Reklama
Reklama

4 úžasné potraviny, ktoré by ste mali jesť pravidelne!

zdrava strava - potravinová pyramída, tanier

O týchto bežných potravinách sa popísalo všeličo, ale pravdou ostáva, že sú zdravé a nenahraditeľné… Každú chvíľu sa v médiách objavujú informácie, že tá či oná potravina nie je zdravá, zvyšuje cholesterol, má veľa cukru, ale nižšie uvedené potraviny sú zdraviu prospešné a mali by byť vo Vašom jedálničku…

Banán

veľmi obľúbené ovocie pre svoju sladkú chuť a nie len preto. Hovorí sa, že banán by sa nemal konzumovať pri chudnutí, pretože obsahuje najviac cukru spomedzi ovocia… Áno, obsahuje vyššie množstvo cukru, ale ak ich nezjete počas dňa aspoň 4 kusy, tak z nich pribrať nemôžete. Zložené sacharidy z banánu sa dostávajú rýchlo do krvného obehu a Vy ich potom spaľujte. Ak si spolu s banánom dáte aj keksík, či čokoládu a nemáte dostatočný výdaj energie, tak môžete pribrať, ale vďaka banánu to určite nebude…

bananove smoothie

Banány obsahujú cenné látky, ktoré dodajú energiu, podporujú trávenie, upokojujú nervový systém a prirodzene zlepšujú náladu. Minerálne látky sú v banáne prospešné aj pre nervový systém, ktorý dostávajú „do normálu“, takže ak máte náročný deň alebo sa učíte, dajte si banán… Banán zlepšuje koncentráciu, dodá rýchlo energiu a vďaka šupke sa dá zobrať kamkoľvek. Majte po ruke vždy banán a keď príde hlad alebo chuť na sladké, tak si ho dajte, je to lepšie ako zjesť čokoládovú tyčinku.

Ja osobne si deň bez banánu neviem predstaviť a to som ich jedla aj počas môjho chudnutia. Keď si viete ustrážiť pravidelnosť a energetický príjem, tak nie je žiadny problém.

surové vajíčka v miskeVajcia

o vajíčkach sa tiež popísalo mnoho, ale štúdie dokázali, že vajíčka, konkrétne žĺtka, nezvyšujú cholesterol… Ak prijímate vyváženú stravu, tak vajíčka sú pre Vás prínosnou potravinou, ktorá dodá tuky, bielkoviny a ďalšie účinné látky. Vajíčka sú vďačná potravina, ktorá sa dá pripraviť na mnoho chutných spôsobov. Vajíčka kombinujte so syrom, šunkou, tofu alebo so zeleninou. Viete ich jesť na raňajky, obed ale aj na večeru. Vajcia konzumujte 5 krát v týždni po 1 – 2 kusoch, alebo si ich podeľte 2 – 3 krát v týždni, po 1 – 3 kusy. Ak chcete mať skutočnú istotu, že konzumujete zdravé vajíčka, tak vajcia kupujte z ekologického chovu, alebo od babičky.

V dvoch vajíčkach máte okolo 10 gramov bielkovín, super no nie???

zemiaky

Zemiaky

v súvislosti so zemiakmi sa taktiež písalo mnoho, napríklad, že zemiaky sa nemajú vôbec konzumovať počas chudnutia a podobne. To samozrejme platí o hranolkách, kroketách a podobne… Zemiaky obsahujú vitamíny A, B, C, K, minerálne látky, omega 3 a 6 kyseliny, betakarotén a ďalšie účinné látky, tak prečo by nemali byť súčasťou pestrého stravovania??? Zemiaky sú vhodné na konzumáciu ako: varené, pečené, kaša alebo „pučené“. Dávajte si však pozor v reštauráciách, pretože tam najčastejšie zemiaky opekané či pečené pripravujú rovnako ako hranolky a krokety vo fritéze, kde máte prepálený olej a ešte keď ich poriadne posolia, tak je to to isté, ako hranolky. Ak chcete mať istotu, tak si v reštaurácii dávajte zemiaky varené, pečené v šupke (v celku), „pučené“, alebo zemiakovú kašu. Pozor, zemiaky patria ku zelenine, ktorá sa musí tepelne spracovať, pretože za surova obsahuje jedovaté látky.

TIP: pri varení alebo pečení zemiakov prisypte do hrnca/plechu trochu celého kmínu, ten vychytáva jedovaté látky zo zemiakov.

basmati ryzaRyža (biela, basmati, natural)

táto bezlepková obilnina je veľmi obľúbená a má byť aj prečo… Obsahuje vitamíny skupiny B, minerálne látky, vlákninu, kyselinu listovú, pantoténovú a ešte ďalšie látky, ktoré robia ryžu celosvetovo obľúbenú potravinu.

Najčastejšie sa konzumuje ryža biela, ale ešte zdravší variant je ryža basmati, ktorá môže byť biela alebo hnedá (natural). Ryžu môžete konzumovať ako prílohu ku mäsovému jedlu, rizoto, v polievke (na miesto zápražky) alebo v nejakom šaláte… Ryžu pokojne konzumujte 3 – 6 krát v týždni. Ryža je ľahká potravina, podporuje trávenie, nespôsobuje plynatosť, upravuje pH organizmu a znižuje vysoký cholesterol či vysoký krvný tlak.

TIP: z ryže si môžete pripraviť aj zdravé ryžové mlieko, ktoré je bez laktózy.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme