Reklama
Reklama

Šafran siaty je nádherná rastlina, z ktorej je najdrahšie korenie sveta.

safran na poli

Šafran siaty je krásna rastlina, z ktorej je to najdrahšie korenie sveta. Okrem toho je šafran siaty plný zdravých látok, ktoré napravia mnohé zdravotné problémy. Aké látky šafran siaty obsahuje, aké produkty sa z neho vyrábajú a ako ich používať???

O šafrane siatom

Šafran siaty (lat. Crocus Sativus) – čeľaď kosatcovitá

Šafran je „legendárna“ bylina, z ktorej sa vyrába to najdrahšie (perzské) korenie sveta. Šafran siaty je nižšia rastlina, ktorá dorastá do výšky 15 – 35 centimetrov. Šafran kvitne na konci leta, až na začiatku jeseni a to svojim nádherným, do fialova sfarbeným kvetom. Na jeseň sa z kvitnúcich kvetov zbierajú blizny, jeden kvet má 3 blizny, a tie sa potom sušia ako korenie. Blizny šafranu sa zbierajú ručne, inak by to ani nešlo. Táto rastlina pochádza z Ázie, ale darí sa jej aj vo Francúzsku, Afrike alebo strednej Amerike. Najkvalitnejšie korenie šafran je z rastlín, ktoré sa vypestujú v Iráne. Iránsky šafran alebo Sargol je najkvalitnejší, preto keď zakúpite tento, tak urobíte dobre.

safranove susene korenie

Čo obsahuje šafran siaty?

Šafran siaty nie je iba „pekný kvietok“, ale aj obsah účinných látok sa nemá vôbec za čo hanbiť, pozrite čo všetko obsahuje…

Flavonoidy, triesloviny, silice, minerálne látky, vitamíny A, B, C, kyseliny, sacharidy, bielkoviny, éterické oleje, glykozidy.

Aké vplyvy na zdravie má šafran siaty?

Šafran siaty, rastlina a aj korenie, majú tieto všetky pozitíva…

srdce z ruk na bruchu zeny ovsene vlocky pomahaju

 • Prirodzená ochrana obranyschopnosť
 • Podporuje trávenie a metabolizmus
 • Upokojuje trávenie, odstraňuje bolesti žalúdka
 • Prirodzená podpora pečeni
 • Regenerácia a zlepšenie činnosti
 • Prečisťuje a podporuje močové cesty
 • Prevencia kardiovaskulárneho systému
 • Pozitívny vplyv na nervový systém
 • Eliminuje stres a nervozitu

Použitie šafranu siateho v praxi

Šafran siaty viete použiť zvonka, ale aj zvnútra, pozrite sa ako sa čo dá použiť…

safranove korenie

Použitie šafranu vo forme korenie – šafran je najdrahšie korenie, ktoré ste možno už vyskúšali a možno nie. Šafran sa hodí na jedlá: rizoto, zemiakové, mäsové jedlá, nátierky, omáčky alebo šaláty.

Použitie šafranu vo forme šafranového oleja – šafranový olej je drahý, ale je vysoko cenený. Používať ho môžete iba zvonka na: inhalovanie (alergia, astma, prechladnutie, „plný“ nos…), natieranie (kožné ochorenia alebo poranenie),masáže (bolesti svalov, kĺbov, opuchnuté končatiny).

Zaujímavosti

 • Šafran (blizna) sa zbiera iba ručne, inak by to ani nešlo.
 • Na výrobu 100 g korenia šafranu je potreba až 13 000 kvetov šafranu.
 • Zo šafranu sa získava aj šafranový olej.

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok safran bylina

Kliknite sem a dozviete sa niečo viac o šafrane siatom. Nájdete tu nutričné hodnoty, účinky, obsah látok a do ktorých jedál sa šafran hodí.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme