Reklama
Reklama

Maca peruánska Vás “vzpruží”.

maca peruanska prasok

Maca peruánska je úžasná bylina, z jej koreňa sa najčastejšie vyrába prášok. Spoznajte silu tejto byliny, ktorá zlepšuje vonkajšie a aj vnútorné zdravie. Na čo všetko je maca peruánska pozitívna? Aké látky obsahuje a v akých formách je ideálne užívať ju?

O mace peruánskej

Maca peruánska (lat. Lepiidium Meyeni) – čeľaď kapustovitá

Názov maca peruánska už napovedá o jej pôvode. Áno, maca peruánska pochádza z Peru, kde ju poznali už pred vyše 1900 rokmi. Maca je bylina, ktorá má mnohé pozitívne zdravotné vplyvy (viď nižšie). Z macy peruánskej sa vyrába prášok, ktorý sa potom užíva pre zlepšenie celkovej kondície.  Táto odolná bylina rastie vo výškach nad 3 500 metrov nad morom. Zvláda aj mrazy 20 stupňov pod nulou. Užitočná je celá rastlina (koreň, listy a aj byľ). Tvar koreňa maci je podobný našej reďkovke, alebo kalerábu, najčastejšie má bielu alebo žltú farbu. Zo sušeného koreňa macy sa vyrába prášok (extrakt), z nich sa zvyknú vyrábať aj tablety. Tmavé zafarbenie koreňa je vhodné pri použití na štítnu žľazu. Obsahuje totiž vyšší podiel jódu, ktorý dopomáha ku správnej funkcii štítnej žľazy. Najčastejšie sa maca konzumuje vo forme tabliet alebo prášku, kde sa spracuváva predovšetkým sušený koreň rastliny.

Čo obsahuje maca peruánska?

Maca je nabitá živinami, ktoré sú pre naše zdravie potrebné, ktoré sú to?

Voda, tuk, triesloviny, flavonoidy, sacharidy, bielkoviny, vlákninu, železo, draslík, vápnik, sodík, mangán, meď, kyseliny, vitamíny B a C.

Nutričná hodnota – maca peruánska (100g)

KJ – 1331,4  Kcal – 317  Bielkoviny – 15,2 g  Sacharidy – 68 g

Tuk –  3,1 g Vláknina – 7,5 Voda – 4 g

Maca peruánska obsahuje minerály – 100 g

Železo 17 mg Sodík 19 mg
Vápnik 268 mg Mangán 1,1 mg
Draslík 2 100 mg Meď 8 mg

Maca peruánska obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín C 290 mg Vitamín B3 6,9 mg
Vitamín B2 0,6 mg Vitamín B6 1,7 mg

maca peruanska koren

Maca peruánska účinky na zdravie

Zlepšenie kompletného fungovania tela a…

 • Podpora imunitného systému
 • Podporuje trávenie a metabolizmus
 • Podporuje budovanie svalovej hmoty
 • Podporuje pevnosť pokožky
 • Podporuje hojenie rán a kožných ochorení
 • Upokojuje nervový systém, odbúrava stres
 • Podporuje funkciu mozgu
 • Eliminuje menštruačné bolesti
 • Zmierňuje prejavy prechodu
 • Podporuje pevnosť kostného tkaniva
 • Podporuje tvorbu červených krviniek

maca peruanska

Maca peruánska – účinky na chudnutie

Chudnutie s macou peruánskou je jednoduchšie. Maca peruánska podporuje pálenie podkožného tuku, budovanie svalovej hmoty a tým prispieva k požadovanému efektu chudnutia. Svaly sa len tak samy nevytvoria, bez cieleného cvičenia, takže upraviť stravu, pitný režim a šup-šup športovať

Maca peruánska vo forme – použitie maci 

Maca peruánska sa najčastejšie dá zaobstarať vo forme prášku alebo tabliet. Prášková forma maci peruánskej má tie isté účinky ako tabletová forma. Užívanie práškovej formy by mala byť 1 – 2 ČL prášku za deň. Tabletovú formu sa odporúča konzumovať 1 – 5 tabliet denne. Pozorne čítajte príbalový leták, prípadnú konzumáciu maci peruánskej konzultujte so svojím lekárom.

Kliknite pre zväčšenie

Povzbudiť svoje telo môžete napríklad aj kávou, nie je však “káva ako káva”…. Čo všetko o nej viete?

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme