Reklama
Reklama

Ananás je exotický “poklad”. Vplyvy, čo obsahuje, chudnutie, recepty a…

ananas v celku prekrojeny

Ananás je super pre vnútorné ale aj vonkajšie zdravie! Áno je to tak, neexistuje hádam žiadny dôvod (snáď len alergia), prečo by ste ho nemali mať vo svojom jedálničku pravidelne. Ananás je chutné a dostupné ovocie, tu sa dozviete čo obsahuje, aké má vplyvy na zdravie a sú tu aj 3 recepty na jedlá z ananásu…

O ananáse

Ananásovník chocholatý (lat. Ananas Comosus) – čeľaď ananásovitá 

Ananás je plodom tropickej rastliny ananásovníka chocholatého, ktorý pochádza z Južnej Ameriky. Tým, že je tropická potrebuje pre svoj život teplé prostredie, preto ak si ho chcete dopestovať doma, tak jedine v byte alebo v skleníku. Od roku 1943, práve vďaka Columbusovi, sa ananás rozšíril skoro do všetkých krajín sveta (teplých pásiem). Zrelý ananás má sladkú chuť, je mäkký a má svetlo žltú farbu. Plody ananásovníka dorastajú do veľkosti približne 20 – 30 centimetrov a ich váha môže byť až 3-4 kilogramy. Nevyzretý ananás má trpkú a horkú chuť, zelenú farbu a preto pri výbere plodov buďte opatrný. Ananás má mnoho potrebných živín, ktoré Vám pomôžu aj pri redukcii hmotnosti a taktiež pri udržaní čo najsilnejšieho zdravia. Využitie ananásu je v kuchyni pestré (šaláty, koktaily, džúsy, koláče a ďalšie iné, viď nižšie…).

Čo obsahuje ananás?

Ananás, je ako väčšina exotického ovocia plný účinných látok, ktoré zlepšujú kompletný zdravotný stav aha na to…

90% vody, sacharidy, bielkoviny, vlákninu a taktiež vitamíny a minerály: vápnik, fosfor, meď, mangán, železo, zinok, draslík, horčík, kyseliny listovú a pantoténovú, betakarotén a vitamíny A, B, C, E a K.

Nutričná hodnota – ananás (100g)

KJ – 192,7     Kcal – 47    Bielkoviny – 0,5 g     

Sacharidy – 11 g      Vláknina – 1,4 g

Ananás obsahuje nasledovné minerály – v 100g

Vápnik 12 mg Meď 0,09 mg
Fosfor 7 mg Zinok 0,1 mg
Železo 0,3 mg Draslík 90 mg
Horčík 11 mg    

Ananás obsahuje nasledovné vitamíny v 100g

Kys. Listová 15 IU Vitamín B2 0,02 mg
Kys. Pantoténová 0,15IU Vitamín B6 0,09 mg
Vitamín A 45 IU Vitamín C  49 mg
Vitamín B1 0,07 mg Vitamín E  1,2 mg
Vitamín K 0,6 IU    

ananasovy dzus v pohari

Recept na domácu ananásovú šťavu alebo ananásové smoothie nájdete tu.  

Pripravte si živinami nabité pitie vo forme džúsu alebo smoothies nápoja. Ananásová domáca šťava má na rozdiel od tej kupovanej podstatne menej cukru a viac látok čo ulahodí aj Vášmu zdraviu. Tento recept nie je vôbec náročný a netreba na to veľa “vecí”…

Možné pozitívne vplyvy ananásu na zdravie

Či si už ananás vychutnáte čerstvý alebo si z neho urobíte chutnú šťavu či nejaký chutný recept, tak Vám bude nápomocný nie len pri:

 • Podporuje imunitný systém (1.) a chráni bunky pred voľnými radikálmi. Vitamíny a antioxidanty sú skutočnou ochranou vnútorného organizmu hlavne pred radikálmi, vírusmi a rôznymi baktériami.
 • Podporuje trávenie, prečisťuje tráviaci trakt (2.) od škodlivín a zlepšuje pravidelnú stolicu. Vláknina udržiava čistý tráviaci trakt a tak sa do tela dostávajú pozitívne látky, na miesto zanášania škodlivinami.
 • Znižuje vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak (3.) a tak preventívne chráni pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Vláknina, vitamíny a minerálne látky obsiahnuté v ananáse majú moc eliminovať “zlé” tuky z tela a tak znížiť aj vysoký cholesterol. Zníženie hladiny tukov taktiež aj spriechodňuje a prečisťuje cievy od nánosov.

meranie krvneho tlaku

 • Šťava z ananásu pomáha zlepšiť kožné problémy. Vitamíny, antioxidanty a minerálne látky zlepšujú stav pokožky, hoja rany a majú taktiež aj dezinfekčné účinky. Výťažky z ananásu sa zvyknú pridávať aj do kozmetiky (čistiace masky, peeling, krémy, kozmetika do kúpeľa…).
 • Podporuje tvorbu a pevnosť kostného a kĺbového tkaniva, plus zubov. Vápnik, fosfor a ďalšie minerálne látky v ananáse zlepšujú tvorbu a regeneráciu kostry a taktiež zubov.
 • Pozitívny vplyv na vlasy, nechty, pokožku (4.) . Vitamíny a minerálne látky sú nápomocné aj pri kvalite pokožky, vlasov a taktiež nechtov. Ak Vás trápia suché, poničené vlasy alebo nechty, tak pravidelne konzumujte ananás v jeho rôznych formách.
 • Ananás zlepšuje stav aj dýchacích ciest. Betakarotén a vitamíny zlepšujú celkový stav dýchacej sústavy. Eliminujú kašeľ, hlienovitosť a zmierňujú aj choroby dýchacej sústavy (alergie, astma, bronchitída, chrípka…).

Možné negatívne vplyvy

Aj keď ananás “vyniká” mnohými pozitívnymi vplyvmi, predsa len sa môžu vyskytnúť niektoré negatíva, pozor na to…

 • Vďaka enzýmu bromelaín sa môžu u niektorých ľudí vyskytnúť alergické reakcie.
 • Nadmerná konzumácia ananásu môže spôsobiť  pálenie pokožky. Aktívne látky v ananáse nemusia každému dobre “zapasovať”.
 • Vláknina v kombinácii s vyšším obsahom vitamínov môže v niektorých prípadoch vyvolať hnačku alebo bolesti brucha.
 • Kvôli obsahu kyselín v ananáse sa niekedy môžu zdať Vaše zuby citlivé na chlad či teplo. Je to iba dočasný problém.

UPOZORNENIE

Ak si nie ste istý, či ste alergický na ananás, tak pri prvej konzumácii nebuďte samy. Alergia na ananás sa môže prejaviť opuchom hrdla, pier či ústnej dutiny, pálením pokožky či ústnej dutiny, bolesťou brucha, hnačkou, bolesťou hlavy alebo nevoľnosťou.

Vplyvy ananásu na chudnutie

Ananás je určite vhodný, ako doplnok stravy, pri zdravom chudnutí. Je vhodný nie len pre svoje pozitívne vlastnosti a vplyvy na celý organizmus ale aj preto, že obsahuje minimum kalórii (5.)

Minimum kalórii a maximum účinných látok, to je super… Ananás podporuje metabolizmus bielkovín, trávenie, pravidelnú stolicu, eliminuje vďaka látkam tuky a preto je chudnutie jednoduchšie. Ďalej toto exotické ovocie vďaka vysokému obsahu vitamínu C podporuje odvodňovanie, takže sa v tele nehromadí zbytočne voda. Ananás je ako doplnkom chudnutia účinný len vtedy, ak máte správne vyvážené stravovanie, dobrý pitný režim a aj pravidelnú cielenú aktivitu. Tuky sa potom ľahšie sa vstrebávajú a rozpaľujú na energiu. Ananás počas chudnutia konzumujte 1 – 2 krát denne: ako prílohu ku raňajkám, na desiatu, v smoothies nápoji, domácom džúse alebo sacharidový doplnok ku večeri. Kupovaným ananásovým džúsom sa vyhýbajte.

Zaujímavosti o ananáse

Ak neviete ako rýchlo očistiť ananás, tak je tu video, vďaka ktorému to pôjde “ako po masle”. A ak si chcete dopestovať ananás doma, tak tu nájdete postup, ako na to…

Ako očistiť ananás, plus extra TIP (video)

Kúpiť ananás je jedna vec, ale očistiť ho, je vec druhá… Ak ste sa s tým už trápili, tak je tu video, vďaka ktorému to nemusí byť tak náročné (6.) …  

Ako vypestovať ananás doma?

Vypestovať ananásovník sa dá aj doma, nie je to tak náročné a budete mať Váš originálny domáci ananás, ktorý nemusí cestovať tisíce kilometrov! 🙂

Potrebujete: 1 väčší kvetináč, 1 ananás (ovocie), drevené uhlie v práškovej forme, rašelina a piesok (1:1), igelitku alebo sáčok s dierkami na dýchanie.

ananás v kvetináči pestovanie

V prvom rade je dôležité pripraviť si “sadenicu” ananásu, ktorú budete neskôr sadiť do črepníka, pripravíte ju nasledovne. Ružicu s listami ananásu pevne uchopte a točením ju z ananásu odstráňte. Z tejto ružice s listami, ak je treba, odstráňte kúsky ovocia ananásu. Potom túto sadenicu položte do nádobky s práškovým dreveným uhlím a nechajte ju “zoceliť” 8 – 11 dní na teplom mieste. Môže sa stať, že ružica vyschne, potom to skúste s ďalšou. Keď bude ružica pekná zelená, tak ju ďalej zasaďte do kvetináča. Ružicu dajte do kvetináča so zmesou rašeliny a piesku v pomere 1:1 do hĺbky približne 1,5 centimetra. Takto pripravenú sadenicu ananásu potom zakryte sáčkom alebo igelitkou s dierkami na dýchanie a nechajte ju na teplom mieste. Sem-tam ju polejte. Pozor však na to, aby sa ananás dobre zakorenil, potrebuje niekoľko týždňov až mesiacov. Budete však vidieť, ako sa ananás začína “rozrastať” a ako mu budú zelenať listy. Vtedy je to všetko na dobrej ceste a treba vydržať.

Lahodné recept z ananásu, pochutnáte si!

Ananás nemusíte jesť iba ako samotné ovocie. Z ananásu sa dajú pripraviť rôzne lahodné recepty, inšpirujte sa niektorým z týchto troch receptov a sezóna ananásu môže začať. 

Možno ste toto jedlo už videli niekde na obrázku, ale teraz si ho môžete urobiť samy a doma. Nie je to náročné, ale za to veľmi chutné!

ananás so šunkou

Potrebujete: podľa počtu stravníkov 3 pláty ananásu (krúžky), 3 plátky hydinovej šunky, 3 plátky 30% tvrdého syra, 6 ks olivy, 3 ks cherry paradajky, 1 PL olivový olej, štipka oregana, 6 ks špáradlo, štipka morskej soli

Umyté a očistené krúžky ananásu si potrieme trochou olivového oleja a posypem trochou oregána. Vložíme do rozohriatej panvice. Kým sa nám opeká spodná časť, pripravíme si plátky šunky, syru a olivy po 1 ks napichneme na špajdle a na každú druhú napichneme aj 1 ks cherry paradajku, hotové špajle dajte bokom. Otočíme ananás na druhú stranu a opekáme. Na vrch opečenej strany ananásu vložíme plátok šunky, plátok syra a zapichneme dve špajdle s olivami a cherry paradajkou. Po chvíli pečenia druhej strany preložíme ananás na alobal (pod alobalom je vhodné mať drevený lopárik). Teplo bude pôsobiť na syr, ktorý sa bude roztekať. Teplé podávame so zeleninovým šalátom.

Ovocné šaláty sú klasika, keď neviete čo jesť a prípadne máte chuť na sladké… Tento ovocný šalát je niečo extra, neradila by som ho ani do ovocných šalátov, ale skôr do dezertov, pozrite sa prečo… Na obrázku vyzerá lákavo, ale jeho chuť je neopísateľná!…

ananásový Exotický ovocný šalát z tropického ovocia v ananás

Potrebujete: 1 ks celý menší ananás, 2 ks nektárinky, 1 pásik červeného a žltého melóna, 10 ks väčších jahôd, 1 jablko, 2 PL chia semienok.

Na tento šalát nebudete potrebovať ani misku či tanier, ale budete ho robiť do “tela” ananásu. Takže ideme na to! Ananás postavte a opatrne rozrežte na dve rovnaké polovice, ktoré budete neskor používať ako misku na šalát. Opatrne vydlabte ananás a dajte ho bokom. Umyté a očistené ovocia pokrájajte na menšie kúsky a zmiešajte s pokrájaným ananásom. Túto plnku potom dajte do ananásového “tela” a posypte to chia semienkami.

Je tu recept na ďalší šalát, ale tento krát je to ananás s kuracími prsiami. Výborný obed alebo večera, je to tu…

ananásový šalát s kuracími prsiami

Potrebujete: 2 ks kuracích pŕs, ananás, konzervovanú kukuricu, olivový olej, cheddar, biely jogurt, morskú soľ a štipku kari korenia.

Umyté a osušené kuracie prsia nakrájajte na menšie kocky a potom ich na troche olivového oleja opečte do “zlata”. Očistený ananás nakrájajte na menšie kúsky (kocky) a dajte do misky. Ku nim pridajte kuracie prsia, kukuricu, trochu bieleho jogurtu, posypte to trochou kari korenia, morskej soli a premiešajte. Keď budete šalát servírovať, tak na vrch dajte postrúhaný tvrdý syr. Tento šalát je skvelý teplý a aj studený.

Čo k tomu na záver?

Ak nemáte alergiu na ananás, tak ho určite konzumujte (aspoň sezónne)! Je to úžasné ovocie plné účinných látok, vďaka ktorým budete zdravší, chudší a ešte aj krásnejší. To určite stojí za tých pár “korún”, nemusíte ho jesť predsa každý deň… Podporte svoje zdravie alebo chudnutie ananásom…

Kliknite pre zväčšenie

Info obrázok ananás

Ďalšia extra exotická “vychytávka” je avokádo. Ak ste ho nemali, tak sem kliknite, čítajte a určite si ho kúpte!

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme