Máte dostatok vlákniny??? Dbajte na to!

zdravé raňajky - jogurt s ovocím, vločkami, orechmi - vysoký obsah vlákniny

Načo nám slúži vláknina a aké potraviny jej obsahujú dostatok??? Ak chcete dostatok vlákniny, tak si nemusíte kupovať drahé doplnky výživy, ktoré túto látku obsahujú, vystačia Vám úplne aj „obyčajné“ a ľahko dostupné potraviny a ktoré to sú??? Nepodceňujte príjem vlákniny…

Bobuľové ovocie – bobuľové ovocie obsahuje na 100 g ovocia od 3 – 7 gramov vlákniny. Toto ovocie je však nabité aj vitamínmi, minerálmi a antioxidantmi, takže si ho určite pridávajte do ovocných šalátov, smoothies nápojov, štiav, koktailov, mliečnych produktov alebo do kaše. Bobuľové ovocie prečistí Vaše trávenie, má aj močopudné účinky a zvýši aj Vašu obranyschopnosť. Začnite konzumovať bobuľové ovocie pravidelne a doplníte si tak živiny, ktoré treba.

ovsené vločkyOvsené vločky – táto ľahko dostupná a lacná potravina obsahuje dostatočné množstvo vlákniny a navyše aj minerálnych látok. Ovsené vločky sú vďačné jedlo pretože ich viete pridať do mliečnych produktov, kaše, smoothies nápoov, ovocných šalátov, viete ich pridať aj do pečenia či varenia (napríklad na miesto zápražky). Na 100 gramov tejto potraviny prijmete až 10 gramov vlákniny plus ostatné účinné látky.

Celozrnné produkty – keď už pečivo, tak určite celozrnné, grahamové alebo aspoň špaldové. V tomto „hnedom“ pečive máte viac vlákniny a minerálnych látok, ako v bielom pečive a bielych produktoch. Toto „hnedé“ pečivo je „výživnejšie“, ako biele pečivá. Celozrnné, grahamové a špaldové pečivo majú na 100 gramov od 7 – 10 gramov vlákniny. Pečivo však konzumujte na raňajky a to po 50 – 70 gramov.

Ľanové semienka – v jednej 50 gramov porcii týchto úžasných semienok prijmete až 12 gramov vlákniny, to je paráda, nie? Okrem toho sú ľanové semienka nabité minerálmi, vitamínmi (B, C, E, K), omega3, omega 6 kyselinami a kyselinou pantoténovou a linoleovou. Ľanové semienka viete použiť do mliečnych produktov, koktailov, smoothies nápojov a tepelne spracované potraviny.

Ľanové semienka a ľanový olej

Goji (kustovnica čínska) – goji bobule obsahujú okrem vlákniny aj iné účinné látky, ktoré sú pre zdravie prospešné. Goji obsahuje vitamíny A, B, C, E, minerálne látky, aminokyseliny, betakarotén, antioxidanty, bielkoviny a sacharidy. Goji bobule viete zapojiť do svojho jedálnička, ale aj do pitného režimu. Pridávajte si sušené goji bobule do ovocných šalátov, smoothies nápojov, kaše, pudingu, mliečnych produktov alebo goji bobule zalejte vriacou vodou (pokojne aj do čaju) a nechajte napučať, kým sa čaj alebo voda ochladí, tak budú makké (podobne ako sušené hrozienka). Denne Vám stačí skonzumovať 1 – 3 PL goji bobúľ a tým prijmete okolo 4 gramy vlákniny navyše plus ostatné účinné látky to je dobré nie???

Je tu všetko o vláknine čo potrebujete vedieť, druhy vlákniny, doporučená denná dávka a v akých potravinách ju nájdete.

Share Button
Máte dostatok vlákniny??? Dbajte na to!
4.5★- 2 Hlasov

Práve začíname a ver, že „SPOLU TO DÁME“ - pridaj sa do FB skupiny. Získaš inšpiráciu, rady, tipy a riešenia pre krajšiu postavu a zdravšie telo na základe našich 15 ročných skúseností!

Facebook skupina - Spolu to dame

Verzia stránky Klasická | Mobilná