Reklama
Reklama

Čínska kapusta je nie len “málo kalorická” bomba…

cinska kapusta

Čínska kapusta nie je žiadna drahá „záležitosť“ a aj práve preto by ste si túto výživnú zeleninu s minimom kalórii mali určite kupovať… Čo presne obsahuje čínska kapusta a aké sú jej hlavné vplyvy na zdravie??? Čínska kapusta je určite vhodnou zeleninou a doplnkom aj pre tých ktorý chudnú… Nájdete tu aj recept na šalát z čínskej kapusty.

O čínskej kapuste

Čínska kapusta (Brasica Chinensis) – čeľaď kapustovitá

Z Číny pochádza množstvo kvalitných potravín, ktoré sú zdravé a pomáhajú pevnejšiemu zdraviu. Čínska kapusta nie je žiadnou výnimkou, jej najväčší plus jej nízka kalorická hodnota. Ak sa pokúšate schudnúť, tak práve čínska kapusta je ideálnou potravinou so skoro nulovou kalorickou hodnotou ale vyššou nutričnou hodnotou. Teda neprijímate iba prázdne kalórie ale sú tam aj vitamíny, minerály a ostatné látky… Čínska kapusta posilňuje imunitu, trávenie, vylučovanie a…

Čo obsahuje čínska kapusta?

Čínska kapusta nie je žiadne “béčko”, pozrite sa aké látky v sebe má…

Bielkoviny, sacharidy, vláknina, tuk, voda, vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, zinok, sodík, selén, mangán, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, E, K, luteín, betakarotén, cholín, kyselina listová a kyselina pantoténová.

Nutričná hodnota čínska kapusta (100g)

KJ – 50,4  Kcal – 12  Bielkoviny – 1,7 g  Sacharidy – 1,95 g

Vláknina – 1,2 g  Tuk – 0,1 g  Voda – 94 g

listy cinskej kapusty zblizka

Čínska kapusta obsahuje minerály – 100 g

Železo 0,95 mg Zinok 0,35 mg
Vápnik 120 mg Sodík 69 mg
Horčík 17 mg Selén 0,7 ug
Fosfor 42 mg Mangán 0,29 mg
Draslík 263 mg Omega 6 kyseliny 38 mg
Omega 3 kyseliny 64 mg

Čínska kapusta obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín A 4 450 IU Vitamín K 49 ug
Vitamín B2 0,13 mg Luteín 35 ug
Vitamín B3 0,6 mg Betakarotén 2 700 ug
Vitamín B6 0,39 mg Kyselina listová 79 ug
Vitamín C 49 mg Kyselina pantoténová 0,15 mg
Vitamín E 0,2 mg Cholín 6,9 mg

Vplyvy na čínskej kapusty na zdravie

Čínska kapusta neslúži iba ako “šalát”, ktorý si dáte k jedlu, aby ste tam nejakú zeleninu mali… Čínska kapusta má aj tieto zdravotné vplyvy, takže ju určite nepodceňujte.

srdcovník obyčajný dobré trávenie

  • Podporuje imunitu, podporuje funkciu a regeneráciu buniek, chráni pred radikálmi
  • Podporuje a urýchľuje trávenie, pravidelnú stolicu, môže pomôcť pri chudnutí, nízka kalorická hodnota
  • Mierne močopudné účinky regulujú vodu v tele, podporujú funkciu obličiek, močových ciest a pečeni
  • Normalizuje hladinu cukru v krvi
  • Pozitívny vplyv na nervový systém
  • Odstraňuje a nespôsobuje plynatosť ako iné druhy kapusty

Čínska kapusta pri chudnutí

Čínska kapusta je perfektná pomôcka pri chudnutí! Nízka kalorická hodnota: 12 kcal na 100 g.

Čínska kapusta nezaťažuje tak trávenie, ako ostatné druhy kapustovín a tým je vhodná pre ľahké a vyvážené stravovanie. Čínsku kapustu môžete konzumovať ako hlavné jedlo s inými druhmi zeleniny (zeleninový šalát) spolu s nejakou bielkovinou (vajíčko, ryby, šunka, syr, cottage cheese…), ako zeleninovú prílohu listy ku mäsu, môžete ju aj ľubovoľne tepelne upravovať. V každej forme je čínska kapusta dobrou voľbou.

Recept na šalát z čínskej kapusty

Tento šalát je výbornou možnosťou ľahkej večere, alebo ako prílohe ku masu na obed…

salat z cinskej kapusty

Potrebujete: polovicu čínskej kapusty, 2 väčšie paradajky, 100 g balkánsky syr, 20 ks olivy (bez kôstky alebo plnené paprikou), 1 šalátová uhorka, 1 ks jarná cibuľka (s cíbikom), 0,5 ČL tzatziky korenie, ak chcete môžete pridať aj kukuricu

Čínsku kapustu si pozdĺžne rozrežte na polovicu, polku kapusty rozdeľte na listy a každý dobre premyte. Umyté listy narežte po dĺžke aspoň na 5 častí a tie následne pokrájajte na kocky, vložte do misy. Šalátovú uhorku ošúpte, umyte a pokrájajte na menšie kocky, vložte do väčšej misy, kde budete miešať celý šalát. Paradajky umyte a pokrájajte na tenké mesiačiky, prípadne kocky. Balkánsky syr si pokrájajte na kocky, umytú jarnú cibuľku, taktiež na malé kolieska a pridať ku šalátu. Na koniec olivy, prerežte na polku a pridajte ku šalátu, posypte ho tzatzikovým korením a dôkladne premiešajte, aby sa toto korenie dostalo všade. Ak sa Vám bude zdať málo na tento pomer šalátu pridajte ešte trochu. Soľ nepridávajte žiadnu tzatzikové korenie je slané samo o sebe.

Kliknite pre zväčšenie

Kliknite sem a nájdete tu 3 recepty na ľahké zeleninové šaláty. Vyberie si každý!

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme