Reklama
Reklama

Topinambur – recept, účinky a čo obsahuje

topinambur

Topinambur je plodom rastliny slnečnica hľuznatá, podobná našej slnečnici, samotný topinambur pripomína zázvor a má aj liečivé účinky… Topinambur bola v minulosti radená medzi invázne rastliny a tým pádom bola na Slovensku zakázaná ale – od 15.6.2014 sa tento zákaz zrušil a topinambur sa môže veselo predávať, pestovať a konzumovať.

O topinambure

Slnečnica hľuznatá (lat. Heliantus Tuberosus) – čeľaď astrovitá

Slnečnica hľuznatá je rastlina pôvodom z Južnej Ameriky, ktorá sa dostala najskôr do celej Ameriky a odtiaľ, v začiatkoch 17 storočia, aj ku nám do Európy. Táto rastlina dorastá do výšky okolo 2,5 metra a je veľmi podobná našej slnečnici, akurát má menší kvet. Kvet je pekný  žltý. Plod slnečnice hľuznatej je veľmi podobný koreňu zázvoru a využíva sa na surovú prípravu a aj teplú. Topinambur viete jednoducho pripraviť ako klasické zemiaky, varené, pečené a sú vhodné dokonca aj pre diabetikov, pretože neobsahujú škrob (forma cukru). Účinné látky v topinambure sú pomôckou nášmu zdraviu (viď nižšie). Z topinamburu dostať kúpiť aj rôzne výživové doplnky pre lepšie zdravie.

Čo obsahuje topinambur – účinné látky

Sacharidy, bielkoviny, tuk, vlákninu, vodu, železo, vápnik, horčík, draslík, fosfor, sodík, selén, zinok, meď, mangán, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, E, K, betakarotén, cholín, kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú.

Nutričná hodnota – topinambur (100g)

KJ– 294 Kcal– 70 Bielkoviny– 2,5 g  Sacharidy– 16,2 g

Vláknina– 2,1 g  Tuk – 0,05 g  Voda – 78 g

Topinambur obsahuje minerály – 100 g

Železo 3,9 mg Sodík 6 mg
Vápnik 18 mg Zinok 0,26 mg
Horčík 16 mg Meď 0,2 mg
Fosfor 83 mg Mangán 0,2 mg
Draslík 440 mg Selén 1 ug
Omega 6 kyseliny 1,5 mg

Topinambur obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín A 25 IU Vitamín E 0,4 mg
Vitamín B1 0,26 mg Vitamín K   0,15 ug
Vitamín B2 0,15 mg Kyselina listová 17 ug
Vitamín B3 1,8 mg Kyselina pantoténová 0,5 mg
Vitamín B6 0,11 mg Betakarotén 16 ug
Vitamín C 6 mg Cholín 33 mg

Topinambur účinky na zdravie

  • Podporuje imunitný systém, prevencia vzniku civilizačných ochorení, prečisťuje organizmus
  • Podporuje trávenie, funkciu žalúdka, tenkého a hrubého čreva, stolicu, odstraňuje plynatosť a bolesti brucha
  • Znižuje hladinu tukov tele, znižuje vysoký krvný tlak, znižuje vysoký cholesterol
  • Podporuje funkciu pečeni, obličiek a aj celého tráviaceho traktu
  • Nezaťažuje glykemický index rýchlymi výkyvmi, postupné uvoľnenie cukru do krvi
  • Upokojuje nervový systém, zabezpečuje dobrú pozornosť, zlepšuje kvalitu spánku
  • Prevencia vzniku Diabetesu, Osteoporózy, podporuje tvorbu kostného, kĺbového tkaniva, vlasov a nechtov
  • Vhodné pre Celiatikov a Diabetikov
Topinambur

Topinambur

Topinambur a chudnutie

Topinambur je vhodná a plnohodnotná potravina pri chudnutí. Obsahuje minimum cukru, žiadny škrob, má minimálnu kalorickú hodnotu, na rozdiel od zemiakov, postupne a ľahko sa uvoľňuje do krvného obehu a nezaťažuje trávenie. Topinambur môžete konzumovať surový a aj tepelne upravený.Recept zapečené topinambury s karfiolom

Potrebujete: 1 kg topinamburov, 500 g karfiolu, 500 g biely jogurt, 3 vajíčka, 150 g tvrdý syr (max. 30% tuku), 4 strúčiky cesnaku, 1 väčšia cibuľa, 1 ČL morská soľ, čierne mleté korenie, červená mletá paprika

Topinambury zbavte šupky a umyte, podobne ako zemiaky, jemnou škrabkou. Karfiol „potrhajte“ na ružičky, umyte ho a spolu s pokrájanými topinamburmi na krúžky dajte variť do hrnca s osolenou vodou. Karfiol a topinambury varte po zovretí vody cca 5 minút, potom vypnite a vodu zlejte. Zapekaciu misu alebo plech potrite maslom alebo keď chcete bez tuku, tak ho vysteľte papierom na pečenie. Prvú vrstvu topinambur poukladajte na spodok nádoby, potom vrstvu pokrájanej cibule na kolieska, posoľte, okoreňte, opäť vrstva topinambur, potom vrstva karfiolu. Ak sú ružičky veľké, tak ich pokrájajte na menšie. Na karfiol dajte koreniny, soľ a vrch zakryte opäť vrstvou topinambur. Toto pečte 30 minút na 200 stupňov. Pripravte si aj zálievku tak, že biely jogurt vylejte do misky, pridajte rozbité vajíčka, postrúhaný tvrdý syr, pretlačený cesnak a trochu soli. Celé to dobre vymiešajte alebo vymixujte a po 30 minútach pečenia vylejte túto zmes na vrch topinambur a pečte odokryté aspoň ďalších 15 minút, nech sa na povrchu zapečie syr do zlata až hneda.

Kliknite pre zväčšenie 

Info topinambur

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme