Reklama
Reklama

5 potravín proti únave, vyskúšate ich?

žena zíva pri počítaci, v ruka drží šálku

Únava sa netýka iba jari či jesene, veď to určite dobre poznáte… Dlhodobá únava pramení z viacerých dôvodov a jedným z nich je aj nekvalitné stravovanie, teda málo živín… Skúste poraziť únavu inak ako kávou, ide to aj cez potraviny, len to trvá dlhšie…

Pri nedostatočnej výžive organizmu je ďalším bodom napríklad aj nekvalitný pitný režim či žiadna fyzická aktivita. Nedostatok vody v tele má za následok hromadenie odpadových látok, ktoré potom spomaľujú prirodzené procesy v tele, teda človek je celkovo „spomalený“ a tak aj jeho orgány. Stačí dodať viac vody do organizmu, aby sa prirodzene prečistil, urýchlil a uvidíte samy ten rozdiel.

Preferujte však vodu alebo neperlivú minerálku. Žiadna fyzická aktivita, okrem práce, je tiež parametrom, ktorý pri únave zaváži. Vďaka cvičeniu, pohybu sa vo Vašom tele uvoľňuje hormón „šťastia“ (endorfín) a ten má silne pozitívny vplyv na dobrú náladu, vytrvalosť a samozrejme odstraňuje únavu. Únava či nedostatok energie pramenia z typu práce, výdaja energie počas dňa, zloženia jedálničku, pitím kávy, je to súhrn viacerých bodov… Ak však upravíte pár bodov, tak únava by mala odísť a Vy by ste mohli byť vitálnejší.

Potraviny proti únave

Tieto potraviny Vám pri pravidelnej konzumácii pomôžu zbaviť sa únavy, neveríte? Vyskúšajte!

Banány

Je to klasická a bežne dostupná potravina, ale v jednoduchosti je „krása“ a práve tento banán Vám pomôže dostať koncentráciu pod kontrolu.

banan

Vďaka vitamínom (A, B, C), minerálnym látkam hlavne a sacharidom sú banány skvelou potravinou, ktorá podporuje dobrý stav nervového systému, pozornosť, koncentráciu a zároveň dodávajú energiu (cukor do krvi). Počas dňa je ideálne zjesť jeden banán a ak máte náročný deň (učenie, práca, stres), tak zjedzte pokojne aj dva, ale postupne.

Všetko o banánoch nájdete tu, kliknite sem. Čo banány presne obsahujú, aké účinky majú na naše zdravie a nájdete tam aj pár chutných jedál s banánom.

Ovsené vločky

Táto v dobrom ospevovaná potravina má skutočne pozitívny vplyv na odstránenie únavy a dodania energie.

ovsene vlocky s mliekom

Ovsené vločky hlavne vďaka vyššiemu obsahu sacharidov a vitamínov skupiny B sú skvelou „pomôckou“ pre odstránenie únavy. Či už chudnete alebo si iba svoju hmotnosť udržujete, tak si pridávajte ovsené vločky do raňajok, zabezpečia dobrý štart do dňa, alebo ich konzumujte aj v iných jedlách. Denne skonzumujte okolo 30 gramov ovsených vločiek a únava by sa mala časom vytratiť.

Kliknite sem a dozviete sa o ovsených vločkách čo obsahujú, aké úžasné účinky na nás majú a nájdete tam aj recepty z ovsených vločiek.

Ryby

Možno sa Vám to nezdá, že ryby Vám môžu pomôcť s prílivom energie, ale je to tak.

ryby, dva pstruhy s korením a nožom

Minerálne látky, vitamíny a dobré tuky sú veľkou pomôckou nervovému systému a tak aj odstránenia únavy. Ryby vďaka obsahu omega 3 a omega 6 kyselín podporujú aj tvorbu vitamínu D, čo taktiež zlepšuje funkciu nervového systému. Konzumujte ryby aspoň 3 – 5 krát v týždni a tak doplníte potrebné látky…

Všetko dôležité o rybách nájdete tu, plus kompletné nutričné hodnoty viacerých druhov – kliknite sem.

Citrusy

Citrusové plody sú známe svojou kyslou chuťou a o to tu práve ide…

pomarancovy dzus v pohary a platky pomaranca na tanieriku

Citrusové plody sú plné hlavne vitamínu C, ďalších vitamínov a minerálnych látok, ktoré vďaka tomu udržujú nervový systém „na pozore“ a tak eliminujú stres, upravujú problémový spánok a prečisťujú organizmus od škodlivých látok. Citrusy konzumujte napríklad: šťavu z citróna alebo z limetky do smoothies nápojov, džúsov alebo vody, pomaranče, mandarínky, pomelo, sweetie ovocie do ovocných šalátov, odšťavené alebo smoothies nápojov.

Orechy

Podobne ako pri rybách, tak aj orechy obsahujú vysoký podiel dobrých tukov (omega 3, omega 6 kyseliny), vlákniny, minerálnych látok a dokonca aj vitamínov.

vlašské orechy olúpané i v škrupinke

Kombinácia týchto látok zabezpečuje dobrý stav nervového systému, lepšiu pozornosť a celkovú vitalitu. Navyše sa zlepšuje aj stav srdca a ciev. Konzumujte orechy po 20 gramov 4 – 6 krát v týždni pridaním do rôznych jedál a bude po probléme.

Kliknite sem a vyberte si z týchto druhov orechov, dozviete sa o nich skoro všetko.

Tipy pre lepší spánok

Únava sa dá poraziť pravidelnosťou. To znamená, že sa každý deň snažte ísť do postele v tú istú hodinu, aj to má vplyv na vitalitu. Skúste upokojiť svoju myseľ a nezaťažujte ju rôznymi starosťami a podobne.

Skúste zaspávať v tme. Mnohý z nás iste zaspávajú pri zapnutom notebooku, pustenom filme, s mobilom v ruke a podobne. Takto nebudete mať pokojný a dostatočný spánok, skúste všetku elektroniku či svetlo vypnúť a tak to bude ono.

Aromaterapia. Zlepšiť kvalitu spánku sa dá aj aroma olejom. Do aromalampičky nalejte trochu vody, pod ňu dajte zapálenú čajovú sviečku a pár kvapiek aromaoleja. Vˇoňa sa čoskoro dostane do nosa a Váš spánok bude lepší.

levanduľový olej a sušená levanduľa

UPOZORNENIE

Chcem Vás ale upozorniť, že nestačí iba konzumovať tieto potraviny. Aby ste sa zbavili celkovej únavy, tak postupne upravte aj svoj celkový životný štýl, teda jedlo, pitie a aktivitu. Inak tieto pomôcky nebudú mať taký efekt.

Spoznajte aké účinky majú éterické oleje na človeka, aké druhy poznáme a ako ich použiť??? Kliknite sem a nájdete všetky informácie o éterických olejoch…

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme