Je arašidové maslo zdravé a ako sa pripravuje???

arašidy a arašidové maslo na chlebe

Už ste jedli túto „americkú“ maškrtu??? V Amerike je to bežné, ako u nás napríklad džem. Väčšinou sú „sladké“ nátierky iba plné cukru a tuku, ale arašidové maslo má v sebe aj trochu toho zdravého… Arašidové maslo má však vysokú kalorickú hodnotu a preto túto „chuťovku“ konzumujte iba výnimočne!

Vedeli ste, že: arašidy v skutočnosti nie sú orechy, ale radia sa do strukovín.

Z čoho sa vyrába arašidové maslo?

Arašidové maslo sa okrem orechov arašidov „skladá“ aj z oleja (rastlinného), cukru a štipky soli (recept viď nižšie).

Čo také obsahuje arašidové maslo?

Arašidové maslo nie je iba nátierka nabitá tukom a cukrom, presvedčte sa sami…

Tuk, sacharidy, bielkoviny, vláknina, vápnik, draslík, fosfor, horčík, železo, zinok, sodík.

orechy arasidyMá nejaké účinky na zdravie arašidové maslo?

Arašidové maslo, pokiaľ naň nemáte alergiu, tak určité pozitíva má, ale jeho konzumácia nesmie byť prehnaná… Pozitívne účinky arašidového masla plynú hlavne z obsahu arašidov a rastlinného tuku.

  • Podporuje trávenie a stolicu
  • Zasýti a dodáva energiu priebežne
  • Normalizuje cukor v krvi
  • Prevencia proti kardiovaskulárnym ochoreniam
  • Eliminuje vysoký cholesterol a krvný tlak
  • Podporuje rast svalovej hmoty

Kam s arašidovým maslom?

Arašidové maslo sa hodí do rôznych krémov, sladkých pokrmov, mliečnych produktov, ako nátierka na pečivo či hrianky, do sendičov alebo do ovocného šalátu. Arašidové maslo obsahuje vysoký pomer tuku, tak ho konzumujte opatrne…

Čo hovorí „chudnutie“ na arašidové maslo?

Nuž, s arašidovým maslom pri chudnutí je to veľmi prostá „matematická“ záležitosť… Keď chudnete, tak si musíte vedieť ustrážiť kalorický príjem a zároveň aj výdaj energie… Počas chudnutia by ste nemali konzumovať arašidové maslo, pretože jedna polievková lyžica arašidového masla má až 100 Kcal a z toho 9 gramov je iba tuk… Ak máte vysoký výdaj energie, tak ok, raz za týždeň jedna polievková lyžica, ale nie viac… Ak posilňujete a Váš výdaj energie je vysoký, tak si arašidové maslo môžete pridávať, po dohode s Vaším trénerom, do rôznych jedál… Arašidové maslo (obohatené o bielkoviny) si dokonca viete kúpiť aj v niektorých posilňovniach, ktoré ponúkajú doplnky výživy.

arašidové maslo a arašidy

Pozor, arašidové maslo má dva druhy

Jemné arašidové maslo je najpoužívanejšie. Jeho hustota je krémovejšia a arašidy v tomto arašidovom masle sú pomleté na jemno, takže pri jedení necítite žiadne orechy chrumkať „pod zubami“. Toto jemné arašidové maslo sa najčastejšie používa ako nátierka, do krémov, pečenia a podobne.

Arašidové maslo s kúskami arašidov je taktiež pripravené z jemného arašidového masla, ale je ešte navyše obohatené o kúsky arašidov.

Urobte si svoje domáce arašidové maslo, je tu jednoduchý recept

Z tejto dávky si pripravíte približne 200 gramov arašidového masla. Ak chcete viac masla, tak znásobte dávku. Arašidové maslo potom skladujte v chladničke.

Potrebujete: 200 g arašidov (nesolené, nepražené), 2 PL rastlinného oleja, štipka soli, 2 PL medu alebo javorového sirupu a stolný mixér.

arašidy a arašidové maslo na stole

Orechy si opečte na panvici bez oleja, iba na sucho. Potom ich dajte do mixéra, pridajte soľ, med, olej a rozmixujte na hladkú hmotu. Týmto Vám vznikne jemné (hladké) arašidové maslo a ak chcete aj s kúskami arašidov, tak do hladke hmoty zamiešajte kúsky arašidov. Toto domáce arašidové maslo si viete pridať na pečivo, ako nátierku, do zmrzliny, pečenia, krémov alebo do koláča.

UPOZORNENIE

Ak si nie ste istý či máte alergiu na arašidy, tak si na prvý krát dajte iba malé množstvo na lyžičku a chvíľu počkajte či náhodou nepríde alergická reakcia. Ak príde, tak vyhľadajte lekársku pomoc.

Všetko čo potrebujete vedieť o tejto strukovine / orechoch je tu… Predstavujú sa Vám chutné arašidy!

Share Button
Je arašidové maslo zdravé a ako sa pripravuje???
Ohodnoťte

Práve začíname a ver, že „SPOLU TO DÁME“ - pridaj sa do FB skupiny. Získaš inšpiráciu, rady, tipy a riešenia pre krajšiu postavu a zdravšie telo na základe našich 15 ročných skúseností!

Facebook skupina - Spolu to dame

Verzia stránky Klasická | Mobilná