Reklama
Reklama

Papája, papaya má minimum kalórii a maximum výživy!

papaja

Už máte dosť jabĺk a banánov? Chcete vyskúšať niečo nové? Šťavnatá a osviežujúca chuť exotiky, minimum kalórii a maximum výživných látok! Je to práve Pani papája, ktorá dokáže urobiť divy nie len s Vašimi chuťovými pohárikmi, ktoré dostane na maximum ale dokáže sa postarať aj o Vaše zdravie…

O papáji

Papája melónová (lat. Caricca Papaya) – čeľaď papájovitá

Papája je chutné exotické ovocie, ktoré prišlo až z juhu Ameriky do celého sveta, kde si ho mnohý obľúbili pre svoju znamenitú chuť a mnohé zdravotné pozitíva. Papája melónová je strom, z ktorého sa rodia tieto chutné plody papaya. Strom dorastá do výšky približne 5 – 8 metrov a výrazne sa podobá na palmu. Dozretý plod papáje má oranžovo-zelenú farbu a podobá sa na niečo medzi hruškou a avokádom. Jedlá dužina je hneď pod tenkou ochrannou vrstvou papaye 2 – 3,5 cm hrubá a v samom jadre plodu je aj semenatá časť, ktorá je mierne štipľavá ale môže sa pokojne konzumovať.

Tento chutný plod papaye môže vážiť od 200 g až do 8 kilogramov. Bohužiaľ Vás asi sklamem, ale osem kilogramové papáje sa nepredávajú, pretože takéto giganty sa vôbec nevyvážajú do zahraničia, v obchode dostanete tak maximálne 800 – 900 gramovú papáju. Čo myslíte, koľko by Vám trvalo kým by ste také osem kilové ovocie zjedli?

Čo obsahuje papaya?

Počet a pomer látok v papáji je skvostný! Exotické ovocie je vo všeobecnosti nabité pozitívom…

Voda, bielkoviny, sacharidy, vláknina, tuk, vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, sodík, zinok, mangán, meď, selén, omega 3, omega 6 mastné nenasýtené kyseliny, vitamín A, B, C, E, K, luteín, cholín, betakarotén, kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú.

Nutričná hodnota – papaya (100g)

KJ – 151,2 Kcal – 36 Bielkoviny– 0,9 g  Sacharidy– 8,7 g

Tuk –  0,15 g Vláknina – 2,2 g  Voda – 86 g

Papája obsahuje minerály – 100 g

Železo 0,3 mg Zinok 0,21 mg
Vápnik 29 mg Mangán 0,1 mg
Horčík 12,7 mg Selén 0,9 ug
Fosfor 6,3 mg Omega 3 kyseliny 28 mg
Draslík 274 mg Omega 6 kyseliny 9 mg
Sodík 4,1 mg  

Papája obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín A 1 120 IU Betakarotén 295 ug
Vitamín B3 0,5 mg Kyselina listová 42 ug
Vitamín C 65 mg Kyselina pantoténová 0,4 mg
Vitamín E 1 mg Luteín 86 mg
Vitamín K 3,1 ug Cholín 5,7 mg

papaja

Vplyvy papaye na zdravie

Papája má výbornú chuť a nie len to, pozrite sa na jej pozitíva…

  • Podporuje obranyschopnosť, detoxikuje
  • Chráni bunky pred voľnými radikálmi
  • Normalizuje hladinu cukru v krvi
  • Znižuje vysoký cholesterol
  • Podporuje hojenie rán a kožných ochorení
  • Upokojuje podráždenú kožu
  • Zbavuje organizmus nadbytočnej vody
  • Prečisťuje a zlepšuje funkciu obličiek a močových ciest
  • Urýchľuje trávenie, podporuje pravidelnú stolicu
  • Prečisťuje hrubé črevo, podporuje funkciu žalúdka

Vplyvy papaye na chudnutie

Papája je výživné a nízkokalorické ovocie. Papaya je vhodná pri chudnutí a aj pri udržaní hmotnosti. Papája má množstvo zdravotných pozitív (viď vyššie), hlavne v oblasti trávenia, vylučovania a podpory metabolizmu. Pri chudnutí je dôležité: dobré vyprázdňovanie, detoxikácia tela, normalizovaný glykemický index, odvodnenie organizmu a čo najmenej kalórii. Toto všetko Vám papája dá. Konzumujte ju 3 krát do týždňa po 150 gramov v rôznych jedlách ako napríklad: ovocný šalát, ovocná šťava, prídavok do jogurtu, tvarohu, kaše, koktailu, omáčku ku mäsu alebo ako samotné čerstvé ovocie.

Recept na masku na tvár z papáje

Trpíte akné alebo máte len unavenú pleť? Ak sa chcete zbaviť týchto problémov a dodať Vašej tvári „šmrnc“ tak Vám stačí pár jednoduchých vecí a za pár minút budete vyzerať opäť sviežo. Dodajte výživu svojej pleti a vyzerajte tak, ako pred mnohými rokmi…

Potrebujete: 1 ks papája, tanier, vidličku, vodu a uterák

Papáju umyte a zbavte ju vrchnej kože. Prerežte ju pozdĺžne na polovicu a plod od seba oddeľte na dve polovice. Vyberte vidličkou alebo nožíkom stredové semienka a dužinu papáje vložte do taniera. Popučte ju vidličkou alebo rozmixujte mixérom a naneste ju na čistú a suchú pokožku. Nechajte túto masku pôsobiť aspoň 25 minút. Po tomto čase papáju odstráňte, umyte vodou a jemne vysušte tvár čistým uterákom. Všetky vitamíny a minerálne látky sa vstrebali do pokožky a tvár Vám doslova ožila. Takúto masku si môžete aplikovať 1 krát za dva týždne.

Kliknite pre zväčšenie

Skvelá a lahodná exotika je aj mango, kliknite sem a dozviete sa o ňom viac…

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme