Reklama
Reklama

Špenát je (ne)obľúbená zelenina, ktorá…

baby spenat v miske

Špenát asi nemá každý rád, ale napriek tomu by ste ho mali konzumovať, pretože má pozitívne vlastnosti na celý organizmus… Čo presne obsahuje špenát, aké má nutričné hodnoty, vplyvy špenátu na chudnutie, aké vplyvy má na zdravie? Plus recepty na šalát so špenátom a špenátový prívarok s vajíčkom… To všetko sa dozviete a možno aj vďaka tomu si špenát ešte obľúbite.

O špenáte

Špenát (lat. Spinacia) – čeľaď laskavcovité

Špenát je listová zelenina, ktorá pochádza z Ázie. Táto zelenina má najvyšší podiel živín zo všetkých listových zelenín a pritom tak málo kalórii. Špenát je náročná zelenina, ktorá potrebuje dostatok vlahy. Miluje zásadité pôdy, proti kyslosti sa používa vápno.

Špenát je veľmi “vzácna” zelenina a preto by ste ju určite mali zapojiť do svojho jedálnička. Najvýznamnejšia látka, ktorú obsahuje v plnej denne doporučenej dávke je kyselina šťavelová. Vysoké dávky kyseliny šťavelovej sú jedovaté, ale prijať vysoké množstvo je v dnešnej strave veľmi ťažké. Takže sa netreba báť. Stačí jeden až dva krát do týždňa. Radšej voľte studené jedlá, tepelnou úpravou totiž prichádza o živiny.

Čo obsahuje špenát?

Karotenoidy (proti rakovine), flavonoidy (antioxidant), luteín (podporuje zrak a chráni oči), karotén (farbivo), fytohormón (podporuje rast svalstva), kyselina pantoténová, kyselina šťavelová, bielkoviny, sacharidy, vlákninu, vápnik, draslík, zinok, sodík, fosfor, meď, mangán, magnézium, selén, meď, vitamín A, B, C, E a K.

listy spenatu

Nutričná hodnota – špenát (100g)

KJ – 92,4  Kcal – 22  Sacharidy – 3,15 g  Voda – 89 g

Bielkoviny – 3,6 g  Vláknina – 2,35 g

Špenát obsahuje minerály – 100 g

Železo 4 mg Zinok 0,75 mg
Vápnik 100 mg Meď 0,25 mg
Horčík 81 mg Mangán 1,15 mg
Fosfor 52 mg Selén 0,3 ug
Draslík 555 mg Sodík 77 mg
Omega 3 kyseliny 140 mg Omega 6 kyseliny 28 mg

Špenát obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín A 9 400 IU Vitamín C 29,5 mg
Vitamín B1 0,2 mg Vitamín E 2,7 mg
Vitamín B2 0,3 mg Kyselina šťavelová 750 mg
Vitamín B3 0,8 mg Kyselina listová 198 ug
Vitamín B6 0,33 mg Kyselina pantoténová 0,3 mg
Vitamín K 497 mg

špenát, mladé listy špenátu

Ak chcete vyskúšať vynikajúce špenátovo-ovocné smoothies, tak kliknite sem. Zachutí Vám a je zdravé!

Vplyvy špenátu na zdravie

Nedá sa síce tvrdiť, že pri pravidelnej konzumácii špenátu budete silný a energický, ako Pepek námorník, ale aj napriek tomu môžeme povedať, že účinky obyčajného špenátu na telo a zdravie sú úžasné. Veď sa stačí pozrieť, na čo všetko má pozitívny vplyv –  hlavné pozitíva na naše zdravie:

 • Podporuje imunitný systém a chráni bunky
 • Prevencia pred vznikom rakoviny
 • Podporuje rast svalovej hmoty
 • Podporuje trávenie a pravidelnú stolicu
 • Podporuje zdravé kosti, kĺby a zuby
 • Udržiava vápnik v kostiach
 • Rozširuje, prečisťuje a spriechodňuje cievy
 • Znižuje vysoký krvný tlak, znižuje vysoký krvný cholesterol
 • Prevencia pred kardiovaskulárnym ochoreniam
 • Prevencia  chudokrvnosti
 • V tehotenstve podporuje rast a vývin plodu

Vplyvy špenátu na chudnutie

Špenát pri chudnutí určite odporúčam. Jedlá zo špenátu sú výživné a zároveň majú nízky obsah kalórii. Podporujú trávenie a vyprázdňovanie, takže pomáhajú aj ku prečisťovaniu tráviaceho traktu. Preto všetky živiny, ktoré prijmete sa bez problémov uložia do tela. Keď je tráviaci systém čistý, tak sa chudne ľahšie

Pozri detoxikácia hrubého čreva:  kliknite sem

Recept na šalát so špenátom

Ľahké a chutné jedlo vhodné ako príloha ku raňajkám, obedu alebo ku večeri.

Potrebujete: 200 g baby špenát (listy špenátu), 100 g paradajky, 100 g cottage cheese (alebo balkánsky syr), 1 PL olivový olej a štipka oregána a čierneho mletého korenia.

šalát so špenátom, paradajkou cottage cheese a olivovým olejom

Umyté listy a paradajky nakrájajte na malé kocky a pásiky. Vložte do misky. Cottage cheese (alebo balkánsky syr) tiež nakrájajte na malé kocky alebo podrvte v ruke a pridajte ku špenátu. Prilejte 1 PL olivový olej, posypte oregánom, čiernym korením a dobre premiešajte. Podávajte chladené.

Recept na prívarok zo špenátu

Táto hustejšia polievka je vhodná na výdatný obed (spolu s hlavným jedlom), alebo ako ľahká večera…

Potrebujete: 1 ks mrazený špenát (400 g), 1 ks cibuľa, 2 deci vody, 2 strúčiky cesnaku (kto má rád cesnak, tak pokoje dajte aj viac), 2 deci nízkotučné mlieko, 1 PL olivový olej, 1 ks vajíčko, 1 PL Solamyl, pol ČL morská soľ, štipka čierneho korenia, príloha: 1 ks vajíčko (varené vajíčko alebo volské oko).

špenátový prívarok s vajíčkom

V hrnci na olivovom oleji opražte na drobno nasekanú cibuľku. Ku koncu pridajte pretlačený cesnak. Chvíľu opečte, prilejte 2 deci vody a špenát. Prikryté duste a občas pomiešajte. V pohári alebo v miske si zmiešajte mlieko, celé vajíčko a 1 PL Solamyl. Dobre premiešajte, aby neboli hrudky. Túto hmotu prilejte do špenátu a miešajte. Varte kým celý špenát nezhustne. Po cca 3 minútach vypnite. Podávajte s volským okom alebo vareným vajíčkom.

Špenát je proste špenát, patrí medzi najzdravšiu zeleninu. Zaraďte ho do svojho jedálničku a Vaše telo sa Vám poďakuje.

Kliknite pre zväčšenie

Info špenát

Špenát nie je jediná extra zdravá zelenina…. Vyskúšajte polievku z hokaido tekvice, zaručene Vám bude chutiť!

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme