Reklama
Reklama

Ako chutne sa dá použiť púpava???

púpava lekárska, púpavový čaj a med

Púpava neskrášľuje iba trávnik či hlavu detičiek, v podobe venčeka, ale túto liečivú bylinu môžete použiť aj na jedenie a pitie. Ako sa dá doma vyrobiť púpavový med, púpavové víno alebo chutný púpavový sirup??? Inšpirujte sa týmito receptami! Bola by škoda nevyužiť túto rastlinu, ktorá rastie skoro „na každom kroku“…

Púpava lekárska nemá meno lekárska nadarmo… Vďaka púpave si prečistíte svoje telo (detoxikuje), má aj močopudné účinky (upravuje hladinu vody v tele), podporuje imunitný systém, zlepšuje stav pokožky, vlasov a nechtov, urýchľuje metabolizmus, podporuje vyprázdňovanie, zlepšuje mnohé kožné ochorenia, dokonca dokáže eliminovať aj teplotu (viď nižšie)…

Aké “zázračné” látky obsahuje táto liečivá bylina – púpava?

Púpava lekárska sa nie nadarmo volá lekárska… Je to zdravá a liečivá bylina, pre svoj obsah účinných látok, čo sa vlastne ukrýva v púpave?

Sacharidy, vláknina, bielkoviny, vitamíny A, B, C, E a K, minerálne látky (železo, vápnik, draslík, horčík, fosfor, sodík, selén, meď a…), betakarotén, cholín, omega 3 a 6 kyseliny a kyseliny.

Info obrazok pupava lekarska

Ako sa dá kreatívne a chutne púpava použiť?

V mladosti sme si (tí šikovnejší) zvykli z púpavy robiť venček na hlavu, ale dnes už vieme, že túto liečivú bylinu môžeme použiť aj na konzum a ako???

Oslaďte si život s púpavovým medom – recept

Sladká chuť a omamná aróma púpav, pripomeňte si chuť jari a leta aj napríklad počas sychravých dní…

Potrebujete: 2 litre vody, 500 – 550 rozkvitnutých kvetov púpavy, 1,8 kg trstinového cukru, 2 ks citrónov, 1 ks limetky a uzatvárateľné nádobky na hotový med.

púpava lekárska, púpavový med

Kvety púpavy vložte do hrnca s 2 litrami vody a varte po zovretí 15 minút. Potom ich vypnite, nechajte dôjsť do druhého dňa (aspoň 12 hodín). Potom túto hmotu sceďte do vody, ktorá Vám ostala pridajte trstinový cukor a na miernom ohni varte, odokryté aspoň 90 minút, alebo kým hmota nezhustne. Ak má hmota dobrú konzistenciu (hustotu), tak pridajte citrónovú a limetkovú šťavu a rozlejte do pohárov. Hotový med rozlejte do pohárikov s vrškom a nechajte na tmavom, prípadne chladnom mieste, ako klasický med.

Recept na sladučký a zdravší púpavový sirup

Potrebujete: 300 g kvetov púpavy, 1,5 litra vody, 70 g krupice cukru, 1,5 deci citrónovej šťavy a 1,5 deci pomarančovej šťavy.

Kvety púpavy dajte spolu s vodou do hrnca a na miernom ohni povarte približne hodinu až hodinu a štvrť. Keď bude tekutina vlažná, tak potom celý hrniec dajte do chladničky a nechajte to tam ešte postáť 15 – 24 hodín. Potom tekutinu sceďte, do tekutiny pridajte cukor na miernom ohni tekutinu ohrejte, aby sa cukor rozpustil. Keď sa cukor rozpustí, tak pridajte pomarančovú a citrónovú šťavu a rozlejte do fľašiek. Púpavový sirup držte v chladničke.

púpavový koreň, púpavové vínoUž ste pili púpavové víno? Pripravte si ho – recept

UPOZORNENIE – tento nápoj pite iba keď máte horúčku alebo zvýšenú teplotu! Ak máte horúčku nad 40 stupňov, alebo trvá viac ako 2 – 3 dni, tak radšej navštívte svojho lekára.

Potrebujete: 13 ks koreňa púpavy, 2 litre bieleho vína, fľaša.

Umyté korene púpavy nakrájajte na menšie kúsky a vložte do fľaše s vínom. Tento nápoj nechajte lúhovať aspoň 72 hodín a potom pite po 1 deci nápoja počas zvýšenej teploty.

Púpava lekárska má oprávnene meno lekárska… Dozviete sa ako sa pripravuje púpavový šalát, púpavový čaj, kde rastie a či je vhodná pri chudnutí… Alebo sa môžete dozvedieť viac o púpavovom mede (čo obsahuje, ako sa pripravuje a aké má účinky na naše zdravie).

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme