Reklama
Reklama

Včela medonosná – „Ďakujeme, že si“

vcela medonosna

Väčšina z nás ľúbi med alebo nejaký iný včelí produkt, no viete čo sa za tým všetko skrýva??? Čo viete o včele medonosnej a včelstve? Včela medonosná produkuje med a má žihadlo, to sme už asi niektorý aj na vlastnej koži pocítili, ale okrem tohto sú tu aj ďalšie zaujímavosti a fakty o tomto úžasnom hmyze, ktorému máme byť prečo vďačný… Čo je vlastne včelstvo, aké je jeho zloženie, čo viete o včeľom jede a ďalšie zaujímavosti o včelách a včelstve…

O včele medonosnej a včelstve

Vďaka včelám máme čo jesť, pretože včely opeľujú rastliny (poľnohospodárstvo, ovocie, zelenina, byliny, rastliny, stromy) a máme z nich rôzne včelie produkty (viď nižšie). Včely žijú spoločne v úli, ktorý má 50 – 100 tisíc včiel, to je poriadne číslo nemyslíte? V úli bývajú robotnice (včely), kráľovná včelstva (matka) a trúdy. Telo včely medonosnej sa skladá z hlavy, hrude a zadočku (bruška). Včely majú tri páry nôh a dva páry krídiel. Včely robotnice sú typické tým, že majú žihadlo, ktorým sa vedia brániť. Po vpichnutí žihadla sa uvoľní jed ale včela potom umiera. Včelstvo sa pred zimou kŕmi špeciálnym cukornatým roztokom, aby prežilo zimu čo najviac jedincov. Čo je vlastne včelstvo??? Včelstvo je dokonalá harmónia spoločenstva, v ktorom má každý svoju úlohu a nikto sa neulieva…

Viete kto žije v úli???

V úli nežijú iba včely, ktoré nám vyrábajú med, sú tam aj ďalšie dôležité “postavičky”, bez ktorých by úľ a teda aj celé včelstvo neprežilo, aha na nich…

Kráľovná (matka) dorastá do veľkosti vyše 2 centimetre. Táto kráľovná sa vyvíja vo väčšej bunke, ako klasické včely, a preto dorastá do väčších rozmerov, má aj špeciálnu stravu vďaka ktorej sa jej vyvinú orgány pre lepšiu reprodukciu. Kráľovná alebo matka sa pári iba jeden krát za život s viacerými trúdmi ale potom kladie až 3 roky z jedného oplodnenia. Každé vajíčko ukladá do samostatnej bunky, kde sa potom včely vyvíjajú. Z neoplodnených vajíčok sa liahnu trúdy a z oplodnených vajíčok sú robotnice (včely). Kráľovná sa môže dožiť až 6 rokov.

Trúdy dorastajú do 2 centimetrov. Trúdy nemajú žihadlo ale zato majú veľké oči. Trúdy sa podobne ako Kráľovná pári iba jeden krát za život ale po párení umierajú. Trúdy sú pred zimou vyhnané z úľa. Trúdy sa dožívajú približne mesiac.

Robotnice dorastajú do veľkosti okolo 1,5 centimetra. Robotnice majú žihadlo, ktorým sa vedia účinne brániť. Robotnice tvoria najväčšiu časť úľa a každá má svoje miesto, každá včela v úli robí svoju prácu, aby úľ spoločnými silami dobre fungoval.

vcely medonosne

Čo všetko produkuje včela medonosná???

Včelí med – pravý med je liečivým „pomocníkom“ pretože obsahuje vitamíny, minerály a ďalšie účinné látky, vďaka ktorým si viete zlepšiť imunitný systém, trávenie, srdce cievy a tiež aj nervový systém. Nepodceňte túto zlatú lepkavú pomôcku…

Propolis – tento produkt včiel nie je až tak populárny ako med, ale je tiež liečivý. Propolis má hustú konzistenciu, podobne ako živica, ktorú včely používajú na uzatvorenie dier a otvorov v úli. Propolis má na ľudský organizmus antiseptické, antibiotické účinky, lieči pokožku, srdce a aj cievy. Propolis si viete zakúpiť v rôznych formách (prášok, masť, surový propolis).

Materská kašička – táto bledá kašovitá hmota je tiež výživnou potravou pre mladé včelstvo. Tento produkt je silným v boji proti zápalom, voľným radikálom, starobe, vysileniu tela, alebo proti civilizačným ochoreniam. Vďaka tomuto produktu „omládnete“ a Vaše zdravie bude ako nové.

Peľ – včely zbierajú peľ z rastlinky a potom z nej vytvárajú väčšiu guličku, ktorá v úli zreje a kvasí. Včelím peľom sa potom kŕmia mladé včely, pretože je to pre nich plnohodnotná potravina. Včelí peľ je pre človeka tiež zdravý, pokiaľ naň človek nemá alergiu, pretože dokáže zlepšiť zdravie pečeni, krvotvorby, nervového systému, pokožky alebo srdcovocievneho systému.

vcely plat v uli

Je včelí jed nebezpečný???

Pichnutie včelou nie je nič príjemné a asi väčšina z nás ho už zažila… Prečo vlastne bolí včelie bodnutie a čo je vlastne včelí jed???

Včelí jed je vlastne histamín (alergická látka), ktorá po vpichu spôsobuje nepríjemnú bolesť či pálenie. Na túto látku sú mnohý ľudia aj alergický a vpichnutie jedu do organizmu, môže dokonca u niektorých ľudí spôsobiť až smrť. U ľudí, ktorý nie sú alergický na včelí jed, spôsobuje toto vpichnutie iba alergickú reakciu na pokožke, svrbenie, pálenie a začervenanie. Včela po bodnutí prichádza o žihadlo spolu s jedovým vačkom a potom umiera. Včelí jed je jedom, ale napriek tomu sa používa aj ako liek na mnohé ochorenia, týkajúcich sa svalstva a kĺbov. Ak sa u Vás po vpichnutí včelou prejaví nevoľnosť, dýchavičnosť, zvracanie, hnačka alebo iný problém, tak radšej okamžite navštívte lekára. Ak nemáte alergickú reakciu vážneho charakteru, tak po pichnutí včelou môžete dané miesto natrieť nejakým krémom, ktorý je na pobodanie určený (zakúpte v lekárni).

Mali by ste vedieť – zaujímavosti o včelách

  • Včely dýchajú vzdušnicami, ktoré majú v zadnej časti tela (na zadku)
  • Keď kráľovná (matka včelstva) dokončí svoju reprodukciu, tak odchádza z úľa a prenecháva nasledovníčke (ďalšej včelej kráľovnej) celé včelstvo a úľ
  • Počas letných mesiacov sa v úli nachádza 80 – 100 tisíc včiel, to je ale číslo že
  • Najčastejšie ochorenie včelstva je Varroáza – roztočovitá nákaza, ktorá ničí včelie plody
  • Kráľovná je schopná naklásť za jeden deň až 1 300 – 1 500 vajíčok
  • Najväčším včelím nepriateľom je sršeň, ktorý na včely útočí, keď má nedostatok potravy (cukrov)
  • Včely sa orientujú podľa slnka a svetla

vcely

Včela medonosná je dokonalý hmyz, ktorému máme byť za čo vďačný… Vážme si prírodu, ktorá nám dáva všetko a opýtajme sa sami seba čo môžem dať ja prírode???

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme