Reklama
Reklama

Zahrejte sa týmito potravinami! Zimné „vychytávky“, ktoré zaberú.

chrá žena leží v posteli a pije zo šálky

Deka je určite dobrým pomocníkom pri zahriatí, ale skúste to napríklad aj cez potraviny, ktoré majú tiež tento účinok. Vďaka potravinám a pitiu si viete zohriať svoje telo, prečo je tomu tak sa dozviete tu a ešte aj, ktoré potraviny podporujú zahriatie tela. Nedajte zime šancu a popri dobrom obliekaní vyskúšajte aj tieto „vychytávky“.

Zahriatie organizmu (termoregulácia)

Čo to je tá termoregulácia a ako to v tele prebieha? Dozviete sa viac…

Termo alebo teplo je označenie energie, ktorá nás v tomto prípade zahrieva alebo ochladzuje. Termoregulácia je udržiavanie približne rovnakej teploty organizmu, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 36 – 37 stupňov. Najčastejšie sa teplo vytvára metabolizmom tukov, pohybom ale teplo dokonca vzniká aj v bunkách (premenou energie). Keď teplota tela klesne alebo stúpne (horúčka), tak sa potom začne „brániť“ rôznymi reakciami. Keď v tele poklesne teplota, tak najčastejšie dochádza ku triaške, čím sa chce telo zahriať. Keď sa teplota zvýši prichádza horúčka a potenie. Telo sa v každom prípade snaží túto teplotu normalizovať.

žene je zima, sedí pri radiatore a je zabalená v deke

Potraviny, ktoré zahrievajú telo

Tieto potraviny a jedno pitie Vás dobre zahreje a už by Vám nemusela byť zima. Nezabúdajte sa však aj dobre obliekať…

Kyslá kapusta – vitamíny A, B, C, E, K, minerály, kyseliny, luteín a dobré tuky sú veľkou podporou nie len imunity, ale aj tvorby tepla. Okrem termoregulácie kyslá kapusta podporuje aj trávenie, pravidelnú stolicu, detoxikuje, má močopudné účinky a odkysľuje organizmus. Kyslú kapustu počas chladnejších dní konzumujte pokojne jednu menšiu misku denne. Najlepšie by bolo konzumovať domácu kyslú kapustu, ak máte tú možnosť.

Kliknite sem a spoznajte podrobnejšie kyslú kapustu. Čo presne obsahuje a aký má vplyv pri chudnutí?

Bylinkový čaj s medom – toto je klasika, ktorá vždy zaberie! Bylinky a med sú vždy zdraviu nápomocné a ešte k tomu účinne podporia aj termoreguláciu. Liečivé bylinky majú rôzne účinky na zdravie, podľa druhu, ale vo všeobecnosti platí, že liečivé bylinky podporujú termoreguláciu (niektoré dokonca ochladzujú), imunitný systém, protizápalové procesy, trávenie, metabolizmus, vyprázdňovanie, podporujú aj detoxikáciu organizmu a mnoho ďalšieho… Vždy keď Vám začne byť zima, tak si uvarte bylinkový čaj s medom. Nepite to však na miesto vody, maximálne 1 – 2 čaje denne.

dvaja ľudia pijú bylinkový čaj s medom z termosky

Zázvor – vitamíny B, C, E, gingerol, minerálne látky a éterické oleje silne pozitívne ovplyvňujú zdravie. Predovšetkým látka gingerol (štipľavá chuť) podporuje termoreguláciu, tvorbu tepla a má aj antiseptické účinky. Navyše zázvor detoxikuje, podporuje a prečisťuje trávenie, hrubé črevo, močové cesty, odvodňuje, zlepšuje prietok krvi, tým odstraňuje pocit studených rúk a nôh a ďalšie pozitíva… Strúhaný zázvor si pridávajte do čaju, džúsu, smoothies nápojov alebo do rôznych jedál (mäsových či ryžových), vyskúšajte ho a zistíte kde Vám najviac chutí.

Kliknite sem a spoznajte všetky „tajomstvá“ zázvoru…

Polievky z koreňovej zeleniny – polievky samo o sebe zohrejú telo, ale keď si ich pripravíte z koreňovej zeleniny, tak to bude ešte silnejší efekt. Koreňová zelenina je z nášho podnebného pásma, nie je to žiadna exotika a tým je pre nás ľahšie stráviteľná. V závislosti od druhu sa odvíjajú aj látky a účinky, mrkva napríklad obsahuje toto… Vitamíny A, B, C, D, E, H, K, minerály, betakarotén a ďalšie látky podporujú nie len termoreguláciu, ale aj imunitný systém, detoxikáciu, trávenie, stolicu, tvorbu kostného tkaniva a chránia aj pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Polievku z koreňovej zeleniny si môžete urobiť z mrkvy, petržlenu, kalerábu, zeleru, pridať môžete aj ľubovoľnú zeleninu.

Zeleninová polievka s mrkvou, koreňovou petržlenovou vňaťou a pohánkou

Popri týchto „vychytávkach“ však nezabúdajte na:

Nikdy nestačí dodržať iba jednu radu, alebo „vec“, aby ste dosiahli želaný úspech… Keď chcete posilniť účinky, konkrétne zahriatia tela, je dobré dodržať aj tieto rady.

  • Jedzte pravidelne – pravidelným prísunom kalórii, energie, uľahčujete svojmu telu aby dokázalo lepšie zahriať Vaše telo. Pravidelným stravovaním podporíte nie len termoreguláciu, ale aj metabolizmus.
  • Mierne zvýšte porcie – počas zimy je dobré mierne zvýšiť kalorický príjem, ale pozor, iba mierne, aby ste nepribrali. Počas zimy sa ľahšie priberá, pretože telo chce robiť zásoby tuku na zimu (ako medveď), aby neumrzlo.
  • Teplo sa obliekajte – pomôžte svojmu telu udržať teplo pod dostatočným oblečením. Teplo, ktoré telo vytvorí a pustí cez pokožku sa pod oblečením lepšie udrží. Keď sa neoblečiete dostatočne, tak toto teplo vyjde na zmar…
  • Dodržujte pitný režim – aj voda má vplyv na termoreguláciu. Keď dostatočne zavlažíte svoje telo, tak výdaj tepla bude efektívnejší, ako keď ste dehydrovaný. Všetky funkcie organizmu fungujú lepšie a hlavne správne vtedy, keď je vody v tele dostatok.

Sú tu pre Vás pripravené 4 “TOP” zelené nápoje, ktoré zvyšujú vitalitu… Kliknite sem a pomôžte nimi svojmu zdraviu!

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme