Reklama
Reklama

Liči (Litchi) je exotická a extra zdravá chuťovka. Skúste ju…

lici exoticke ovocie

Liči je chutné a zdravé exotické ovocie, ktoré v sebe ukrýva celý rad účinných látok… Vďaka týmto látkam sa zlepšuje celkové zdravie človeka a dokáže pomôcť aj s redukciou hmotnosti. Nenechajte si ujsť takúto príležitosť, vyskúšať niečo nové a hlavne zdravé…

O exotickom ovocí liči

Dvojslivka čínska (lat. Littchi Chinensis) – čeľaď mydlovníkovitá

Liči alebo Litchi je exotické ovocie, ktoré má pôvod v Číne a odkiaľ sa dostalo do sveta. Liči (litchi) rastie v tropických pásmach, miluje svetlo a teplo, ako každá subtropická rastlina. Strom liči (litchi) dorastá do výšky 10 – 15 metrov. Liči je exotická rastlina (strom) a preto nezvláda mrazy, aj napriek tejto prirodzenosti exotických rastlín sa stromy liči dožívajú až vyše 280 rokov. Chutný plod liči (litchi) je ukrytý pod šupkou tohto ovocia, podobne ako orech. Farba tejto šupky môže byť ružová, oranžová alebo červená. Šupka nie je jedlá, preto ju vyhoďte. V strede chutnej dužiny, ktorá má bielu farbu, ku ktorej sa dostanete po odstránení šupky, sa ešte ukrýva kôstka. Kôstku treba pred konzumáciou vybrať, je taktiež nejedlá, podobne ako u ďatlí.

Čo obsahuje liči za účinné látky?

Liči (litchi) je ako väčšina exotických ovocí plná zdravých a účinných látok, pozrite sa čo to je za látky…

Sacharidy, vláknina, bielkoviny, antioxidanty, železo, horčík, vápnik, meď, zinok, sodík, mangán, selén, draslík, fosfor, omega 3, omega 6 mastné nenasýtené kyseliny, vitamíny B, C, E, K a kyselina listová.

Nutričná hodnota – liči (100g)

KJ– 264,6 Kcal– 63  Bielkoviny– 1,22 g  Sacharidy– 15,8 g

Vláknina– 1,8 g  Voda – 80 g

Liči obsahuje minerály – 100 g

Železo 0,5 mg Zinok 0,14 mg
Vápnik 5,7 mg Meď 0,09 mg
Horčík 11,5 mg Omega 3 kyseliny 63 mg
Fosfor 32,5 mg Omega 6 kyseliny 69,5 mg
Draslík 165 mg Sodík 1,2 mg
Selén 0,8 ug Mangán 0,17 mg

ovocie lici

Liči obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín B2 0,15 mg Vitamín E 0,25 mg
Vitamín B3 0,8 mg Vitamín K 0,77 mg
Vitamín B6 0,19 mg Kyselina listová 17,5 ug
Vitamín C 78 mg

Účinky na zdravie ovocia liči (litchi)

Liči (litchi) má tieto všetky skvelé účinky na organizmus! Aj keď toto exotické ovocie nebudete konzumovať každý deň, určite sa to oplatí, keď ho objavíte v obchode…

 • Podporuje imunitu a ochraňuje bunky pred voľnými radikálmi
 • Prevencia proti vzniku niektorých druhom rakoviny
 • Detoxikácia organizmu a antiseptické účinky
 • Podporuje trávenie a urýchľuje metabolizmus
 • Zvyšuje tvorbu žalúdočných kyselín (žlče)
 • Podporuje chuť do jedla, odstraňuje nechutenstvo
 • Zlepšuje pravidelné vyprázdňovanie a čistí hrubé črevo
 • Normalizuje hladinu cukru v krvi
 • Znižuje vysoký cholesterol a vysoký krvný tlak
 • Prevencia proti kardiovaskulárnym ochoreniam
 • Upokojuje nervový systém, eliminuje stres
 • Močopudné účinky, reguluje hladinu vody v tele
 • Prečisťuje močové cesty a obličky
 • Udržuje celkovo mladistvý vzhľad
 • Zlepšuje kvalitu nechtov a vlasov
 • Podporuje hojenie pokožky, udržuje ju pružnú a hydratovanú

svrbenie ruky kozne ochorenia lici pomoze

Má liči (litchi) vplyv na chudnutie?

Liči (litchi) je vhodné exotické ovocie pri chudnutí, skoro ako každé. Toto ovocie má účinné látky, ktoré podporujú zdravie a hlavne samotné chudnutie ku želanému efektu. Vláknina, vitamíny a kyseliny podporujú trávenie, vyprázdňovanie a eliminovanie tukov tele. Liči je ovocie a preto je potrebné konzumovať ho, iba ako doplnok zdravej a vyváženej stravy. Všetky druhy ovocia sa musia pri zdravom chudnutí konzumovať, iba ako doplnok stravy, nie ako náhrada klasického jedla. Z ovocia liči (litchi) si môžete urobiť smoothies nápoj, džús alebo si ho pridať do mliečneho jedla.

Ako konzumovať liči

Liči si viete zadovážiť ako celé ovocie, ktoré musíte pred samotnou konzumáciou upraviť – do stavu jedlosti. Toto ovocie má, ako ste určite všimli, na povrchu tvrdšiu šupku. Obal či schránka ovocia liči je podobná ako škrupina orecha. Túto škrupinu opatrne odstráňte a dostanete sa ku chutnému jadru, ktoré sa z liči konzumuje. Jadro liči ukrýva v sebe ešte kôstku, ktorú treba tiež odstrániť. Keď už máte samotné jedlé jadro z liči, ktoré je bielej, huspeninovej farby, tak si ho môžete primiešať do jedla. Liči viete použiť všade tam, kam ostatné druhy ovocia. Do jogurtu, kaše, tvarohu, koktailu, ovocného šalátu, šťavy, koláča alebo si z neho môžete vyrobiť aj sladkú nátierku. Liči konzumujte 1 – 2 krát do týždňa – po 8 ks ovocia.

cerstve lici smoothies v pohari

Recept na liči smoothies nápoj

Toto smoothies ste ešte určite nepili, ale zaručene si ho obľúbite! Je ľahké, chutné a použité druhy ovocia si viete meniť, podľa chuti. Toto liči smoothie sa hodí na desiatu, olovrant alebo ako osviežujúci nápoj počas dňa.

Potrebujete: 10 ks očistených liči, polovicu banánu, vodu.

Očistené liči dajte do smoothies mixéra, pridajte očistený banán a nalejte vodu. Rozmixujte do hladkej kaše a hustotu smoothies si korigujte vodou.

Kliknite pre zväčšenieobrazok lici

ananas v celku prekrojeny

A zabudnúť by ste nemali ani na všetky pozitíva, ktoré má ananás! Kliknite sem a dozviete sa… Aké látky v sebe ukrýva, ktoré pozitívne a možné negatívne účinky má, aký vplyv na chudnutie má, ako si vypestovať ananás a sú tu aj tri recepty na lahodné jedlá z ananásu!

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme