Reklama
Reklama

Citrónová voda – čo je pravda a čo lož o vode s citrónom

citrónová voda

Keďže sa o zdravú výživu a stravu zaujímam už nejaký ten piatok, o účinkoch vody s citrónom som počul nejeden krát. Či už hovorím o účinkoch na chudnutie alebo na zdravie. Zaujalo ma najmä to, že po prečítaní mnohých príspevkov som skoro nadobudol pocit, že citrónová voda je liekom na všetko. Že pomáha obličkám, pečeni, chudnutiu, imunite, pleti a neviem čomu ešte. Je citrónová voda naozaj taká dobrá, alebo sa jej účinky preceňujú? Pozrime sa z bližšia na jednotlivé účinky vody s citrónom.

Prečo citrón, resp. vodu s citrónom?

Pokiaľ však máme zhodnotiť účinky citrónovej vody, musíme sa priblížiť z bližšia na citrón ako taký. Citrón sám o sebe je naozaj bohatým zdrojom vitamínov (najmä vitamínu C) a minerálov (najmä draslík) a samotné pozitívne účinky pre náš organizmus sú rozsiahle. Takže predpoklad účinkov citrónovej vody je splnený. Pozrite si, čo citrón obsahuje a omnoho viac „Toto ste o citróne vedeli?“

Kliknite pre zväčšenie

citrón účinky

Pokiaľ citrón obsahuje tak veľa užitočných vitamínov a minerálov, tak citrónová šťava bude len mierne pozadu, ale…

Citrónová voda – zhodnotenie 9-tich účinkov na zdravie

Pri hodnotení som udelil body od 1 do 10 (maximum). Pričom 1-3 body znamenajú minimálny význam (účinok), 4-7 bodov mierny význam (účinok) a 8 a viac bodov – postatný význam (účinok)

Musím však ešte spomenúť, že účinnosť je rozdielna aj od toho, koľko citrónu si do pohára vody vytlačíte Či ho tam len tak srknete alebo, či si do vody vytlačíte poctivý celý citrón. Ja doporučujem 1-2 čajové lyžičky citrónovej šťavy do 2-3 dcl vody.

1.Prekyslenie organizmu – vážny problém súčasnosti

Prekyslenie organizmu je nebezpečné pre zdravie. V dnešnej dobe, keď sa pohyb pomaly vytráca z nášho denného programu a sme zvyknutý jesť veľa mäsa, fastfood a iných nezdravých potravín, ktoré zhoršujú prekyslenie, by sa nejaká jednoduchá pomôcka na zníženie prekyslenia zišla. Pokiaľ telu nedodáme zásaditú stravu (napr. obsahujúcu minerály), telo sa bude snažiť znížiť kyslosť „odoberaním“ týchto minerálov z tela, tkanív,… – čím sa prirodzene zhoršuje jeho funkcia. Citrónová voda napriek svojej kyslosti dokáže znížiť prekyslenie, resp. je vhodná na odkylenie vďaka obsahu minerálov a tým výrazne napomáha telu v boji s nadmerným prekyslením. Takže za tento účinok získava voda s citrónom 7 bodov z 10-tich

Tip: v lekárni si môžete kúpiť test na kyslosť organizmu

2.Imunita – pomôže citrónová voda

Už len to, že citrón obsahuje veľa vitamínu C (cca 30mg na 100g – čo je asi 50% dennej dávky) a aj ďalšie vitamíny a minerály, ho predurčuje k pomoci našej imunite. Pokiaľ si každé ráno dáte pohár vody s citrónom, urobíte dobre. Ale nezabudnite, nestačí sa spoliehať len na vodu s citrónom. 5 bodov z 10-tich.

3.Pomáha srdcu a citrónová voda je dobrá na tlak

zdrave srdceSrdce a cievy potrebujú pre správne fungovanie vitamíny a minerály. Napríklad draslík je minerál, ktorý je pre funkciu srdca nesmierne dôležitý. Taktiež je nevyhnutný pre udržanie tlaku v norme, resp. pri jeho znižovaní. Je potrebné si však uvedomiť, že ak sa stravujete už teraz zdravo, tak týchto minerálov môžete mať v strave dostatok, takže voda s citrónom je len taký bonus. Pokiaľ je však Vaša strava zlá, tak citrónová voda pomôže telu doplniť niektoré minerály a vitamíny. Za pomoc srdcu a cievam získava 5 bodov z 10-tich.

4.Chudnutie s citrónovou vodou

Pri tomto bode by som sa trochu pozastavil. Myslíte si, že vypitie pohára vody s citrónom za Vás schudne? Určite nie! Na chudnutie bez jojo efektu je potrebné omnoho viac . Takže od nej nečakajte zázraky. Keďže však každá minca má dve strany musím uznať, že obsahuje látky, ktoré mierne znižujú chuť k jedlu, resp. voda s citrónom môže zrýchliť „spaľovanie“. Nespoliehajte sa však na ňu priveľmi.  Klobásu alebo koláč za Vás nespáli. To sa budete musieť trochu rozhýbať. Vplyv na chudnutie je asi taký ako keď nahradíte biele obilniny, celozrnnými. Takže voda s citrónom získava za pomoc pri chudnutí 3 body z 10-tich.

5.Pomáha hydratácii organizmu

voda Na zabezpečenie dostatočnej hydratácie nie je dôležitý citrón ale pitný režim. Pokiaľ chcete mať telo dostatočne hydratované, tak jednoducho pite vodu – či už s citrónom alebo bez. Ak ste doteraz ráno nepili vodu a začnete piť vodu s citrónom, tak hydratácia sa zlepší – ale najmä kvôli vode. 2 body z 10-tich.

6.Pomáha po fyzickom výkone

Pri fyzickej aktivite telo stráca veľa vody, ktorú je potrebné doplniť, to asi viete. Ale potením telo stráca aj množstvo minerálov a ďalších pre telo potrebných látok. Preto múdri ľudia vymysleli iontové nápoje. Tie dopĺňajú chýbajúce látky, ktoré sa potením vylúčili z tela, vďaka čomu sa predlžuje výkonnosť a zlepšuje regenerácia. Citrónová voda má od iontového nápoja ďaleko, ale nejaké malé množstvo minerálov pomôže doplniť (je lepšia ako klincom do oka). Získava 3 body z 10-tich.

7.Je to antioxidant

Pohár vody s citrónom obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú telu v boji z voľnými radikálmi. Za túto pomoc si citrónová voda zaslúži 4 body z 10-tich.

8.Pomáha detoxikácii

Detoxikácia tela je prirodzený proces organizmu, pokiaľ teda pod ňou rozumieme odstraňovanie odpadových látok z tela. Nie som zástancom prudkých a „umelých“ detoxikácii, najlepšie bude pokiaľ telu napomôžete prirodzenými spôsobmi ako zdravá strava, pohyb a pod. Citrónová voda podporuje funkciu pečene a obličiek a vďaka tomu prispieva ku detoxikácii, čo určite nie je na škodu. Za podporu detoxikácie získava 4 body z 10-tich.

9.Zlepšuje stav pleti a zmierňuje celulitídu

Vitamín C je potrebný pre pleť, to áno ale žeby ste pitie citrónovej vody pocítili na výraznom zlepšení pleti alebo celulitídy, tak to Vás sklamem. Najmä ak už teraz jedávate zdravé potraviny ako ovocie, zelenina…. 2 body z 10-tich.

citrónová voda v džbáne a poháriZhodnotenie účinkov – po prečítaní viacerých článkov o citrónovej vode budete mať vysoké očakávania na účinnosť. U väčšiny z Vás bude však následne platiť, že očakávania sa naplnia tak na 60%.

Tip: pokiaľ ste s už rozhodli pre citrón, vyskúšajte cesnakovo – citrónový elixír, to už je naozaj bomba! “Cesnakový elixír”

Ako si pripraviť vodu s citrónom – recepty

Pokiaľ ju plánujete piť pravidelne každé ráno, tak doporučujem 1-2 čajové lyžičky citrónovej šťavy do pohára vlažnej až teplej vody. Pokiaľ sa Vám začne zunovať, môžete si ju dochutiť mätou, prípadne pridať trochu zázvoru.

Tipy na spestrenie chuti

Voda s citrónom a so zázvorom – recept: 15 gramov zázvoru nastrúhame a zalejeme vriacou vodou (1dcl), necháme vyluhovať, precedíme a dolejeme 2 dcl citrónovej vody. A zdravá citrónová voda so zazvorom je na svete.

Voda s citrónom a mätou – jednoducho do pohára s citrónovou vodou pridajte umyté lístky mäty (či už so zázvorom alebo bez). Ak pridáte aj ľad, čaká Vás príjemné osvieženie najmä v letných mesiacoch.

TIP: Pokiaľ je pre Vás chuť citrónovej vody moc kyslá (či už klasicka, so zázvorom alebo mätou), pridajte si do nej lyžičku medu. S medom chutí citrónová voda aj mne lepšie.

Záverečné zhodnotenie vody s citrónom

Citrónovú vodu netreba preceňovať ale ani podceňovať. Citrón je zdravé ovocie, takže pohár vody s citrónom každé ráno na lačno pomôže Vášmu zdraviu vo viacerých oblastiach. Nečakajte však zázraky na počkanie. Pokiaľ ju však budete piť pravidelne, niektoré pozitívne účinky sa naozaj dostavia. Takže DOPORUČUJEM (aspoň vyskúšať).

Motto: “Tá kyslá voda má niečo do seba, moje telo je z nej celé bez seba”

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme