutí…

cokolada vyroba

Potrebujete: 100 g kakaa (prášok), 340 g tuk (maslo), 140 g sušené mlieko, 150 g práškový cukor, vanilková aróma alebo pol sáčku vanilkového cukru, hrniec, formičky alebo muffinky.

V hrnci si roztopte maslo alebo tuk a potom doň pridajte kakaový prášok, sušené mlieko, vanilkový cukor, normálny cukor a celú hmotu miešajte až kým sa nespojí na jedno liatu hustú hmotu. Čokoládu potom odstavte a môžete ju lievať do formičiek, košíčkov alebo do muffiniek. Potom čokoládu dajte do chladničky na pár hodín (2 – 3), aby hmota stuhla. Ak Vám chutí kokos alebo rôzne druhy orieškov, tak si môžete do základnej hmoty pridať aj tieto rôzne suroviny, čokoláda chytí vylepšenú chuť

Recept na banán v čokoláde

Ak máte radi banán v čokoláde, tak si urobte tento domáci, ktorý je chutný a hlavne bez látok, ktoré tam byť nemajú.

banan

Potrebujete: 30 g kvalitnej horkej čokolády, 1 – 2 banány podľa veľkosti, hrniec.

Túto kvalitnú čokoládu roztopte na najmenšom ohni alebo vo vodnom kúpeli v hrnci, ak bude čokoláda príliš hustá, tak do nej pridajte 1 ČL kocka masla (minimálne 82 % tuku) bude sa Vám s ňou lepšie narábať. Keď bude čokoláda tekutá, tak v nej „vyváľajte“ ošúpané banány a keď stuhnú v chladničke môžete ich jesť.

TIP: ošúpaný banán rozdeľte na dve až tri časti, napichnite na špáradlo a tak ponárajte do čokolády, špáradlo nechajte stále zapichnuté. Bude sa Vám s tým lepšie robiť a aj neskôr jesť. Banán v čokoláde stačí dať do chladničky na 30 minút, potom ho môžete jesť.

Kvalitná horká čokoláda prináša pôžitok chuťovým pohárikom a aj zdraviu

Kliknite pre zväčšenie

Info obrazok cokolada

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme