Reklama
Reklama

Je arašidové maslo prospešné a ako sa pripravuje???

arašidy a arašidové maslo na chlebe

Už ste jedli túto „národnú americkú“ maškrtu? V Amerike sa arašidové maslo konzumuje bežne, ako u nás, napríklad džem. Väčšinou sú „sladké“ nátierky iba plné cukru a tuku, ale arašidové maslo má v sebe aj trochu toho dobrého… Arašidové maslo má však vysokú kalorickú hodnotu a preto túto „chuťovku“ konzumujte iba výnimočne!

Z čoho sa vyrába arašidové maslo?

Arašidové maslo sa okrem orechov arašidov „skladá“ aj z oleja (rastlinného), cukru a štipky soli (recept viď nižšie).

Čo obsahuje arašidové maslo?

Arašidové maslo nie je iba nátierka nabitá tukom a cukrom, presvedčte sa sami…

Tuk, sacharidy, bielkoviny, vláknina, vápnik, draslík, fosfor, horčík, železo, zinok, sodík.

arašidy lúpané v miske a na stole

Vplyvy na zdravie arašidového masla

Arašidové maslo, pokiaľ naň nemáte alergiu, tak určité pozitíva má, ale jeho konzumácia nesmie byť prehnaná… Pozitívne vplyvy arašidového masla plynú hlavne z obsahu arašidov a rastlinného tuku.

  • Podporuje trávenie a stolicu
  • Zasýti a dodáva energiu priebežne
  • Normalizuje cukor v krvi
  • Prevencia proti kardiovaskulárnym ochoreniam
  • Eliminuje vysoký cholesterol a krvný tlak
  • Podporuje rast svalovej hmoty

Kam s arašidovým maslom?

Arašidové maslo sa hodí do rôznych krémov, sladkých pokrmov, mliečnych produktov, ako nátierka na pečivo či hrianky, do sendičov alebo do ovocného šalátu. Arašidové maslo obsahuje vysoký pomer tuku, tak ho konzumujte opatrne…

arašidové maslo a arašidy

Vedeli ste, že: arašidy v skutočnosti nie sú orechy, ale radia sa do strukovín?

Arašidové maslo a vplyv na chudnutie

Nuž, s arašidovým maslom pri chudnutí je to veľmi prostá „matematická“ záležitosť…

Keď chudnete, tak si musíte vedieť ustrážiť kalorický príjem a zároveň aj výdaj energie… Počas chudnutia by ste nemali konzumovať arašidové maslo, pretože jedna polievková lyžica arašidového masla má až 100 Kcal a z toho 9 gramov je iba tuk… Ak máte vysoký výdaj energie, tak ok, raz za týždeň jedna polievková lyžica, ale nie viac… Ak posilňujete a Váš výdaj energie je vysoký, tak si arašidové maslo môžete pridávať, po dohode s Vaším trénerom, do rôznych jedál… Arašidové maslo (obohatené o bielkoviny) si dokonca viete kúpiť aj v niektorých posilňovniach, ktoré ponúkajú doplnky výživy.

Arašidové maslo má dva druhy

Jemné arašidové maslo je najpoužívanejšie. Jeho hustota je krémovejšia a arašidy v tomto arašidovom masle sú pomleté na jemno, takže pri jedení necítite žiadne orechy chrumkať „pod zubami“. Toto jemné arašidové maslo sa najčastejšie používa ako nátierka, do krémov, pečenia a podobne.

arašidy a arašidové maslo na stole

Arašidové maslo s kúskami arašidov je taktiež pripravené z jemného arašidového masla, ale je ešte navyše obohatené o kúsky arašidov.

Recept na domáce arašidové maslo

Z tejto dávky si pripravíte približne 200 gramov arašidového masla. Ak chcete viac masla, tak znásobte dávku surovín. Arašidové maslo potom skladujte v chladničke.

Potrebujete: 200 g arašidov (nesolené, nepražené), 2 PL rastlinného oleja, štipka soli, 2 PL medu alebo javorového sirupu a stolný mixér.

Orechy si opečte na panvici bez oleja, iba na sucho. Potom ich dajte do mixéra, pridajte soľ, med, olej a rozmixujte na hladkú hmotu. Týmto Vám vznikne jemné (hladké) arašidové maslo a ak chcete aj s kúskami arašidov, tak do hladke hmoty zamiešajte kúsky arašidov. Toto domáce arašidové maslo si viete pridať na pečivo, ako nátierku, do zmrzliny, pečenia, krémov alebo do koláča.

UPOZORNENIE

Ak si nie ste istý či máte alergiu na arašidy, tak si na prvý krát dajte iba malé množstvo na lyžičku a chvíľu počkajte či náhodou nepríde alergická reakcia. Ak príde, tak vyhľadajte lekársku pomoc.

Kliknite pre zväčšenie

Všetko čo potrebujete vedieť o tejto strukovine / orechoch arašidoch je tu… Predstavujú sa Vám chutné arašidy, kliknite sem!

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme