Reklama
Reklama

Leuzea šuštivá (Maralí koreň alebo parcha), čo sa pod týmito názvami skrýva???

leuzea maralí koreň kvet

Vyzerá to ako bodliak, ale nie je to bodliak… Čo je teda leuzea šuštivá za rastlinu, aké účinky a pozitívne látky obsahuje jej maralí koreň a ako použiť tento koreň leuzey na liečivý čaj z koreňa, z listov a výrobu tinktúru??? Jej sila je v skutku úžasná!

O leuzee (maralom koreni)

Leuzea šuštivá (lat. Rhaponticum Carthamoides) – čeľaď astrovitá

Leuzea šuštivá sa zvykne nazývať aj parcha a táto liečivá bylina rastie do výšky okolo jedného metra. Leuzea šuštivá pochádza zo Sibíri, takže zima jej vôbec neprekáža. Z leuzey šuštivej sa v tomto prípade používa jej koreň, ktorý sa nazýva maralí koreň. Tento koreň obsahuje množstvo účinných látok, ktoré vylepšujú zdravie (viď nižšie). Výzorom je leuzea podobná bodliaku, pretože jej kvet je podobný, ako bodliak (fialový). Leuzea však svojimi účinkami a obsahom látok je skôr podobná ženšenu.

Čo obsahuje leuzea (maralí koreň) za pozitívne látky?

Leuzea a teda aj maralí koreň majú množstvo pozitívnych látok, vďaka čomu sú zlepšené mnohé „oblasti“ nášho zdravia…

Sacharidy, vlákninu, bielkoviny, triesloviny, živicu, flavonoidy, silicu, alkaloidy, minerálne látky (draslík, železo, fosfor, vápnik, sodík…), vitamíny B a C a kumarín*.

*Látka kumarín sa nachádza v rastlinách bežne a slúži ako ochrana pred hmyzom. Nájdete ju napríklad v jahodách, marhuliach, mrkve, petržlene, škorici, vanilke, koriandri a inde… Táto látka mierne riedi krv, takže zabraňuje jej zrážaniu. Pozor, táto látka je však vo vysokých dávkach toxická a môže spôsobiť nevoľnosť, bolesti hlavy, krvácanie alebo halucinácie. Pri bežnej konzumácii zeleniny, ovocia, bylín či korenín ku predávkovaniu nemôže dojsť.

Zaujímavosť

Názov maralí koreň je podľa druhu jeleňa, ktorý tieto korienky konzumoval pred tuhou sibírskou zimou.

Účinky na zdravie maralieho koreňa (leuzey)

Najsilnejší účinok maralieho koreňa je v posilnení imunity, mysle a tela. Dodáva celkovú harmóniu a použiť ju môžete aj na tieto problémy…

Žena drží pečeň. Bolesť v bruchu. Cirhóza pečene

  • Silná podpora imunitného systému, chráni a regeneruje bunky
  • Prevencia a liečenie rakoviny, chrípky nádchy a iných ochorení
  • Urýchľuje hojenie organizmu a adaptáciu
  • Odstraňuje stres, nepokoj a nervozitu
  • Dodáva silu, vitalitu a harmóniu
  • Zlepšuje koncentráciu, pamäť, okysličuje mozog
  • Eliminuje migrénu a iné druhy bolestí
  • Podporuje tvorbu svalovej hmoty a jej regeneráciu
  • Podporuje trávenie a metabolizmus
  • Prečisťuje a podporuje regeneráciu pečene
  • Znižuje vysoký cholesterol v krvi
  • Zvyšuje krvný tlak a podporuje prietok krvi
  • Prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení

TIP

Ak chcete pozitívne účinky ešte viac zosilniť, tak maralí koreň užívajte spolu s ginko biloba alebo so ženšenom.

leuzea maralí koreňKde rastie leuzea (maralí koreň) a aké časti sa zbierajú?

Leuzee šuštivej sa darí v našich podmienkach dobre, keďže pochádza z chladnej Sibíri. Stačí jej slnečné stanovište, hlinitá pôda (dobre priepustná). Z leuzey šuštivej sa zbierajú na zdravotné účely listy a jej koreň (maralí). Ak pestujete na záhrade leuzeu šuštivú, tak jej koreň môžete brať na liečivé účely až v treťom roku jej života a to na jeseň.

Použitie maralieho koreňa (leurey) v praxi

Maralí koreň sa najčastejšie používa vo forme čaju a tinktúry. Tu nájdete recepty, ako pripraviť liečivý čaj z maralieho koreňa, listov ale aj ako urobiť tinktúru.  

Recept na liečivý čaj z maralieho koreňa

Tento liečivý čaj sa doporučuje piť pri zdravotných problémoch 2 krát denne, ráno a večer na lačno. Ako prevenciu ho pite 1 krát denne a to 2 týždne.

Potrebujete: 1 ČL maralieho koreňa, 2,5 deci vody.

Do hrnca s vodou dajte maralí koreň a povarte ho 5 minút, potom tento koreň ešte lúhujte 20 – 25 minút a až potom ho sceďte a teplý čaj vypite.

Liečivý sibírsky ženšen

Recept na liečivý čaj z listov leuzey

Tento liečivý čaj má 5 krát menšiu účinnosť, ako čaj z maralieho koreňa, ale predsa je liečivý…

Potrebujete: 1 ČL listov leuzey šuštivej, 2 deci vody.

Tento leuzeový čaj z listov sa pripravuje, ako klasické liečivé bylinky. Vložte listy do sitka na čaj, zalejte vriacou vodou a lúhujte 10 minút. Potom tento čaj teplý vypite po dúškoch.

Recept na liečivú maralovú tinktúru

Tinktúru z maralieho koreňa užívajte 1 – 2 krát denne po 15 -20 kvapiek, pred jedlom (raňajkami a večerou). Táto tinktúra obsahuje alkohol, takže ju neužívajte pred šoférovaním.

Potrebujete: 100 g maralieho koreňa, 0,5 litra alkoholu (biely, 40 – 60% alkoholu), 1 deci vody.

Maralí koreň nakrájajte na malé kúsky a spolu s alkoholom a vodou vložte do uzatvárateľnej sklenenej fľašky. Takto tinktúru nechajte pri izbovej teplote lúhovať, ideálne na slnku, 2 – 3 týždne a občas ju zatrepte. Potom túto tinktúru sceďte.

UPOZORNENIE

Leuzeu šuštivú neužívajte dlhodobo. Kúru s maralím koreň majte 2 – 3 týždne a potom si dajte 2 – 3 týždne pauzu.

Kliknite pre zväčšenie

Info obrázok maralí koreň

Ginko biloba je starý, liečivý strom z Ázie, ktorý má neskutočne silné účinky na zdravie… Kliknite sem a spoznajte ginko biloba.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme