Chia semienka – chcete byť vitálny?

chia semienka

Potrebujete svojmu telu dodať poriadnu dávku vápnika, zdravých tukov a vitamínov??? Či si len chcete udržať vnútorné prostredie bez škodlivých látok? Chia semienka sú vynikajúcim a hlavne prírodným detoxikantom, ktorý zabezpečí telu čisté prostredie… Zaraďte si ich do jedálničku a stravujte sa vďaka nim zdravšie. Jedzte ich surové, napučané, alebo si pripravte chutný puding s chia semienkami, prípadne chia pochúťku – recept na konci.

Chia semienka – Salvia hispanika (čeľaď hluchavkovitá)

Semiačka Chia sa získavajú z rastliny menom Šalvia Hispánska. Táto rastlina pochádza z Mexika. Má rada teplo a je navyše aj mrazu odolná. Táto nenáročná rastlinka dorastá do výšky približne jeden meter. Kvety sa zafarbujú do bielej alebo do fialovej farby. Semienka CHIA sú zafarbené buď na bielo alebo čierno. Podobajú sa ľanovým semienkam ale sú menšie. Semienka v sebe ukrývajú všetku silu, ktorá robí semienka Chia takými zdraviu prospešnými.

Poďme sa teda z bližšia pozrieť na to, čo tieto vraj “zázračné” semienka obsahujú, aké majú účinky na zdravie, či ich môžete jesť aj pri chudnutí a aj na to, koľko by ste ich mali denne skonzumovať a ako si ich pripraviť, aby boli čo najúčinnejšie.

Čo obsahujú chia semiačka – účinné látky

Chia semienka obsahujú veľké množstvo vápnika, zdravých tukov, vitamínov a minerálov. Len pozor, v mnohých článkoch sa uvádza, že niektorých živín obsahujú niekoľko násobne viac ako iné potraviny. Napríklad viac vápniku ako v mlieku, viac bielkovín ako v iných semienkach a pod. Pri týchto porovnaniach sa však neberie do úvahy doporučená denná dávka. Jeden príklad za všetky. Chia semienka obsahujú násobne viac vápniku ako mlieko, pokiaľ by ste ich zjedli v rovnakom množstve. Ale pokiaľ porovnáme šálku mlieka a 1 až 2 polievkové lyžice chia semienok, tak vyhráva mlieko. Platí to aj pri iných živinách. Berte do úvahy zjedené množstvo a nie len “WAU” porovnanie.

Chia semienka okrem iného obsahujú: Bielkoviny, “zdravý” tuk, sacharidy, vláknina, vápnik, sodík, zinok, fosfor, mangán, omega 3 kyseliny a omega 6 kyseliny, vitamíny B a C

Nutričná hodnota – Chia semienka (100g)

KJ–1 995  Kcal–475  Bielkoviny–13 g  Sacharidy–36 g Vláknina–24 g  Tuk–26 g

Chia semienka obsahujú minerály – 100 g

Vápnik 640 mg Sodík 21 mg
Fosfor 990 mg Zinok 3,9 mg
Draslík 150 mg Mangán 2,5 mg
Omega 3 kyseliny   17 900 mg Omega kyseliny 5 990 mg

Chia semienka obsahujú vitamíny – 100 g

Vitamín B1 0,4 mg Vitamín B3 3 mg
Vitamín B2 0,03 mg Vitamín C 0,8 mg

Chia semienka a ich účinky na zdravie

Chia semienka v miske v tvare srdcaKeďže chia semienka sú bohatým zdrojom mnohých výživných látok, tak účinky na zdravie budú prevažne pozitívne a navyše ich vôbec nebude málo. Netrápi Vás niektorý z nasledujúcich problémov? Ak áno, môžu napomôcť zlepšiť zdravie aj Vám.

Nezabudnite aj na olej z chia semienok, ktorý má tiež úžasné účinky na telo.

 • Prevencia civilizačných ochorení a imunita – kým Vás nepostihne nejaká vážna choroba, tak sa možno nad tým ani moc nezamýšľate. Lenže potom môže byť už neskoro. Chia semienka nie sú síce liek na všetko, ale obsah vitamínov, minerálov, zdravých tukov, antioxidantov ich predurčujú na ochranu organizmu pred civilizačnými ochoreniami ako rakovina, infarkt, mozgová príhoda, cukrovka,…. Ak si však myslíte, že stačí jesť chia semienka a vyššie uvedené problémy sa Vás nebudú týkať, tak sa mýlite. Chia semienka sú len zdravou potravinou, ktorá má svoj pozitívny podiel na prevencii a podpore imunity, ale netreba ich preceňovať!!!
 • Trávenie, stolica, plynatosť – Kedže obsahujú veľké množstvo vlákniny (až 24 gramov v 100g), sú predurčené k tomu, aby boli prospešné pre Vaše trávenie. Vláknina nielenže podporuje funkciu celého tráviaceho traktu, ale navyše ho pomáha i „čistiť“. Taktiež upravuje stolicu, či už z hľadiska pravidelnosti alebo vzhľadu. Pokiaľ máte problémy s plynatosťou, chia semienka budú výborným pomocníkom aj pri tomto probléme.
 • Detoxikácia organizmu – pomáhajú telu zbaviť sa odpadových látok nielen vďaka vláknine, ale i vďaka tomu, že v procese „napučania“ absorbujú do seba veľké množstvo vody, ktorá zohráva významnú úlohu pri detoxikácii. Taktiež mnohé živiny v chia pôsobia v tele ako antioxidanty, čo napomáha očiste.
 • Srdce a cievy – pre obsah 3 omega mastných kyselín (zdravé tuky) sú veľmi cenené. Tie pre svoje správne fungovanie potrebuje nielen srdce ale i cievy. V našich končinách je prirodzené, že máme v strave nedostatok týchto zdravých tukov. Jednak z dôvodu horšieho prístupu k morským plodom, resp. kvôli návykom, ktoré predchádzajúce generácie v nás zanechali. Chia semienka môžu byť užitočné pri zvýšenom tlaku, cholesterole a pre celkové zdravie kardiovasculárneho systému nášho tela.
 • Kosti a osteoporóza – vysoký obsah vápniku v chia semienkach – 640mg na 100g napomôže doplniť Vášmu telu potrebný vápnik. Aj vďaka tomu budú Vaše kosti silnejšie a budú lepšie odolávať osteoporóze, ktorá je čoraz väčším strašiakom. Ak si denne dáte 20 gramov chia semienok (2 polievkové lyžice), pokryje to takmer 20% odporúčanej dennej dávky vápnika.
 • Pleť a pokožka – nadpriemerný obsah antioxidantov napomáha zlepšiť vzhľad pokožky. A nielen to, navyše napomáhajú pri regenerácii a obnove pokožky, čo určite oceníte. Teda vtedy, ak Vám na vzhľade záleží.
 • Cukrovka, celiakia – pri týchto dvoch ochoreniach je potrebné si dva krát premyslieť, čo zjete. Našťastie nad chia semienkami dlho rozmýšľať nemusíte. Sú pre Vás vhodné. Samozrejme, že pri vážnejších stavoch je potrebné to predsa len prediskutovať s lekárom (najmä pri cukrovke).
 • Chia semienka a chudnutie – určite za Vás neschudnú, ale….. Pri nadváhe je telo omnoho viac zaťažované ako pri doporučenej hmotnosti a preto aj nároky na výživu sú vyššie.  Chia semienka sú síce kalorické, ale vynahradia to pri chudnutí hneď v niekoľkými spôsobmi. Jednak obsahujú vlákninu, ktorá spomaľuje trávenie a znižuje glykemický index jedla ako celku (ak ich konzumujete súčasne s jedlom),  vďaka čomu Vás zasýtia na dlhšiu dobu a potláčajú chúťky. Navyše obsahujú rastlinné bielkoviny, ktorých dostatok pomáha zlepšovať metabolizmus a udržiavať svalovú hmotu (budete chudnúť prevažne z tukov a menej zo svalov – to je základ pre chudnutie bez jojo efektu). Taktiež obsah živín nie je na zahodenie pri zníženom príjme stravy počas chudnutia.

chia a tekvicove semienkaZaujímavé porovnanie:  “Potrebujem drahšie chia semienka alebo ich prekonajú obyčajné slnečnicové a tekvicové semienka?”


Nežiadúce účinky chia semienok – Mnohí ľudia, ktorí pokiaľ objavia zdravú potravinu, majú tendenciu jej podľahnúť. Tým mám na mysli, že ju začnú preceňovať a konzumujú nadmerné množstvá. Ale aj pri zdravých potravinách platí, že všetkého veľa škodí, chia semienka nevynímajúc. Pri nadmernom jedení môžete pociťovať problémy s trávením, dokonca Vám môže stúpnuť hladina triglyceridov v krvi a prudšie klesnúť tlak (ak máte nízky tlak, poraďte sa s lekárom). Taktiež neexistuje štúdia vplyvu na tehotné a dojčiace ženy. Pokiaľ ich však budete jedávať s mierou (max 2 polievkové lyžičky denne), chia semienka Vám prinesú najmä úžitok.

Ako konzumovať Chia semienka – použitie, príprava?

Chia semienka v lyžici a nápis chiaChia semienka môžete konzumovať viacerými spôsobmi. Buď priamo surové, alebo si ich nechajte „napučať“ vo vode, prípadne ich pomeľte a následne použite vo svojich receptoch.

 1. Celé surové chia semienka – nemajú o nič viac ani menej živín ako namáčané „napučané“ chia semienka. Takže ak nemáte čas čakať, kým sa proces namáčania ukončí, kľudne ich konzumujte „surové“. Navyše Vás zasýtia na dlhšiu dobu, resp. pomáhajú znižovať glykemický index jedla ako celku. Každá výhoda má však aj nevýhodu. Napr. ušetrený čas kompenzuje tvrdosť surových chia semienok a možné problémy so zažívaním (najmä ak už máte problémy). Pokiaľ sa rozhodnete pre surové, nezabudnite ich však zapiť aspoň pohárom vody.
 2. Namáčané – napučané chia semienka. Počas procesu pučania sa napijú vody a budú „naklíčené“ a tým pádom aj lepšie stráviteľné. Navyše telo dokáže o niečo lepšie využiť živiny obsiahnuté vo vnútri. Príprava: Chia semienka nechajte pred konzumáciou „napučať“ v pohári vody aspoň 30 minút, môžete kľudne aj dlhšie. Vodu použite studenú alebo teplú. Keďže chia semienka „vypijú“ veľa vody, tak na 1 diel semienok dajte aspoň 8 dielov vody.
 3. Pomleté a uskladené chia semienka. Pokiaľ ich chete použiť na varenie, resp. ako prísadu do jedál, jednoducho ich pomeľte v mlynčeku na kávu, uskladnite v uzatvárateľnej nádobe a dajte do chladničky. Môžete ich využiť pri bežnom varení, ale taktiež pri bezlepkových receptoch.

Ďalšie tipy na prípravu: Semienka Chia môžete pridávať okrem vody aj do ovocných štiav (džúsov), ovocných šalátov, kaší, jogurtu alebo do koktailov, prípadne si urobiť chia nanuk alebo chia puding. Taktiež chia semienka môžete pred konzumáciou aj opražiť na panvici, bez pridania tuku.

Kliknite sem a nájdete tu 11 receptov na “slané” a aj “sladké” jedlá z chia semienok. Všetky sú vynikajúce!

Odporúčaná denná dávka Chia semienok – užívanie

Chia semienka by sa mali užívať maximálne 1 max. 2 lyžice denne (aj s prestávkami). Túto porciu si rozdeľte na dve až tri časti a skonzumujte ich postupne. Viacej dávok počas dňa Vám rovnomerne dodá energiu a počas celého dňa bude telo pod „zdravým“ a detoxikačným vplyvom Chia semien.


Extra sila semienok: “konopné”  “sezamové”  “slnečnicové”  “ľanové”


Kliknite pre zväčšenie

obrazok chia semienka

Chia semienka – recepty

Podľa mňa je síce zbytočné zaťažovať sa receptami s chia semienok, keďže tepelná úprava rapídne znižuje obsah živín. Pokiaľ si ich zadovážite, tak ich asi nechcete znehodnocovať. Veď stačí zjesť  1-2 lyžice chia semienok denne. Ale budiš, nech sa páči. Vybrali sme recepty, kde sa neznehodnotia vôbec, alebo aspoň, čo najmenej.

 • Chia nanuky: Najmä v letnom období, môžete premeniť nezdravé osvieženie v podobe zmrzliny, nanukov na zdravšie osvieženie v podobe chia nanukov. Takto ľahko si ich pripravíte: “chia nanuky”
 • Puding z chia – zdravšia sladká maškrta: Potrebujete: 1 vrchovatá PL kakaa, 3 PL chia semien, 1 PL medu alebo 0,5 ČL stévie cukrovej, 2,5 deci polotučného mlieka, mletú škoricu a na ozdobu malé ovocie (jahody, černice, maliny). Pripravte si väčšiu misu, aby sa Vám do nej zmestili všetky suroviny. Mlieko vlejte do misy ako prvé, pridajte kakao, chia semienka, med alebo stéviu a celú zmes dôkladne miešajte. Miešajte túto zmes buď metličkou alebo vidličkou, aby ste nemali hrudky z kakaa a chia semienok. Túto zmes si rozlejte do 2 – 3 menších misiek a na vrch poukladajte ľubovoľné ovocie a posypte ju mletou škoricou. Tieto zdravšie pudingy dajte do chladničky, na minimálne dve hodiny, aby zmes dobre stuhla. Tento puding odporúčam konzumovať počas udržiavania váhy, nie počas chudnutia
 • chia smoothie s mangom, kokosom a banánomChia smoothie: exotika, lahodná chuť a zdravie, to všetko si môžete dopriať v smoothie, ktoré okrem chia semienok obsahujú množstvo zdravých a chutných ingrediencií. Inšpirujte sa receptami: 3 extra chia smoothie nápoje
 • Zdravá chia pochúťka: Potrebujete:  5 polievkových lyžíc ovsených vločiek,  5 polievkových lyžíc bieleho jogurtu, 1 polievková lyžica chia semienok, 1,5 dcl mlieka, 1 polievkovú lyžicu medu a 100 až 200 gramov nakrájaného, resp. nastrúhaného ovocia podľa chudi – jablko, banán, kiwi, čučoriedky. Príprava: Všetky suroviny zmiešame a v uzatvorenej nádobe necháme v chladničke aspoň 3 hodiny. A zdravá pochúťka je na svete.

Čo na záver: Chia semienka sú jednoducho “in”. A nielen to. Sú naozaj aj zdravé. Preto ich vyskúšajte a využite ich silu vo svoj prospech. Veď ich môžete jesť len tak, alebo si pripraviť z nich chutné recepty.

Ja by som si prečítala, možno zaujme aj Vás:

Share Button
Chia semienka – chcete byť vitálny?
4.5★- 59 Hlasov


 1. Viera píše:

  Ako dlho sa možu použivať a v akom množstve?

 2. Žabka píše:

  max. dávka na deň semien šalvie, teda chia je 15 g
  ďalšie špecifikácie sú vo vykonávacom rozhodnutí EÚ nakoľko sú semená šalvie zaradené medzi nové potraviny…

 3. Blanka píše:

  Neviem, nejako im neviem prísť na chuť.

  • Igor Kromka píše:

   Chia semienka samé o sebe nemajú žiadnu chuť ak boli kvalitne spracované a prepravené.

   Chia semienka: Ako rozoznať kvalitu?

   Odporúčam využiť Krež semiačka v certifikovanej BIO kvalite

   K nim máte aj recept. Do mlieka pre chuť odporúčam pridať aj kokosový cukor 🙂

 4. Danka píše:

  Vyjadrite svoj názor, prípadne napíšte vašu otázku.

 5. Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Toto je hriech nevyužiť: Jedálniček  na mieru (pre zdravie alebo na chudnutie) online už za jednu minútu. Úplne zadarmo a bez chytákov. Môj jedálniček

Verzia stránky Klasická | Mobilná