Reklama
Reklama

Ľaničníkový olej nie je známy, ale je zdravší ako kokosový či ľanový olej! Všetko o ňom je tu.

lanicnikovy olej na lyzicke

Vedeli ste, že tento ľaničníkový olej má vyšší pomer účinných látok, ako napríklad kokosový, olivový alebo ľanový olej??? Ľaničníkový olej nie je veľmi známym druhom oleja ale určite si zaslúži Vašu pozornosť. Aké účinné látky teda obsahuje ľaničníkový olej, aká rastlina je ľaničník siaty, aké zdravotné účinky má tento olej a ako ho používať zvonka a zvnútra???

O ľaničníkovom oleji a ľaničníku siatom

Ľaničník siaty (lat. Camelina sativa) – čeľaď kapustovitá

Ľaničníkový olej je skutočne „nabitý“ dôležitými a liečivými látkami ako napríklad: omega 3 mastné kyseliny a rôzne vitamíny (viď nižšie). Jeho chuť je mierne pikantná ale to vôbec nevadí. Ľaničník siaty nie je klasický ľan, z ktorého máme ľanový olej, je to len príbuzná rastlina, nazývaná aj falošný ľan. Ľaničník siaty rastie do výšky maximálne jeden meter a rastlina je podobná repke olejnatej. Kvitne malými žltými kvietkami, ktoré majú okolo pol centimetra. Semená ľaničníka siateho majú len okolo 2 mm a sú červenkastej až červeno-hnedej farby, z nich sa vyrába tento olej. Tieto olejnaté semená sa však používajú aj v kozmetickom priemysle alebo pri výrobe farieb.

lanicnik siaty rastlina

Čo obsahuje ľaničníkový olej za látky?

Je to úžasné čo všetko obsahuje jeden olej, pozrite aké účinné látky v sebe ukrýva…

Vitamíny A, B, D, E, K, omega 3 a 6 mastné kyseliny, betakarotén, steroly, kyseliny.

Účinky ľaničníkového oleja na zdravie

Ľaničníkový olej má silne pozitívne účinky na zdravie zvonka, ale aj zvnútra. Pozrite sa, na čo sa hodí vo Vašom prípade.

  • Podporuje imunitný systém a chráni bunky
  • Regeneruje bunky, prevencia proti vzniku rakoviny
  • Chráni bunky pred pôsobením voľných radikálov
  • Podporuje trávenie a pravidelné stolicu
  • Zvyšuje vylučovanie kyselín a podporuje chuť do jedla
  • Znižuje vysoký cholesterol a krvný tlak
  • Prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení
  • Prečisťuje, posilňuje a spriechodňuje cievy
  • Zabezpečuje hojenie rán a kožných chorôb
  • Odstraňuje suché lakte, chodidlá a päty
  • Zlepšuje kvalitu vlasov a nechtov
  • Odstraňuje lupiny, rozštiepené končeky
  • Odstraňuje lámajúce sa nechty a suché okolie nechta
  • Pozitívny vplyv na nervový systém
hnede semena lanicniku

Zo semien ľaničníku sa vyrába ľaničníkový olej

Kde rastie ľaničník siaty?

Ľaničník siaty rastie v Európe, Ázii, Austrálii a v Amerike. Pestuje sa však aj v južnej Sibíri a preto sa ľaničník zvykne volať aj sibírsky ľan.  Obľubuje však južnejšie a teplejšie miesta. Na Slovensku a v Česku rastie ľaničník len ojedinele v južných častiach, pretože po rozšírení poľnohospodárskej činnosti je to už iba ohrozený rastlinný druh. Ľaničníku sa darí na miestach ako je lúka, pole, alebo suchšie miesta popri ceste.

Použitie ľaničníkového oleja v praxi

Ľaničníkový olej je super pomocníkom vnútornému, ale aj vonkajšiemu zdraviu, ako na to???

Použitie ľaničníkového oleja zvonka

Ľaničníkový olej pre lepšiu pokožku – ak Vás trápia suché miesta na pokožke, jemné vrásky, jazvy, alebo kožné choroby, tak použite tento olej na čistú a suchú pokožku 1 – 3 krát denne. Aplikovať ho môžete prstom, pár kvapiek, alebo na vatovom tampóne. Olej na pokožke nechajte pôsobiť a ďalej ho neumývajte.

Ľaničníkový olej pre lepšie nechty – keď sa Vám lámu nechty, alebo máte suché okolie nechta, tak si aplikujte 3 – 4 krát v týždni tento olej na  nechty a okolie nechta a pokožka a aj necht by sa mali spevniť.

lanicnikovy olej starostlivost o pokozku ruk

Ľaničníkový olej pre lepšie vlasy – ak Vás trápia lupiny, tak si na suché vlasy a aj pokožku hlavy aplikujte tento olej na korienky vlasov. Potom tento olej nechajte pôsobiť 20 – 30 minút, vlasy umyte a nechajte prirodzene vyschnúť, nefénujte ich. Keď máte suché alebo rozštiepené končeky vlasov, tak si na suché končeky vlasov votrite trochu tohto oleja a nechajte ich tak.

Použitie ľaničníkového oleja zvnútra

Konzumácia ľaničníkového oleja – doporučená denná dávka ľaničníkového oleja je 1 ČL ráno pred jedlom. Tento olej zapite vodou, čajom alebo smoothies nápojom.

Použitie v kuchyni – ľaničníkový olej môžete použiť do studenej kuchyni na prípravu zeleninových alebo cestovinových šalátov, nátierky, omáčky, smoothies nápoja, zákuskov či do krému.

TIP

Pri kúpe ľaničníkového oleja si dajte pozor, aby bol lisovaný za studena, bez konzervačných látok, stabilizátorov, farbív a príchutí.

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok lanicnikovy olej

Spoznajte aj ďalší účinný a vzácny olej a to arganový. Kliknite sem a dozviete sa všetko čo treba o tomto oleji, ako sa používa, aké má pozitívne, možné negatívne účinky, čo obsahuje a ako sa tento arganový olej vyrába.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme