Reklama
Reklama

Čierna reďkovka – čierny poklad

cierna redkovka

Nepodceňujte túto zeleninu! Čierna reďkovka sa Vám možno zdá príliš štipľavá, ale práve jej štipľavosť je jej prednosť. Pikantná chuť je práve tá liečivá, tak isto ako pri chrene, zázvore alebo chilli papričkách. Čierna reďkovka má veľmi obšírne pozitívne účinky na celý organizmus a práve preto by nemala chýbať na Vašom stole. Čiernu reďkovku je veľmi jednoduché vypestovať (viď nižšie).

O čiernej reďkovke

Reďkovka čierna siata (Raphanus niger Sativus) – kapustovitá

Čierna reďkovka je menej známa sestra klasickej červenej reďkovky, no na svojich pozitívnych účinkoch na organizmus jej nie je nič dĺžna. Čierna reďkovka sa možno konzumuje menej, ako červená reďkovka, pretože je štipľavejšia, ale práve jej štipľavosť z nej robí liečivú a účinnú zeleninu v boji z mnohými chorobami. Čierna reďkovka obsahuje celý rad prospešných látok (viď nižšie) a preto sa jej nebojte. Čierna reďkovka je dvojročná rastlina, ktorá má rada slnko a teplo.

Neznáša však prehnojené pôdy. Túto zeleninu si môžete dopestovať na záhrade, ale aj v byte v kvetináči, nie je to nič zložité (viď nižšie). Čiernu reďkovku môžete konzumovať surovú v rôznych šalátoch, nátierkach ale môžete ju aj upiecť či ugrilovať.

Čo obsahuje čierna reďkovka – účinné látky

Sacharidy, vlákninu, tuk, bielkoviny, vodu, železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, zinok, meď, selén, mangán, sodík, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, K, luteín, betakarotén, kyselina listová a kyselina pantoténová

Nutričná hodnota čierna reďkovka (100g)

KJ– 71,4  Kcal– 17 Bielkoviny– 0,55 g Sacharidy– 3,8 g

Vláknina– 1,5 g Tuk – 0,09 g  Voda – 93 g

Čierna reďkovka obsahuje minerály – 100 g

Železo 0,35 mg Zinok 0,37 mg
Vápnik 23 mg Meď 0,2 mg
Horčík 9 mg Selén 0,55 ug
Fosfor 17 mg Mangán 0,09 mg
Draslík 240 mg Sodík 41 mg
Omega 3 kyseliny 28 mg Omega 6 kyseliny 15 mg

Čierna reďkovka obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín A 6 IU Luteín 11 ug
Vitamín B3 0,34 mg Kyselina pantoténová 0,26 mg
Vitamín B6 0,15 mg Kyselina listová 27 ug
Vitamín C 17 mg Betakarotén 3 ug
Vitamín K 2 ug

Účinky na zdravie čiernej reďkovky

  • Podporuje imunitný systém, ochraňuje bunky, prevencia vzniku rakoviny, antiseptické a antibiotické účinky
  • Podporuje trávenie, stolicu, funkciu žalúdka, žlčníka a pečene, odstraňuje plynatosť
  • Prečisťuje všetky orgány tráviaceho traktu a močových ciest a urýchľuje metabolizmus
  • Podporuje zdravú pokožku, hojenie poranení a kožných ochorení, podporuje tvorbu kostného, kĺbového tkaniva, vlasov a nechtov
  • Podporuje tvorbu červených krviniek, prevencia a liečba Anémie
  • Močopudné účinky, odvodňujú nadbytočnú vodu z tela a podporujú funkčnosť obličiek
  • Upokojuje nervový systém, odstraňuje migrénu, zlepšuje kvalitu spánku
  • Podporuje zdravé dýchacie cesty, odstraňuje kašeľ a hlieny, vhodný pri chrípke, nádche a alergii

cierna redkovka

Čierna reďkovka pri chudnutí

Čierna reďkovka je výborným doplnkom pri chudnutí, pretože nemá skoro žiadne kalórie a jej podpora trávenia a aj iných oblastí tela zaručuje, že chudnutie bude efektívnejšie. Minimum kalórii no maximum účinných látok je pri chudnutí žiaduce. Čiernu reďkovku môžete konzumovať ako surovú zeleninu ku tmavému pečivu, omelete, do zeleninového šalátu, do nátierky, grilovanej či pečenej zelenine. Čiernu reďkovku môžete pokojne aj piecť alebo grilovať. Jej skonzumované množstvo nie je nijak limitované.

Užívanie a dávkovanie šťavy z čiernej reďkovky

Užívanie šťavy z čiernej reďkovky je vhodné pri detoxikácii tela, počas chrípky, nádchy, alergie, poruchách trávenia, stolice, pri Osteoporóze, Anémii, preťaženosti alebo počas chudnutia

1 PL šťavy z čiernej reďkovky zmiešajte s 1 ČL medu a pite pred jedlom tri krát za deň

Pestovanie čiernej reďkovky

Reďkovku si môžete vypestovať v črepníku ale aj na záhrade. Túto reďkovku saďte počas letných prázdnin (júl, august). Čierna reďkovka má rada slnko a teplo, preto ju umiestnite na slnečné miesto. Čiernej reďkovke vyhovuje piesočnato hlinitá pôda, ktorá nesmie byť pohnojená maštaľným hnojom v čase výsevu, ale iba jej predplodiny. Ako predplodina je vhodná strukovina alebo uhorky. Hĺbku jamky majte okolo 4 centimetre a rozostup medzi rastlinami nech je aspoň 35 centimetrov, nech sa každá dobre vyvinie. Čiernu reďkovku dostatočne polievajte a už v októbri budete zbierať jej plody. Plody čiernej reďkovky uchovávajte na tmavom a chladnom mieste, teplota však nesmie klesnúť pod bod mrazu – inak by zamrzla. Teplota nula stupňov ju uchová a Vy ju môžete zužitkovať aj o 5 mesiacov

UPOZORNENIE

Šťava z čiernej reďkovky sa neodporučuje piť ľuďom so žalúdočnými vredmi, tehotným ženám, kojacim alebo ľuďom s hnačkou.

Pri zakúpení šťavy z čiernej reďkovky dbajte na to, aby daná šťava bola v BIO kvalite, teda z ekologického poľnohospodárstva a čerstvá.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme