Reklama
Reklama

Sú ovčie mlieko a ovčie produkty iba zbytočne predražené???

ovcie mlieko ovcie produkty

Je prehnaná cena týchto produktov iba marketingovým „ťahom“, alebo sú skutočne ovčie produkty a ovčie mlieko tak na úrovni, že smelo môžu mať takúto cenu??? Čo obsahujú ovčie produkty a ovčie mlieko, aké sú ich účinky na náš organizmus a môžem jesť ovčie produkty aj pri chudnutí?

O ovčom mlieku a ovčích produktoch

Ovčie produkty sú vyrábané z ovčieho mlieka, ale konzumuje sa aj samostatné ovčie mlieko. Ovčie mlieko patrí medzi veľmi zdravé a plnohodnotné potraviny, pretože sa ovce pasú (aspoň by sa mali) na čistých lúkach kde konzumujú výhradne čistú trávu. Z takejto čistej potravy pre ovce sa potom vytvára zdravé a čisté ovčie mlieko, ktoré má mnoho pozitív. Toto mlieko je v porovnaní s kozím alebo s kravským hustejšie ale aj nutrične hodnotnejšie. Ovčie mlieko je v prvom rade bohaté na tuk, obsahuje ho najviac v porovnaní s kravským a kozím mliekom, čo na prvý pohľad vyzerá zle, ale v praxi a so zdravotného hľadiska to má viacero výhod.

Tuk v ovčom mlieku a následne aj v ovčích produktoch je vyvážená forma omega 3 a omega 6 mastných kyselín, ale tieto kyseliny ani vo väčšom množstve nevytvárajú „zlý cholesterol“, čo v praxi znamená, že ovčie mlieko môžete piť aj viac krát za deň ale zvýšenému cholesterolu sa nedopracujete, akurát sledujte kalorickú hodnotu potravín. Ovčie mlieko svojím pomerom tukov má aj silu odstraňovať a eliminovať vysoký cholesterol, teda „zlý cholesterol“ a následne upraviť aj výšku krvného tlaku, toto je však možné pri pravidelnej strave… Tento živočíšny tuk dopomáha vstrebaniu živín z ovčieho mlieka a tak má vyššiu účinnosť pre zdravie človeka. Ovčie mlieko má účinné látky bielkoviny, sacharidy, vitamíny, minerálne látky a tuk v takom pomere, že má na organizmus množstvo pozitívnych účinkov. Chov oviec, dojenie a spracovanie ovčieho mlieka sú náročnejšie procesy aj na čas, energiu a stále náklady, takže nemôžeme počítať s tým, že ovčí jogurt bude stáť „pár korún“, ako je to v prípade kravských produktov. Vyššia cena ovčích produktov je zárukou kvality…

Čo obsahuje ovčie mlieko – účinné látky

Tuk, bielkoviny, sacharidy, vápnik, horčík, fosfor, draslík, železo, sodík, zinok, selén, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamín A, B, C, kyselina listová a kyselina pantoténová.

Nutričná hodnota ovčie mlieko (100ml)

KJ– 394,8  Kcal– 94  Bielkoviny– 6,2 g  Sacharidy– 4,95 g

Tuk –  6,8 g  Voda – 81 g

Ovčie mlieko obsahuje minerály – 100 ml

Vápnik 185 mg Sodík 49 mg
Horčík 19,5 mg Zinok 0,7 mg
Fosfor 163 mg Selén 2,2 ug
Draslík 129 mg Omega 3 kyseliny 133 mg
Železo 0,14 mg Omega 6 kyseliny 179 mg

Ovčie mlieko obsahuje vitamíny – 100 ml

Vitamín A 155 IU Vitamín B12 0,2 mg
Vitamín B1 0,13 mg Vitamín C 0,6 ug
Vitamín B2 0,5 mg Kyselina listová 2 ug
Vitamín B3 0,25 ug Kyselina pantoténová 0,45 mg
Vitamín B6 1,9 mg

Ovčie mlieko a produkty a ich účinky na zdravie

  • Podporujú obranyschopnosť, prevencia proti rakovine, chrípke alebo nádche
  • Detoxikačné a antiseptické účinky
  • Prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení, zníženie vysokého cholesterolu, úprava krvného tlaku
  • Podporuje trávenie, vyprázdňovanie, obnovu črevnej mikroflóry
  • Eliminuje prejavy alergii, astmy a chráni aj preventívne, odstraňuje rôzne kožné ochorenia (akné, ekzém…)
  • Účinná prevencia vzniku Osteoporózy, vysoká dávka vápnika spevňuje kostné a kĺbové tkanivo
  • Zabezpečuje zdravú pokožku, pevné vlasy a nechty
  • Upokojuje nervový systém, skvalitňuje spánok, podporuje pozornosť a funkciu mozgu

ovci syr

Ovčie mlieko, ovčie produkty a chudnutie

Ovčie mlieko a ovčie produkty majú vyššiu kalorickú hodnotu ale ako plnohodnotné jedlo na raňajky, večeru alebo ku obedu ich môžete konzumovať aj počas chudnutia. Napríklad majte ovčí jogurt na raňajky alebo na miesto večeru, pripravte si mliečny koktail z ovčieho mlieka v pomere 2,5 deci ovčieho mlieka a ovocie. Obed môžete obohatiť o ovčí syr, bryndzu. Počas chudnutia konzumujte ovčie produkty maximálne 4 krát do týždňa.

Vyššia cena ovčích produktov je zárukou kvality…

Skúste si pripraviť výživné rastlinné – mandľové mlieko

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme