Horec žltý je zdravý ale chránený, pozor na to…

horec zlty kvet

Horec žltý je chránenou rastlinou a vo voľnej prírode ju určite nezbierajte, ale… Horec žltý je však aj liečivou bylinou, ktorá pomáha predovšetkým tráveniu, pečeni a žlčníku. Aké účinné látky obsahuje horec žltý, na aké zdravotné problémy sa hodí a ako pripraviť horcový čaj???

O horci žltom

Horec žltý (lat. Gentiana Lutea) – čeľaď horcovitá

Horec žltý je chránená a liečivá rastlina, ktorá dorastá do výšky okolo jedného metra. Kvitne krásnym žltým kvetom, ktorý rastie zo stonky. Horec žltý je horská rastlina, ktorá má rada vyššie položené miesta a slnko. Pre liečivé účinky horca sa zbiera jeho koreň a ten sa potom suší. Horcový čaj môžete kúpiť v predajniach so zdravou výživou a tento horec je pestovaný umelo (teda nie z voľnej prírody). Nemusíte sa však báť, pozitívne účinky samozrejme má. Vo voľnej prírode je zakázaný zber horca žltého je totiž zákonom chránený.

horec zlty

Čo obsahuje za látky horec žltý?

Tieto účinné látky obsahuje práve horec žltý a vďaka nim sa zlepšuje predovšetkým stav tráviaceho traktu.

Triesloviny, alkaloidy, glykozidy, sliz, horčiny, minerály, vlákninu, sacharidy,

Účinky horca žltého na zdravie

Horec žltý je liečivá bylina, ale jej pozitívne účinky sú predovšetkým v oblasti trávenia, pozrite sa, ako pomôže práve Vám…

  • Silná podpora trávenia a vylučovania žlče
  • Zvyšuje chuť do jedla
  • Prečisťuje trávenie a hrubé črevo
  • Odstraňuje zápchu a plynatosť
  • Prečisťuje a podporuje činnosť pečeni
  • Podporuje funkciu žlčníka a žalúdka

Recept na horcový čaj

Tento liečivý čaj si môžete pripraviť pri nechutenstve, nevoľnosti, chorobe pečeni, žlčníka, žalúdka alebo pri očistnej kúre. Tento horcový čaj pite 1 – 2 krát denne, pol hodinu pred jedlom.

horec zlty suseny koren

Potrebujete: 1 ČL sušeného koreňa horca, 2,5 deci vody.

Sušený koreň horca dajte do hrnca, zalejte vodou a varte 5 minút po zovretí. Potom odvar sceďte a pol hodinu pred jedlom si dajte tento teplý čaj.

UPOZORNENIE

Keďže je horec žltý prísne chránenou a ohrozenou rastlinou, tak ju vo voľnej prírode nezbierajte, ale zakúpte si ju ako hotový produkt v predajniach so zdravou výživou.

Kliknite pre zväčšenie

Info obrazok horec zlty

Kliknite sem a spoznáte aj čertov koreň alebo sibírsky ženšen, ktorý pomáha taktiež zdraviu…

Share Button
Horec žltý je zdravý ale chránený, pozor na to…
Ohodnoťte

Práve začíname a ver, že „SPOLU TO DÁME“ - pridaj sa do FB skupiny. Získaš inšpiráciu, rady, tipy a riešenia pre krajšiu postavu a zdravšie telo na základe našich 15 ročných skúseností!

Facebook skupina - Spolu to dame

Verzia stránky Klasická | Mobilná